TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Москва го прошири списокот на претставници на ЕУ на кои им забранува влез во Русија, како одговор на новиот пакет на ЕУ

ТВ21 - 23.02.2024

Москва како одговор на 13-тиот пакет санкции што денеска ги воведе Европската унија, го прошири списокот на официјални претставници и политичари на ЕУ на кои им забранува влез во Русија, соопшти Министерството за надворешни работи.

136 поврзани вести »

Експерти на ОН: Земјите кои доставуваат оружје за Израел веројатно го прекршуваат меѓународното право

ТВ21 - 23.02.2024

Експерти на Обединетите нации денеска предупредија дека секое пренесување оружје или муниција во Израел, што ќе се користи во Газа, најверојатно ќе го прекрши меѓународното хуманитарно право и мора веднаш да престане.

3 поврзани вести »

Украинските власти тврдат дека собориле руски авион за откривање радари

ТВ21 - 23.02.2024

Украинските воздухопловни сили вечерва соопштија дека собориле руски авион за радарско откривање и набљудување над Азовското Море, точно две години од почетокот на руската инвазија врз Украина.

14 поврзани вести »

Османи од ОН во Њујорк: Мораме да и кажеме не на Русија

ТВ21 - 23.02.2024

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска се обрати од седиштето на Обединетите нации во Њујорк, на 56. пленарен состанок на 78. седница на Генералното собрание, по повод две години од инвазијата на Русија врз Украина.

56 поврзани вести »

Даштевски: Досега пријавени 11 кандидати за претседател и една пријава за независен пратеник

ТВ21 - 23.02.2024

Досега се пријавени 11 кандидати за претседател на државата, Вело Марковски, Билјана Ванковска, Томе Николовски, Бујар Османи, Господин Поповски, Максим Димитриевски, Стевчо Јакимовски, Арбен Таравари, Ѓорѓи Манасков, Мерсиха Смаиловиќ и Зорица ...

130 поврзани вести »

Германија денеска ја легализираше рекреативната употреба на канабисот

ТВ21 - 23.02.2024

Германскиот парламент денеска го усвои законот со кој се дозволува рекреативна употреба на канабисот. Според новиот закон, на лицата постари од 18 години ќе им биде дозволено да поседуваат значителни количества канабис, а пушењето канабис на многу ...

10 поврзани вести »

ЕУ: Продолжуваме со поддршката на украински народ во одбрана на својата татковина

ТВ21 - 23.02.2024

Во пресрет на денот кога се одбележува трагичната втора годишнина од целосната агресивна војна на Русија против украинската држава со очигледно кршење на меѓународното право и Повелбата на ОН, Европската унија останува на својата определба секогаш ...

50 поврзани вести »

Претседателски избори за мерење на силата – Алити: ВМРО-ДПМНЕ не ја исклучила можноста за коалиција со ДУИ

ТВ21 - 23.02.2024

Овие претседателски избори не се само за да се види кој ќе оди во втор круг, и кој ќе биде претседател, туку и да се измери силата на политичките партии, смета политичкиот аналитичар Владимир Божиновски.

ДУИ и СДСМ со европски фронтови, но посебни – Адеми и Ковачевски велат дека немаат одлука за предизборна коалиција

ТВ21 - 23.02.2024

ДУИ и СДСМ најверојатно на избори ќе излезат одвоено, а не во рамките на т.н. Европски фронт. Двете партии не го кажуваат ова директно, а ниту пак, потврдуваат дека ќе се обединат во еден фронт.

Има ли „сваровски“ список во МВР? Одговара Бојмацалиев

ТВ21 - 23.02.2024

Има ли „сваровски“ список во МВР, односно дали по работното време за фотографирање во полициската станица, после 19 часот сепак се фотографирале за документи? На ова прашање во „10 Минути“ на ТВ21 одговори дополнителниот заменик министер за ...

95 поврзани вести »

„Доколку ЕУ донесе одлука дека со промена на законот за патни исправи нема никакви негативни импликации, истиот ќе биде ...

ТВ21 - 23.02.2024

„Доколку Европската Унија донесе одлука дека со промена на законот за патни исправи нема никакви негативни импликации на патот на Македонија кон ЕУ, истиот ќе биде изгласан“. Ова вечерва во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 го истакна заменик министер ...

95 поврзани вести »

Бојмацалиев: Внатрешна контрола го истражува проблемот со обрасците

ТВ21 - 23.02.2024

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев вечерва во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 потврди дека внатрешна контрола го истражува проблемот со обрасците. „Таков допис има, внатрешна работи“, порача Бојмацалиев.

95 поврзани вести »

Бојмацалиев не се согласува со Тошковски: Не доцнат обрасците, на време стигнаа!

ТВ21 - 23.02.2024

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев не се согласува со министерот за внатрешни работи Панче Тошковски за изјавата дека доцнат обрасците за патни исправи. Тој вечерва во „10 Минути“ на ТВ21 истакна дека не доцнат, ...

95 поврзани вести »