TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер Прес

Даблинска радио станица ги избра најдобрите ирски песни на сите времиња, ниту една песна на У2 во првите пет

Вечер Прес - пред: 32 мин

Ирците ја избраа песната “Zombie” на бендот Кренберис за најдобра ирска поп песна на сите времиња. Даблинската радио станица 2FM направи потесен список од 60 песни кои потоа беа ставени на јавно гласање.

Посилен од секоја настинка:Идеалниот напиток за студените денови не може без него

Вечер Прес - пред: 42 мин

Лекарите препорачуваат настинките да ги лечиме со ѓумбир, тропска зачинска билка, која во народната медицина се користи за многу здравствени проблеми. Го подобрува памтењето, влијае како благ афродизијак, антисептик, ги уништува микроорганизмите и ...

Орбан:Главните предизвици за Европа-војната во Украина и мигрантите

Вечер Прес - пред: 44 мин

Унгарскиот премиер Виктор Оран оцени денеска дека Европа е соочена со различни предизвици, вклучувајќи ја војната во Украина, резултирачката економска криза и незаконската и се понасилна миграција.

15 поврзани вести »

Американскиот претседател на празнично пазарење во Масачусетс

Вечер Прес - пред: 44 мин

Претседателот на САД Џозеф Бајден денес беше на празнично пазарење во Масачусетс каде што го поминува Денот на Благодарноста, во помали продавници во рамките на она што малопродажната индустрија го нареува „мали продавници во сабота“.

За прв пат од 1990 година:Во финалето на Дејвис купот нема да има европски тим

Вечер Прес - пред: 2 часа

Познати се финалистите на Дејвис купот 2022 година. Австралија и Канада во недела ќе се борат за титулата. Австралијците стигнаа до финалето за прв пат по 2003 година, кога го освоија трофејот по 28-ми пат.

3 поврзани вести »

Најмалку 32 лица загинале по повлекувањето на руските сили од Херсон

Вечер Прес - пред: 2 часа

Најмалку 32 лица загинале во јужниот украински регион Херсон во руското гранатирање откако руските сили се повлекоа пред две недели, изјави денес директорот на украинската полиција Ихор Клименко.

50 поврзани вести »

И по 43 години на функцијата:Актуелниот претседател на Екваторијална Гвинеја доби шести мандат

Вечер Прес - пред: 2 часа

Потпретседателот на Екваторијална Гвинеја Теодоро Нгуема Мангуе напиша на твитер дека неговиот татко, актуелниот претседател Теодоро Обианг Нгуема победи на претседателските избори одржани на 20. ноември со 95 отсто освоени гласови.

2 поврзани вести »

Невозможно и недозволиво:Продуцентите не му го продолжиле договорот откако дознале дека ТВ-водителот има рак

Вечер Прес - пред: 2 часа

Британскиот водител на емисијата „Место под сонцето“ Џони Ирвин, доживеал голем шок кога дознал дека продуцентите нема да му го продолжат работниот договор поради болеста. Тој на своите соработници им соопштил дека има рак во терминална фаза, а ...

4 поврзани вести »

Ковачевски: Први сме во регионот во енергетска трансформација, можеме да станеме зелен центар на Европа

Вечер Прес - пред: 2 часа

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва од трибината во Штип порача дека неговата енергетска визија е нашата држава да биде европски шампион за производство на енергија од нашето македонско сонце.

120 поврзани вести »

Извлечени двајцата странски државјани кои паднаа во провалија во Црна Гора

Вечер Прес - пред: 3 часа

По повеќечасовна акција, лицата кои денес паднаа во провалија во реонот Друма во Црна Гора се извлечени и предадени на Брза помош на понатамошно лекување. Двајца странски државјани паднале во провалија во местото Друма во општина Туза, а акцијата за ...

