TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

USB

Новиот сертификуван Honor телефон би можел да биде V30 Lite

USB - пред: 8 часа

По објавата на V30 и V30 Pro телефоните, Honor изгледа работи на уште еден сличен уред, барем ако го посматраме дизајнот. Забележани се моделите со ознаки MOA-AL00 и MOA-TL00, кои се појавија на MIIT (Ministry of Industry and Information Technology) ...

2 поврзани вести »

Новиот вирус во Кина може да се контролира, но изворот не е познат

USB - пред: 8 часа

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се огласи за првпат од почетокот на епидемијата кон крајот на декември.

27 поврзани вести »

Android R верзијата забележана на Google Pixel 4

USB - пред: 8 часа

Веднаш на почетокот е потребно да се истакне дека Geekbench листингот, каде што е забележана верзијата на Android R, го пријавува софтверот на OS ниво во самата апликација и релативно е лесно да се лажира.

5 поврзани вести »

Бјорк и Microsoft: Музика која се менува со промените на небото (ВИДЕО)

USB - пред: 14 часа

Познато е дека Бјорк не бега од технологијата, па често ја користи во својот музички израз и во своите настапи. Сега отиде чекор понатаму и со помош на алатките ја подигна музиката на целосно неочекувано ниво.

Instagram ги обележува обработените фотографии

USB - пред: 15 часа

Instagram е платформа на која корисниците споделуваат фотографии, но исто така и место кое фотографите и другите креативци го користат како медиум на кој можат да го претстават своето портфолио на потенцијалните клиенти.

Xiaomi го претвори POCO во самостоен бренд, пристигнува Pocophone F2

USB - пред: 15 часа

Xiaomi објави поголема измена во структурата на компанијата, претворувајќи го во самостоен бренд. Подбрендот на Xiaomi во 2018. година го објави POCO F1 телефонот, кој го здрма пазарот на телефони со својот однос на цените и перформанси.

3 поврзани вести »

Бил Гејтс: Моето богатство од 109 милијарди долари покажува дека економијата не е фер

USB - пред: 16 часа

Бил Гејтс, вториот најбогат човек на светот кој според „Форбис“ тежи 108,8 милијарди долари, вели дека неговото екстремно високо богатство не е фер. „Разликата меѓу највисоките и најниските примања во САД е многу повисока отколку што беше пред 50 ...

7 поврзани вести »

Локи е првиот автомобил комплетно произведен од 3D печатач (ВИДЕО)

USB - пред: 21 часа

Првиот германски автомобил од 3D печатар се вика Локи (LOCI) и има само едно место за седење и отворена каросерија. Верувале или не, овој автомобил сè уште нема мотор и во моментот е повеќе скулптура отколку функционално возило, но се очекува во ...

2 поврзани вести »

Во рудник на Урал пронајден смарагд тежок половина килограм

USB - пред: 21 часа

Во руската државна ризница вредноста на каменот се проценува на 55000 долари. Во Свердловската област на Русија, рударите на „Мариинскиот рудник“ (дел од „Ростех“) пронајдоа на Малишевското наоѓалиште смарагд со редок квалитет тежок преку 496 грама, ...

Застрашувачка приказна за островот на кој никој не смее да дојде (ВИДЕО)

USB - пред: 22 часа

Штом стапнете на него, имате околу еден час живот – и тоа ако имате луда среќа, тврдат експертите. Островот на змиите не е имагинарна локација од хорор филмовите туку реално место кое луѓето навистина го нарекуваат така иако локално уште е познат ...

2 поврзани вести »

Apple A14 чипсетот би можел да се спореди со 15-инчниот MacBook Pro

USB - 18.01.2020

Се очекува дека Apple со годинашните iPhone модели ќе го претстави и новиот A14 чипсет. Секој пат кога компанијата од Купертино ќе објави нов чипсет, тој е побрз, поефикасен и севкупно помоќен од претходникот.

Samsung Galaxy Z Flip може да биде поевтин од Motorola Razr 2019

USB - 18.01.2020

Motorola Razr 2019 се најде во продажба од ноеври, по цена од 1500 долари. Меѓутоа, она што е малку разочарувачки кај овој модел е што пристигнува со Snapdragon 710 чипсет, кој во овој момент е застарен.

2 поврзани вести »

Huawei ќе има и трет P40 модел – P40 Pro Premium

USB - 18.01.2020

Неодамна се појавија рендери од Huawei P40 Pro телефонот со четири камери на задната страна, иако претходно се сугерираше постоење на пет камера сензори. Сега се појавија нови рендери кои прикажуваат и четири и пет камери на задниот дел на уредот, ...

3 поврзани вести »

Милиони птици исчезнуваат од Северна Америка (ВИДЕО)

USB - 18.01.2020

Над милион морски птици угинаа над Тихиот Океан за помалку од 12 месеци, а експертите наведуваат дека за тоа е виновна топлата вода од океанот. Во период од летото 2015 година до пролетта 2016 година угинале од глад околу милион тенкоклунести норки, ...

Google се откажува од колачињата во Chrome

USB - 18.01.2020

Интернет гигантот Google планира до две години да го блокира вообичаениот начин за следење на корисниците онлајн во својот прелистувач Chrome. Компанијата е насочена кон скапи промени во начинот на функционирање на мрежата, додека се обидува да ...

5 поврзани вести »

Aurora 7 е уникатен лаптоп со седум екрани

USB - 18.01.2020

Компанијата Expanscape го претстави првиот лаптоп со седум дисплеи во светот. Екраните на прототипот Aurora 7 имаат различни дијагонали и резолуција, станува јасно од сè уште оскудните информации на страницата на девелоперот.

Евростат: 16 отсто од Европејците избегнуваат да купуваат на Интернет

USB - 18.01.2020

Минатата година 44 отсто од граѓаните во ЕУ, на возраст меѓу 16 и 74 години, ги ограничија своите приватни активности преку интернет, загрижени заради безбедноста, објави Евростат. Најчесто (25 отсто од населението) избегнува да остава лични ...

14 поврзани вести »

Ford ќе ги предупредува возачите за несреќи и опасности на патот (ВИДЕО)

USB - 18.01.2020

Има многу случаи кога сознанието за тоа што има „зад аголот“ може да биде многу корисно за возачите, па дури и да им го спаси животот. Благодарение на новата технологија на Ford за поврзаност на автомобилите, ова сега ќе биде можно.

„Роскосмос“ пронајде начин да ја блокира работата на шпионските сателити

USB - 18.01.2020

Експертите на државната корпорација „Роскосмос“ предлагаат од Земјата да се неутрализираат сигналите што ги емитираат странските шпионски сателити. Тоа е начинот да се скрие доверливата активност на територијата на Русија од оперативното набљудување ...

Откриена тајната како настанал човекот? Суштество што живее во кал ги шокираше научниците!

USB - 18.01.2020

Организмот кој што живее во тиња и кој е пронајден на јапонското крајбрежје би можел да помогне и да објасни како на Земјата настанал сложениот живот. Чудната микроба пронајдена закопана длабоко во калтa покрај јужното крајбрежје на Јапонија можеби ...