TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

ВМРО-ДПМНЕ со критика за Бојмацалиев: Пречекот на обрасците е уште една „генијална идеја“, фалеше уште огномет

ТВ21 - 24.02.2024

„МВР за граѓаните“ на дело – пристигнаа 140.000 обрасци на граничниот премин Богородица. Ваквата објава на дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев кој и самиот беше присутен на пречекот на обрасците за пасошите ...

94 поврзани вести »

Малолетник од Крива Паланка нападнал полициски службеници

ТВ21 - 24.02.2024

Полициски службеници денеска лишиле од слобода малолетно лице на возраст од шеснаесет години, откако тоа физички ги нападнало. Според информациите од Секторот за внатрешни работи Куманово, малолетникот ги спречувале полицајците во извршување ...

12 поврзани вести »

Кралот Чарлс ја поздрави „одлучноста и силата“ на украинскиот народ

ТВ21 - 24.02.2024

Британскиот крал Чарлс Трети ја поздрави „одлучноста и силата“ на украинскиот народ во пораката по повод втората годишнина од руската инвазија. Во изјавата објавена од Бакингемската палата, кралот вели дека е „силно охрабрен“ од напорите на Велика ...

8 поврзани вести »

Холандскиот премиер до Украина: Не сте сами

ТВ21 - 24.02.2024

Холандскиот премиер Марк Руте го увери Киев за континуираната поддршка од неговата земја, придружувајќи им се на другите европски лидери во одбележувањето на втората годишнина од почетокот на руската инвазија врз Украина. – Не сте сами.

6 поврзани вести »

Педагог од средно училиште пријавил родител на ученичка во полиција – ги вознемирувал!

ТВ21 - 24.02.2024

На 23.02.2024 во 17.50 часот во Полициската станица Центар А.Д., педагог во средно училиште од Скопје, пријавила дека таа, директорката и вработени во училиштето биле вознемирувани од М.К., родител на ученичка.

12 поврзани вести »

Адеми: Од сите политички партии очекуваме позитивно да одговараат на идејата претседателот на државата да се бира во ...

ТВ21 - 24.02.2024

Потпретседателот и портпарол на Демократската унија за интеграција, Арбр Адеми на денешната прес-конференција рече дека од сите политички партии очекува позитивно да одговараат на нивната идеја претседателот на државата да се бира во Собранието.

17 поврзани вести »

Митрески – Стефанчук: Македонија и Украина што поскоро да станат членки на ЕУ, а парламентите да ги спроведат ...

ТВ21 - 24.02.2024

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Јован Митрески, во рамките на посетата на Киев по повод втората годишнина од почетокот на руската воена агресија врз Украина, оствари средба со претседателот на Врховната рада на Украина, ...

53 поврзани вести »

На лет на „Ер Азија“ експлодирала надворешна батерија, патниците се обиделе да го изгаснат пожарот со шише вода

ТВ21 - 24.02.2024

На летот на Ер Азија меѓу Бангкок и градот Након Си Тамарат на југот на Тајланд експлодирала надворешна батерија (power bank) и избувнал пожар во кабината, но никој од патниците не бил повреден.

14 поврзани вести »

Има ли „сваровски“ список во МВР?

ТВ21 - 24.02.2024

Има ли „сваровски“ список во МВР? Се фотографираат ли „привилегирани“ граѓани по работното време на полициската станица? На ова прашање вчера во „10 Минути“ на ТВ21 одговори дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев.

94 поврзани вести »

Независен полициски синдикат: Политичките кампањи да се реализираат надвор од институциите

ТВ21 - 24.02.2024

Политиката и политичките кампањи да се реализираат надвор од институциите, а работниците да не се злоупотребуваат за политички цели, реагираше денеска Независниот полициски синдикат по вчерашната ненајавена посета на техничкиот премиер Талат Џафери ...

65 поврзани вести »

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Струга и околината

ТВ21 - 24.02.2024

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван денеска во 11 часот во југозападниот дел од државата. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот на ...

39 поврзани вести »

Фон дер Лајен: Со денешната посета на Украина оддаваме признание на отпорот на храбриот украински народ

ТВ21 - 24.02.2024

Оваа посета на Киев на денот кога се одбележува втората годишнина од почетокот на руската агресија врз Украина е со цел да му оддадеме признание на извонредниот отпор на храбриот украински народ, изјави утрово претседателката на Европската комисија, ...

49 поврзани вести »

Судот му нареди на Трамп да плати повеќе од 454 милиони долари во случајот за измама во Њујорк

ТВ21 - 24.02.2024

Судија од Њујорк му нареди на Доналд Трамп да плати повеќе од 454 милиони долари откако беше прогласен за виновен за фалсификување податоци за неговата финансиска состојба. Одлуката е донесена по тужба за граѓанска измама против поранешниот ...

23 поврзани вести »

Десетмина загинати во пожарот во станбена зграда во Валенсија

ТВ21 - 24.02.2024

Десет лица загинаа, а 15 се повредени во пожар што избувна во четвртокот попладне во станбена зграда во Валенсија, на југоистокот на Шпанија, објавија нов биланс локалните власти, додавајќи дека продолжува потрагата по други евентуални жртви.

38 поврзани вести »

Тече рокот за собирање потписи за кандидати за претседател, досега во игра вкупно 13 имиња

ТВ21 - 24.02.2024

Тече рокот за собирање потписи на кандидатите за претседател на претстојните избори, а истовремено тече и рокот за пријавување за гласање на дијаспората. Согласно роковникот на Државната изборна комисија, рокот за собирање потписи трае до 8 март, ...

130 поврзани вести »

Расчистено кривично дело обид за убиство во Скопје, поднесена кривична пријава, одреден притвор

ТВ21 - 24.02.2024

На 23.02.2024 СВР Скопје до ОЈО Скопје поднесе кривична пријава против А.К. (36) од Скопје поради обид за убиство. На 22.02.2024 околу 14.20 часот во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишија од ...

26 поврзани вести »

Османи на посета на Генералниот конзулат во Њу Џерси: “Ефикасни услуги за нашите државјани главен приоритет за МНР”

ТВ21 - 24.02.2024

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, при престојот во Соединетите Американски Држави по повод учество на пленарниот состанок на Генералното собрание на Обединетите нации, оствари посета и на Генералниот конзулат на Република Северна ...

Обвинение за труење кучиња во Неготино

ТВ21 - 24.02.2024

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против 62-годишен жител на Неготино за кривични дела – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1, како и Мачење животни според член 233 став 1 од Кривичниот законик.

Стјуардеса: Никогаш не правете ги овие три работи во авиони

ТВ21 - 24.02.2024

Постојано ни се повторуваат некои информации на секој лет, но има и некои работи кои е добро да се знаат од ’инсајдерите’. Правилата на однесување на летот се специфични, добро е да се држите до советите.

5 поврзани вести »

Откријте ги четирите хороскопски знаци кои најмногу лажат – ја преценуваат вистината

ТВ21 - 24.02.2024

Врз основа на карактеристиките на одредени знаци, може да се претпостави кој е љубител на избегнување на вистината. Астрологијата дава интересни сознанија за различни варијанти на личноста.

3 поврзани вести »