2 поврзани вести »

Инцидент на божиќен панаѓур во Англија:Автомобил влета во толпа луѓе

Вечер Прес - пред: 3 часа

Автомобил кој возел со брзина од околу 80 километри начас влета денеска во топла луѓе на божиќниот панаѓур во Конглтон, во Чешајер, во Англија, а во инцидентот немало повредени. Во тој момент на панаѓурот се наоѓале 800 луѓе, пренесе британскиот ...

5 поврзани вести »

Сигурно го имате во своето опкружување, а не се РИБИТЕ:Најдепресивниот хороскопски знак се препознава по две особини

Вечер Прес - пред: 3 часа

Вагите се познати по својата неодлучност и мрачното расположение Вагите се познати по својата неодлучност и мрачно размислување, поради што лесно и брзо можат да се турнат во меланхолија и депресија дури и кога немаат посебни причини за тоа.

Научници на чекор до универзална вакцина против грип, следува тестирање на луѓе

Вечер Прес - пред: 3 часа

Создадена е mRNA вакцина против сите 20 познати подтипови на вирусот на грип. Првичните тестови спроведени на животни покажуваат дека вакцината ги намалила знаците на болеста и ги заштитила од смрт и укажуваат на тоа дека вакцината може да понуди ...

Пoлицијата приведе крадци фатени на дело во Скопје

Вечер Прес - пред: 4 часа

Полициски службеници од СВР Скопје денеска во 14.10 часот во кругот на фабриката на ул.„Владимир Полежановски“ ги лишија од слобода Е.А.(31) и С.А.(43), двајцата од Скопје. Тие биле фатени на дело како во патничко моторно возило „поло” со ...

16 поврзани вести »

Потрага по исчезнатите во свлечиштето на италијанскиот остров Искија

Вечер Прес - пред: 4 часа

Најмалку едно лице загина во големото лизгање на земјиштето предизвикано од обилните врнежи денеска на јужниот италијански остров Искија, а во тек е потрага по 12 исчезнати лица. Тело на жена е извлечено од калта, изјави на прес-конференција ...

27 поврзани вести »

Зеленски:Цената на руската нафта да биде меѓу 30 и 40 долари за барел

Вечер Прес - пред: 4 часа

Цената на руската нафта која доаѓа по морски пат би требало да биде ограничена по барел, што е пониско од нивоата кои ги предложи Групата 7, изјави денес претседателот на Украина Володимир Зеленски.

13 поврзани вести »

„Чудо за Денот на благодарноста“:Патник од брод крстосувач спасен по петнаесет часа поминати во море

Вечер Прес - пред: 4 часа

Патникот кој исчезна од крузер во Мексиканскиот залив е спасен по 15 дена поминати во морето, соопшти Американската крајбрежна стража. Овој 28-годишен маж бил во барот на бродот „Карнивал валор“ со својата сестра во средата вечерта, но не се вратил ...

3 поврзани вести »

Заврши изборот на социјалните медиуми „Мажи на годината 2022“:Носител на наградата е отец Оливер Петровски

Вечер Прес - пред: 4 часа

Отец Оливер Петровски е Маж на годината во избор на социјалните медиуми за 2022 година, при официјалниот избор на “Мажи на годината“ во Македонија. Според гласањето на официјалната Фејсбук страница на настанот, Отец Оливер Петровски освои најмногу ...

11 поврзани вести »

Здружението Социо-културен простор Тетово остана без простории

Вечер Прес - пред: 5 часа

Здружението Социо-културен простор Тетово и Општината неделава повторно за недоразбирањата околу просториите во поранешно Радио Тетово комуницираат преку медиумите откако тоа се правеше и во октомври.

9 поврзани вести »

АВМУ го осудува односот на директорот на топланата „Скопје Север“ кон новинарката Додевска

Вечер Прес - пред: 5 часа

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро го осудува недоличниот однос на директорот на топланата Скопје-Север, Куштрим Рамадани кон новинарката Катерина Додевска на порталот „МКД.мк“.

51 поврзани вести »