TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Путин пристигна во Белград – „Ова е предупредување за западот“, вели Би Би Си

ТВ21 - 17.01.2019

Рускиот претседател Владимир Путин со задоцнување од час и половина пристигна во Белград со што почна неговата сториска посета, како што најавија српските медиуми. Тој со српскиот претседател Александар Вучиќ ја оствари 14-та средба, втора во ...

217 поврзани вести »

ВЛАДА: Неточни тврдења на ВМРО-ДПМНЕ, нема дополнителни вработувања во општините каде немнозинските заедници се помалку ...

ТВ21 - 17.01.2019

Владата на Република Македонија денеска со соопштение категорично ги отфрли како неточни тврдењата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ за нови вработувања на немнозинските заедници во општините. „Законот за употреба на јазиците предвидува формирање на ...

23 поврзани вести »

Анѓушев и Дончев: Колку сме повеќе поврзани, толку е подобро за економијата во целост на двете земји

ТВ21 - 17.01.2019

На првиот бизнис форум „Македонија-Бугарија 2019“, заклучоците на официјалните лица на двете земји е дека по потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, меѓусебната трговска размена помеѓу двете земји е интензивирана, ...

59 поврзани вести »

Берлускони најави кандидатура за Европскиот парламент

ТВ21 - 17.01.2019

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони, најави дека ќе се кандидира на изборите за европскиот парламент во мај. Иако има 82 години, Берлускони нема намера да се откаже од политиката.

13 поврзани вести »

Харадинај: Русија носи дестабилизација, НАТО и САД значат мир

ТВ21 - 17.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај истакна дека активното присуство на Русија го дестабилизира Балканот, а политиката на САД и НАТО значи мир во тој регион. Тој на својот профил на „Фејсбук“ реагираше на изјавата на претседателот на Русија Владимир ...

20 поврзани вести »

Реконструирани делови од библиотеката „Другарче“

ТВ21 - 17.01.2019

Град Скопје изминатиов период изврши реконструкција на делови од објектот на библиотеката „Другарче“. Во рамките на овие градежни активности беше извршена санација на платото и на скалите пред влезот на објектот, а беше целосно реновирана и детската ...

8 поврзани вести »

Изчезна 15-годишна девојка во Скопје, излегла од дома и не се вратила

ТВ21 - 17.01.2019

Полицијата трага по 15-годишна девојка која била пријавена како исчезната од страна на нејзината 47-годишна мајка. Таа ноќеска на полноќ го пријавила случајот во полицијата, откако нејзината ќерка не се вратила дома.

8 поврзани вести »

Две лица во болница по тепачка во кафе бар во Куманово

ТВ21 - 17.01.2019

На 16.01.2019 година околу 21.00 часот пријавено е дека во кафе бар на улица „3-та Македонска ударна Бригада“ во Куманово, по вербална расправија, А.А.(32) и Ш.Ј.(20), двајцата од Куманово, физички го нападнале Б.И.(32) од Куманово.

50 поврзани вести »

Лажно пријавил поставување на мина пред Собранието, па бил приведен

ТВ21 - 17.01.2019

40-годишен Скопјанец во полиција пријавил дека поставил мина пред Собранието на Македонија, а потоа и во зградата на Итната медицинска помош. Набрзо потоа полицијата го пронашла и го привела за понатамошна постапка, а според МВР, лицето било со ...

16 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Писмото на Димитров до грчкото МНР е доказ дека се бришат името, идентитетот, јазикот, историјата, ...

ТВ21 - 17.01.2019

На прес-конференцијата на генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, на новинарско прашање како го коментира писмото на Димитров испратено до грчкото МНР, тој истакна: „Како катастрофално и срамно пред се.

10 поврзани вести »

Јанушев: Заев исполни сè што ветуваше дека нема да исполни како промена на име, двојазичност…

ТВ21 - 17.01.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев на прес-конференција денеска го нападна Премиерот Заев дека исполнил се она што ветуваше дека нема да го исполни пред да седне на премиерската фотелја.

45 поврзани вести »

Законот за јазици е во согланост со Уставот, велат од СДСМ

ТВ21 - 17.01.2019

На новинарско прашање за Законот за јазиците, порпаролот на СДСМ Костадин Костадинов истакна дека тој е во согласност со Уставот, и според него и неговата партија нема ништо спорно и покрај обвинувањата, особено од опозицијата, дека е неуставно ...

66 поврзани вести »

Костадинов: Интеграцискиот процес ја стави економијата на здрави основи која се движи во посакуван правец

ТВ21 - 17.01.2019

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов, денеска истакна дека со интеграцискиот процес на земјата кон евро-атлантските институции, економијата заздравува, и се движи во посакуван правец. „Бројни економски показатели секојдневно докажуваат дека со ...

27 поврзани вести »

Димитров од Анкара: Ги затвораме отворените прашања со цел Македонија да биде членка на ЕУ и НАТО

ТВ21 - 17.01.2019

Во рамки на работна та посета на Анкара , министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевљут Чавушоглу, како и со претседателот на Големото народно Собрание на Република ...

33 поврзани вести »

Претседателот на Собранието Џафери се сретна со Романо Проди

ТВ21 - 17.01.2019

Денес, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери имаше средба со г. Романо Проди, кој што актуелно е универзитетски професор а претходно два пати бил премиер на Италија и бил поранешен претседател на Европската комисија.

71 поврзани вести »

Путин „слета“ во Србија, го пречека претседателот Вучиќ

ТВ21 - 17.01.2019

Рускиот претседател Владимир Путин, нешто после 13 часот, слета на белградскиот аеродром каде што беше пречекан од страна на неговиот колега Александар Вучиќ. Тој денеска ќе има средба со српскиот државен врв, а потоа ќе се обрати пред граѓаните од ...

217 поврзани вести »

ЕБОР вложила во Западен Балкан повеќе од 1.1 милијарда евра

ТВ21 - 17.01.2019

Европската банка за обнова и равој (ЕБОР) инвестирала вкупно повеќе од 1.1 милијарди евра во Западен Балкан во 67 проекти минатата година. Ова е далеку поголема бројка од онаа во 2017 година која изнесувала 700 милиони евра во 57 проекти.

2 поврзани вести »

Шеќеринска на средба со Европскиот директорат: Преспанскиот договор ги намалува ризиците во Македонија и регионот

ТВ21 - 17.01.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска оствари средба со делегација на Европскиот директорат за надворешни активности предводена од директорот за кризен менаџмент и планирање, Габор Инклоди.

Спасен пациент со мозочен удар, со новата комбинирана метода на тромболиза и тромбектомија

ТВ21 - 17.01.2019

На пациент кој доживеал мозочен удар, поради запушување на магистрален крвен сад во мозокот, завчера тим лекари невролози, анестезиолози и радиолози, му го спасиле животот со помош на новата комбинирана метода на тромболиза и тромбектомија, која кај ...

Неколку повредени во експлозија во Универзитет во Лион (ВИДЕО)

ТВ21 - 17.01.2019

Во Универзитетски комплекс во францускиот град Лион денеска се случила експлозија, јавуваат светските медиуми. До експлозијата дошло во зградата каде што се наоѓала библиотеката. Местото е обезбедено, евакуирани се сите, а пожарникарите го гасат ...

15 поврзани вести »