TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

USB

Канадска компанија гради фабрика за отстранување на CO2 од воздухот

USB - пред: 15 часа

Кога ќе биде завршенa, оваа фабрика ќе отстранува по еден милион тони јаглерод диоксид годишно, што е еднакво на ефектот од засадување на 40 милиони нови стебла. Зафатениот, односно отстранетиот јаглерод диоксид, фабриката ќе го трансформира во ...

2 поврзани вести »

ARM исто така ќе го блокира Huawei

USB - пред: 15 часа

На повидок нови проблеми за Huawei, бидејќи откако соработката им ја откажаа американските компании, истото го најави и британскиот ARM, кој им е потребен поради технологиите за идните Kirin чипови. Од BBC пристигна нова непријатна вест за Huawei.

25 поврзани вести »

Minecraft Earth е нова мобилна игра со проширена реалност (ВИДЕО)

USB - пред: 16 часа

Microsoft ги откри деталите за новата мобилна игра во светот на Minecraft која ќе се заснова на проширена реалност, со цел да им овозможи на гејмерите да се забавуваат во светот околу нив.

Huawei ќе го претстави својот оперативен систем најрано оваа есен

USB - пред: 16 часа

Кинеската компанија Huawei би можелa да го претстави сопствениот оперативен систем најдоцна на пролет следната година, откако му беше оневозможно користењето на оперативниот систем на Google – Android, изјави претставник на кинеската компаниј,а Ју ...

25 поврзани вести »

Јапонките со апликација се бранат од злоставувачи во метро

USB - пред: 17 часа

Јапонките почнале од интернет масовно да ја преземаат апликацијата за заштита од сексуално вознемирување во преполните метроа во период на „шпиц“ периодот. Апликацијата „Digi polis“ ја создавала полицијата од Токио пред три години, но опцијата за ...

2 поврзани вести »

Елон Маск: Ако не ги намалиме трошоците, ќе пропаднеме за 10 месеци

USB - пред: 17 часа

Извршниот директор на Tesla и на SpaceX, Елон Маск изјави дека вработените во Tesla ќе останат без пари за 10 месеци доколку сериозно не се намалат трошоците. Маск ова им го изјави на новинарите преку мејл во кој напиша дека намалувањето на ...

2 поврзани вести »

Мобилните оператори во Европа и Азија ги откажуваат нарачките на уредите на Huawei

USB - пред: 17 часа

Си-ен-ен јавува дека мобилните оператори во Европа и Азија почнале да ги откажуваат нарачките за паметните телефони на Хуавеј. САД ја стави компанија на црната листа, поради што овој кинески гигант не може да добие софтвер и поедиини компоненти од ...

25 поврзани вести »

Сакал да се вработи во Google: Го одбиле, а од идејата направил работа од соништата

USB - пред: 17 часа

Дизајнерот Ендру Бортон сонувал да се вработи во компанијата Google. Пред 18 месеци конечно го повикале на ...

4 поврзани вести »

Границите на земјината атмосфера се наоѓаат многу подалеку од месечината

USB - пред: 18 часа

Истражувачите дојдоа до неверојатно откритие. Надворешната атмосфера на Земјата се проширува многу подалеку отколку што се очекуваше, поточно околу 630 000 километри, што е приближно 50 пати повеќе од дијаметарот на нашата планета.

4 поврзани вести »

Apple на 3. јуни ќе го претстави новиот iOS 13

USB - пред: 18 часа

Веќе знаеме дека Apple ќе ја одржи својата годишна World Wide Developer Conference (WWDC) на почетокот на јуни, а компанијата сега официјално испрати покани за овој настан. Ова ќе биде и периодот кога Apple прв пат ќе го најави претстојниот iOS 13, ...

2 поврзани вести »

Американците развиваат суперсоничен авион: Од Њујорк до Лондон за 90 минути

USB - пред: 19 часа

Американски стартап планира да развие патнички авион што ќе лета петпати побрзо од звукот и кој ќе може за 90 минути да ги превезе патниците од Њујорк до Лондон, релација на која сега се патува подолго од седум часа, јавува CNN.

5 поврзани вести »

Вулканот Попокатепетл во Мексико и натаму не се смирува (ВИДЕО)

USB - пред: 19 часа

Вулканот Попокатепетл, кој се наоѓа во централно Мексико, во близина на Мексико Сити во најновата експлозија исфрли пепел во висона од 3,5 километри кон небото, соопшти службата за цивилна одбрана во земјата.

5 поврзани вести »

И Panasonic ја прекинува соработката со Huawei

USB - пред: 20 часа

Јапонската компанија „Панасоник“ одлучи да прекине испорака на одредени компоненти за кинескиот производител на телекомуникациска опрема „Хуавеј“, откако САД воведоа рестрикции за извоз за таа компанија.

16 поврзани вести »

Телеком ја претстави Price Hero, првата корисничка апликација со проширена реалност

USB - пред: 20 часа

Price Hero е новата апликација на Македонски Телеком која преку виртуелни и интерактивни информации ќе им помага на корисниците да го изберат својот нов смартфон и најдобрата понуда за него.

9 поврзани вести »

NASA планира до 2020 година да испраќа живи суштества во вселената

USB - пред: 22 часа

NASA се подготвува за прв пат во последните 50 години да испрати живи суштества длабоко во вселената, а со помош на леталото BioSentinel, кое за почеток во орбититата би требало да однесе едноклеточнa габa која скробот го претвoра во шеќер, а која ...

2 поврзани вести »

Проблеми низ целиот свет при користењето на YouTube

USB - пред: 22 часа

Корисниците на еден од најпопуларните интернет сервиси YouTube пријавија проблеми при користењето од ноќеска. Тоа го потврди и сајтот Даундетектор (Downdetektor), кој ја следи работата на популарните интернет ресурси.

12 поврзани вести »

Како изгледа пневматик за автономен електричен автомобил од иднината? (ВИДЕО)

USB - пред: 23 часа

Автономната и електричната мобилност ги поврзале Goodyear и Citroën со партнерски проект. Познатиот производител на гуми за автомобили го изработил пневматикот C100 специјално за автомобилот на иднината, електричниот автомобил Citroën 19_19, по ...

2 поврзани вести »

Наплив на алги направи помор на илјадници тони лосос во Норвешка

USB - 22.05.2019

Во текот на изминатата недела во норвешките рибни фарми дојде до помор на речиси 8 милиони лососи, што резултира со загуба на повеќе од половина од очекуваниот раст на продажбата оваа година, објави во средата норвешкиот Совет за морска храна.

4 поврзани вести »

Vodafone го прекина лансирањето на 5G-смартфоните на Huawei

USB - 22.05.2019

Британскиот мобилен оператор Vodafone одлучи денеска да го прекине купувањето на 5Г-телефони на Huawei. Компанијата соопшти дека таа мерка не е трајна и конечната одлука ќе биде донесена во зависност од развојот на ситуацијата со кинеската ...

25 поврзани вести »

Spotify го претстави својот прв хардверски производ

USB - 22.05.2019

Со над 217 милиони месечни корисници и преку 100 милиони претплатници за премиум услугата, Spotify е неспорен лидер кај музичките стриминг платформи. Дури 13 години по нејзиното објавување, компанијата конечно презема чекори за трговија со физички ...