TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

USB

Велика Британија не го забрани користењето на 5G мрежата од страна на Huawei

USB - пред: 14 часа

Велика Британија одлучи да го остави Huawei да продолжи да биде користен со неговата 5G мрежа, но под одредени рестрикции, покрај притисокот од САД да биде блокирана фирмата. „Huawei е самоуверен од потврдата на владата на Велика Британија дека може ...

8 поврзани вести »

Galaxy Fold 2 ќе има 8-инчен дисплеј и 108MP камера

USB - пред: 15 часа

Јужнокорејската компанија Samsung се очекува својот втор флексибилен уред да го претстави за време на претстојниот Unpacked настан на 11. февруари, заедно со смартфоните од новата Galaxy S20 серија.

8 поврзани вести »

Motorola Edge Plus пристигнува со Snapdragon 865 и 12GB RAM

USB - пред: 16 часа

Дојавувачот @evleaks неодамна го сугерираше постоењето на Motorola Edge Plus телефонот и сугерираше дека уредот наскоро ќе пристигне на операторот Verizon Wireless. Сега телефонот се појави на Geekbench, кој ги открива главните спецификации на ...

15 поврзани вести »

Иран се подготвува да лансира сателит во вселената

USB - пред: 16 часа

Сателитски снимки од Иран покажуваат дека земјата се подготвува да лансира сателит во вселената откако лани имаше три неуспешни обиди за лансирање ракети. Иранскиот министер за информатика и комуникациски технологии Мохамад Џавад Азари-Џахроми на ...

18 поврзани вести »

Стотици вработени во Amazon на протест против ставот за климатските промени

USB - пред: 16 часа

Стотици вработени во Amazon отворено ја критикуваа еколошката позиција на малопродажниот онлајн-гигант и нарушувањето на политиката за комуникација на компанијата. Повеќе од 300 вработени се потпишаа под пост на блог на Amazon под името Службеници ...

8 поврзани вести »

Европејците најмногу го користат интернетот за електронска пошта

USB - пред: 16 часа

Вкупно 87 отсто од населението во ЕУ, на возраст од 16 до 74 години, користеле интернет во текот на минатата година, а нивниот број се менува од 98 проценти во Шведска до 68 отсто во Бугарија.

10 поврзани вести »

Новите премиум безжични слушалки Huawei FreeBuds 3 достапни на македонскиот пазар

USB - пред: 17 часа

Започна продажбата на новите премиум безжични слушалки Huawei FreeBuds 3 со нов интелигентен звук со помош на Huawei Kirin A1 чипот. Kirin A1 е првиот чип на Huawei кој е специјално дизајниран за пазарот на додатоци.

12 поврзани вести »

iOS 14 би требало да работи за сите iOS 13 уреди

USB - пред: 17 часа

Според неофицијални информации, следната верзија на iOS ќе им биде достапна на сите сегашни, но и многу постари смартфони на Apple. Apple периодично ја ажурира листата на уреди што се компатибилни со одреден iOS, при што се намалува бројот на уреди ...

15 поврзани вести »

Визионерски ретровизори со камера од Aston Martin

USB - пред: 17 часа

Aston Martin направи прототип ретровизор кој може да биде огромен хит. За Aston Martin, страничните ретровизори „од иднината“ би можеле да бидат комбинација на стара и нова технологија. Британскиот производител на автомобили, заедно со снабдувачот ...

3 поврзани вести »

Samsung Galaxy Z Flip пристигнува на 14. февруари по цена од 1400 долари

USB - пред: 17 часа

Според гласините кои пристигнуваат од порталот XDA Developers, познат по многуте точни информации за претстојните телефони, новиот флексибилен уред на Samsung ќе се вика Galaxy Z Flip и ќе чини само 100 долари помалку од конкурентските модели.

8 поврзани вести »

Скопскиот стартап DishWish ќе Ве храни здраво додека сте на работа или дома

USB - пред: 18 часа

Пред неколку дена и официјално е лансиран новиот домашен стартап кој ќе Ви испорачува оброци по утврдено мени (режим) за секој работен ден во договорениот временски период и локација. DishWish ( www.dishwish.mk ) е нова компанија чија цел е да Ви ...

16 поврзани вести »

Видео апликацијата Vine се врати како Byte

USB - пред: 19 часа

Со згаснувањето на апликацијата Vine во 2017 година, остана празнина која никогаш нема да е пополнета. Но обожавателите на оваа платформа може да здивнат, бидејќи апликацијата се „препороди“ во форма на Byte, платформа на која може да снимате видео ...

Изненадување за новите корисници: Уште едно Windows 10 предупредување

USB - пред: 19 часа

Windows 10 сè уште се соочува со многу проблеми, а крајот на Windows 7 значи дека милиони корисници, доколку веќе не се, наскоро ќе се префрлат на оваа верзија на оперативен систем, па и тие, како и старите корисници, мора да обрнат внимание на ...

2 поврзани вести »

Нова димензија за новото доба: Што е ексабајт?

USB - пред: 22 часа

Протокот на податоци достигнува сѐ повисоки рекорди. Минатата недела новинската агенција ДПА пренесе дека на германските мобилни мрежи во текот на минатата година протокот на податоци бил поголем од кога било.

2 поврзани вести »

Следете го во живо ширењето на смртоносниот вирус: Мапа која го прикажува бројот на заразени и починати

USB - пред: 22 часа

Ширењето на смртоносниот вирус може да се следи секоја минута во реално време. Експертите од Center for Systems Science and Engineering (CSSE) од Универзитетот Џонс Хопкинс во САД развиле интерактивна карта на светот на која од час во час може да се ...

404 поврзани вести »

Дали вака ќе изгледа летечкото Ferrari?

USB - пред: 23 часа

Летечкиот автомобил на иднината неодоливо потсетува на моделот на Ferrari кој освои две титули на Светскиот шампиона во Formula 1. Некои работи за иднината на Ferrari се веќе познати – ќе видиме повеќе хибриди кои започнуваат со SF90 оваа година, a ...

2 поврзани вести »

Ка-52 „Алигатор“ доби комуникациска опрема каква што нема никој на светот

USB - пред: 23 часа

Повеќенаменскиот јуришен хеликоптер Ка-52 „Алигатор“ ќе добие опрема која ќе му овозможи широкопојасна врска со сите други сегменти на руската армија. Уникатната опрема ќе обезбеди примопредавање на податоци со голема брзина, а ќе се одликува со ...

122 поврзани вести »

Патувањето на Марс ќе биде исклучително ризично за организмот

USB - пред: 1 ден

Поранешниот астронаут Скот Кели четири пати престојуваше на Меѓународната вселенска станица, каде мина рекордно време во вселената. Тој воедно е и дел од првата студија во која се изучувани последиците од престој во вселената на човечкиот организам.

18 поврзани вести »

Швајцарија во чест на Ајнштајн го искова најмалиот златник во светот

USB - 27.01.2020

Швајцарија искова толку мал златник што треба да се гледа од многу блиску за на него да се забележи ликот на физичарот Алберт Ајнштајн, кој се плази кон гледачот, пренесува агенцијата АП. Швајцарската државна ковачница соопшти дека овој златник, со ...

3 поврзани вести »

Кои се главните разлики помеѓу 4G и 5G технологијата?

USB - 27.01.2020

Ни се ближи новата ера во која ќе доминира 5G технологијата. Ова е следниот голем чекор во развојот на електронски уреди, па би требало да знаеме што ќе се промени во однос на моменталната состојба.

3 поврзани вести »