TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Умно

Изложбата од Велимир Жерновски на „Манифеста 14“ во МСУ

Умно - пред: 14 часа

„Confutatis – од што се направени хероите?“ е насловот на изложбата од Велимир Жерновски која задутре (26 април) во 20 часот ќе биде отворена во Музејот на современата уметност во Скопје. Изложбата беше завршен настан во рамки на манифестацијата ...

4 поврзани вести »

Меѓународен ден на џезот во паркот „Ибни Пајко“

Умно - пред: 14 часа

Во паркот „Ибни Пајко“ во вторник (30 април) во 13 часот ќе се одржи 8. издание на целодневниот џез хепенинг со кој ќе биде одбележан Меѓународниот ден на џезот, а ја организира Националниот џез оркестар.

4 поврзани вести »

Косара Митиќ ќе го снима својот прв долгометражен филм во Скопје и Битола

Умно - пред: 14 часа

По повеќемесечни темелни подготовки, утре ќе започне снимањето на долгометражниот игран филм со работен наслов „17“, дебитантско долгометражно остварување на Косара Митиќ. Проектот е во продукција на „Црна мачка продукција“.

6 поврзани вести »

Еразмус-проект одведе десетмина ученици на САБА во Шведска – непроценливо искуство што сакаат да го применат и дома

Умно - пред: 14 часа

Ова е можност каде што ученикот ја има шансата да го даде најдоброто од себе, да се направи горд на себеси, на најблиските и, секако, на училиштето. Добив лични и кариерни придобивки. Сигурна сум дека ова ќе ме мотивира уште повеќе да напредувам во ...

Уметници од регионот на резиденција во Струга

Умно - пред: 20 часа

Во локалот „Дуќан“ во Струга почна претставувањето на радиоателјето – „Духови на радиото“ под водство на дизајнерот на звук Харис Сахачиќ од Босна и Херцеговина. Во ателјето престојуваат и Виктор Вејвода, мултимедијален уметник од Србија и Дејана ...

МОН се пишмани – училиштата нема да одработуваат саботи

Умно - 23.04.2024

Училиштата сепак нема да ги одработуваат саботите поради пропуштената настава на деновите на изборите 24 април и 8 мај и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ во Скопје. Наместо во сабота, училиштата ќе треба наставата да надоместат во ...

49 поврзани вести »

Со зелени работилници во парк, „Халкбанк“ го одбележа Светскиот ден на планетата Земја

Умно - 23.04.2024

Во рамките на глобалната зелена иницијатива на „Мастеркард“, „Прајслес планет“, „Халкбанк“ АД Скопје вчера на Светскиот ден на планетата Земја организираше работилници со цел да ги поттикнат значењето на заштитата на животната средина и ...

11 поврзани вести »

„Молитви на моето тело“ вечерва на Танц фест Скопје

Умно - 23.04.2024

Балетскиот триптих „Молитви на моето тело“, инспириран од циклусот поезија со истоимениот наслов на Ацо Шопов, ќе биде изведен вечерва во 20 часот во Националната опера и балет, на програмата на Танц фест – Скопје.

14 поврзани вести »

Фонд од 50.000 евра за стипендии на Qinshift Academy

Умно - 23.04.2024

До 70 отсто од стипендија за академиите во различни IT области за најперспективните и најталентираните учесници ќе додели Qinshift Academy (поранешен Сеавус едукативен и развоен центар) на традиционалниот ден на предизвици ( Challenge Day).

3 поврзани вести »

Промоција на „Денар на валкан тротоар“ од Јовица Ивановски

Умно - 23.04.2024

Книгата „Денар на валкан тротоар“ од Јовица Ивановски, ќе биде промовирана утревечер во 20 часот во Културниот центар „Лабораториум“ во Скопје. Книгата ќе ја промовира Елизабета Баковска, а песни ќе читаат актерите Петар Арсовски и Емил Рубен.

6 поврзани вести »

Онлајн-работилница за интерпретациjaта како основа за одржлив развој на природното и културното наследство

Умно - 23.04.2024

„Интерпретациjaта како основа за одржлив развој на природното и културното наследство “ е насловот на онлајн-едукативната работилница што ќе се одржи утре во 18 часот. Работилницата е наменета за сите професионалци од областа на природното и ...

Режисерката Диана Добрева ќе одржи дводневна работилница за актери во Велес

Умно - 23.04.2024

Диана Добрева, една од најзначајната театарски режисерки во Европа, ќе одржи работилница во Театарот „Јордан Хаџиконстантинов-Џинот“ на 29 и 30 април. Работилницата е дел од двогодишниот меѓународен проект „Манифест“ кој Велешкиот театар го ...

3 поврзани вести »

„Тркало на времето“ – изложба на италијанскиот уметник Марко Бањоли

Умно - 23.04.2024

Во галеријата Чифте амам во Скопје вечерва во 19 часот ќе биде отворена мултимедијалната изложба „Тркало на времето“ на истакнатиот италијански уметник Марко Бањоли (http://www.marcobagnoli.it).

6 поврзани вести »

Професија сеизмолог – каде во Македонија се образуваат кадрите што ги истражуваат земјотресите

Умно - 23.04.2024

Непредвидливоста, спонтаноста, секојдневната различност во работните обврски кои произлегуваат од ненадејната појава на земјотреси, но и примената на сè она физичко што сум го научил за време на студирањето, беа пресудни за моето поле на научен ...

18 поврзани вести »

Македонија ќе произведува огноотпорна мултифункционална војничка униформа со нанопревлаки

Умно - 23.04.2024

Лабораторијата е во вредност до 90.000 евра, а ја финансира програмата НАТО наука за мир и безбедност Иновативна технологија за огноотпорна мултифункционална војничка униформа, ќе штити од микроорганизми и УВ-зрачење, а преку промена на боја ќе ...

2 поврзани вести »