TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер Прес

Најпознатиот шминкер во светот има момче од НФЛ-лигата

Вечер Прес - тукушто објавено

Додека светот се подготвува за уште еден НФЛ-спектакл, познатиот шминкер Џефри Стар реши да ја шокира јавноста. Јутјуберот и интернет-сензација откри дека има момче во најдобрата лига на американскиот фудбал, па на својот инстаграм-профил објави ...

Израелскиот премиер е подготвен да посредува меѓу Русија и Украина

Вечер Прес - пред: 17 мин

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека е подготвен да посредува меѓу Русија и Украина. Тој во интервју за Си-Ен-Ен рече дека од него било побарано да посредува веднаш по почетокот на војната во Украина во февруари минатата ...

42 поврзани вести »

Смртната казна и Саудиска Арабија:Бројот на обезглавувања речиси двојно зголемен под власта на Мохамед бин Салман

Вечер Прес - пред: 17 мин

Егзекуциите во Саудиска Арабија се удвоија под власта на Мохамед бин Салман, и покрај „реформистичката“ агенда на принцот престолонаследник. Бројот на егзекуции во земјата се зголеми во последните седум години, со просечни 129,5 егзекуции годишно ...

2 поврзани вести »

Стојановиќ: Суспендирани се уште тројца вработени во „Идризово“ за бегството на Мемети

Вечер Прес - пред: 34 мин

Директорот на Управата за извршување санкции, Јовица Стојановиќ вечерва информираше дека уште тројца вработени во КПУ „Идризово“ се суспендирани после бегството на затвореникот Беким Мемети.

21 поврзани вести »

Жител на Јоханезбург останал во шок:Пуштил вода од славина, а почнала да тече сина течност/ВИДЕО

Вечер Прес - пред: 53 мин

Еден жител на Јоханесбург бил шокиран кога сина вода почнала да тече од неговата чешма во кујната и ги споделил фотографијата и видеото, кои оттогаш станале вирални на социјалните мрежи. Се јавиле од водоводот на јужноафриканската престолнина и ...

2 поврзани вести »

Борел: Најлесен начин да се стави крај на војната е Путин да ја повлече војската

Вечер Прес - пред: 1 час

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска изјави дека најлесниот начин да се стави крај на војната и страдањата што таа ги предизвикува е рускиот претседател Владимир Путин да ги повлече своите трупи и да го запре нападот врз Украина, но ...

7 поврзани вести »

Трагедија во болница во Каиро:Во пожар настрадаа три лица, а најмалку 32 се повредени

Вечер Прес - пред: 1 час

Најмалку три лица загинаа, додека најмалку 32 лица се повредени во пожар што денеска избувна во Каиро, соопштија здравствените служби. Министерството за здравство соопшти дека пожарот избувнал во болницата Нур Мохамади, која ја води добротворна ...

Захарова го предупреди Израел: Ако му доставите оружје на Киев, тој ќе стане легитимна цел

Вечер Прес - пред: 1 час

Откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во интервју за Си-Ен-Ен објави дека Израел размислува да испрати воена помош за Украина, се огласи и Министерството за надворешни работи на Русија.

Утврден предлог-законот за данок на солидарност

Вечер Прес - пред: 2 часа

Владата го утврди текстот на Предлогот на закон за данок на солидарност. Придонесот за солидарност, според посоченото од Министерството за финансии, треба да дејствува како редистрибутивна мерка за да се осигура дека предметните компании кои ...

27 поврзани вести »

Влада:Министерствата за здравство, за финанисии и ФЗО да достават предлог решение за набавка на терапија на пациентите ...

Вечер Прес - пред: 2 часа

Владата на денешната 122-ра седница ја разгледа Информација од Министерството за здравство за потребата од обезбедување дополнителни финансиски средства за ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести Скопје, зa набавка на терапија за пациентите со ...

25 поврзани вести »

ДНК никогаш не лаже:Во Германија е уапсен српски државјанин осомничен за убиство на две пензионерки

Вечер Прес - пред: 2 часа

Во Германија е уапсен 31-годишен српски државјанин, осомничен за две убиства и серија насилни напади врз постари лица, соопшти германската полиција. Тој е осомничен за убиство на 77-годишна жена во декември 2022 година, како и на 89-годишна жена во ...

Нови санкции на САД:Воведени казнени мерки за 22 лица и ентитети за наводна поддршка на Русија

Вечер Прес - пред: 2 часа

Соединетите Американски Држави денеска воведоа санкции против 22 лица и субјекти од повеќе земји под обвинение дека го поддржуваат рускиот воено-индустриски комплекс со избегнување на санкции.

14 поврзани вести »

Пелистер вторпат подобар од Работнички

Вечер Прес - пред: 3 часа

Кошаркарите на Пелистер сосема очекувано славеа на гостувањето во Скопје против Тимот на Работнички со 79:88 во рамки на 13. коло во Првата македонска лига. Ова е втора победа сезонава на Пелистер над Работнички, а битолчани до неа дојдоа без ...

11 поврзани вести »

Гир: Со вклучувањето на Бугарите во Уставот, не се менува неговата суштина

Вечер Прес - пред: 3 часа

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир вели дека сите земји кои сакаат да се придружат на ЕУ, треба да ги применуваат стандардите за човекови права. Тоа се очекувањата, нагласува тој, и како тоа се одвива во една земја кандидат го следи Советот на Европа.

38 поврзани вести »

Целиот аеродром во Тел Авив во неверување:Родители го оставиле бебето без билет, а тие влегле во авион за Брисел

Вечер Прес - пред: 3 часа

Родителите го оставиле своето бебе кое немало авионска карта на пријавувањето на аеродромот во Тел Авив, Израел и се упатиле кон авионот. По реакцијата на персоналот и обезбедувањето, бебето им е вратено на родителите, односно тие на детето, јави ...

2 поврзани вести »

Вардар го реши Партизан

Вечер Прес - пред: 3 часа

Ракометарите на Вардар 1961 го совладаа српски Партизан со 31-26 (16-14), во рамките на второто коло на групната фаза во СЕХА лигата. Дејан Манасков и Филип Талески одново диригираа, па во одлична атмосфера во СЦ „Јане Сандански“, тимот од Белград ...

68 поврзани вести »

Во Холандија, потврден случај на кравјо лудило

Вечер Прес - пред: 3 часа

Холандските власти денеска потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо лудило. Тоа е невродегенеративно заболување на говедата што може да предизвика смртоносно заболување на мозокот кај луѓето кои јадат ...

ФБИ не пронајде доверливи документи во денешниот претрес во викендичката на Бајден

Вечер Прес - пред: 3 часа

Во викендичката на американскиот претседател Џо Бајден во Рехобот Бич, во сојузната држава Делавер не се пронајдени доверливи документи, изјави личниот адвокат на Бајден, Боб Бауер. Претходно, адвокатот Бауер изјави дека припадници на американското ...

41 поврзани вести »

Утре нѐ очекува променливо време: Сонце и врнежи во различни периоди од денот

Вечер Прес - пред: 4 часа

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен правец. Попладне и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи кои ќе бидат претежно од снег со слаб до умерен интензитет.

61 поврзани вести »

Маричиќ: Нови 53 милиони евра ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Вечер Прес - пред: 4 часа

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската комисија на Северна Македонија и се одобрени уште три проекти, преку повикот за инвестициски грантови во вредност од 53,015,968 евра.

36 поврзани вести »