TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер Прес

Нетфликс конечно ја претстави стратегијата со која планира да го спречи споделувањето на лозинките

Вечер Прес - пред: 4 часа

Нетфликс конечно сподели повеќе детали со своите корисници за тоа како планира да го прекине споделувањето лозинки. Веќе во следните неколку месеци, платформата планира да воведе посебен (поскап) претплатен пакет за сите оние кои се навикнати да ја ...

5 поврзани вести »

Барањето на Косово за членство не помина во Советот на Европа

Вечер Прес - пред: 4 часа

На агендата на Комитетот на министри на Советот на Европа не било ставено барањето на Косово за членство во таа организација, информира Нова.рс. Тоа значи дека се минимални шансите апликацијата на Приштина да се најде на дневен ред на ...

27 поврзани вести »

Претседателите на Хрватска и Словенија се заложија за продолжување на Иницијативата Брдо-Бриони

Вечер Прес - пред: 4 часа

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ и претседателката на Словенија, Наташа Пирц Мусар, денеска во Загреб се заложија за продолжување на регионалната иницијатива Брдо-Бриони и ја поддржаа идејата следната средба да се одржи на крајот на ...

42 поврзани вести »

Бернардо остана пуста желба

Вечер Прес - пред: 4 часа

Во самиот финиш од зимскиот преоден рок, раководните лица на каталонскиот гигант Барселона се обиделе да ги осигурат услугите на португалскиот интернационалец од редовите на актуелниот шампион на Англија, тимот на Манчестер Сити, Бернардо Силва, но ...

Нигерија: Ќе се истражуваат наводите за тајна програма на армијата за абортус на жени силувани од исламисти

Вечер Прес - пред: 4 часа

Во Нигерија ќе биде формирана специјална работна група која ќе ги истражи наводите дека армијата имала тајна програма за абортус на жени силувани од исламистите. Информацијата ја објави Националната комисија за човекови права.

2 поврзани вести »

Мицкоски-Вал: Кај актуелната власт недостасува подготвеност и енергичност во решавање на проблемите

Вечер Прес - пред: 5 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија, Килијан Вал. На средбата, како што соопшти партијата, се разговараше за актуелната политичка состојба и евроинтегративниот процес на ...

40 поврзани вести »

Во Европа цените на гасот ќе се нормализираат дури за две години

Вечер Прес - пред: 5 часа

Цените на природниот гас во Европа треба да се нормализираат дури во 2025 година со употреба на течен природен гас (ЛНГ) и зајакнување на заедничката инфраструктура. Според извештајот на агенцијата „Фич“ насловен „Најлошата гасна криза во Европа ...

42 поврзани вести »

Негативна статистика: 95.836 лица се откажале од босанското државјанство во изминатите 21 година

Вечер Прес - пред: 5 часа

Во изминатите 21 година 95.836 лица се откажале од државјанството на Босна и Херцеговина, об јавија босански медиуми. Процесот на откажување од босанско државјанство може да трае од неколку месеци до неколку години, што бара комплетирање на бројни ...

7 поврзани вести »

„Боинг“ го произведе последниот „747“ авион

Вечер Прес - пред: 5 часа

Илјадници работници на „Боинг“ од целиот свет, како и гости меѓу кои и холивудскиот глумец Џон Траволта, присуствуваа на „прошталната“ свеченост за последниот патнички авион „747“ произведен во фабриката на авиокомпанијата северно од Сиетл, САД.

18 поврзани вести »

Бернар Арно е најбогатиот човек на светот: Објавена најновата листа на милијардери на Блумберг

Вечер Прес - пред: 5 часа

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска, ситуацијата меѓу петте најбогати луѓе во светот не е променета – прв и понатаму е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“, и неговото ...

7 поврзани вести »

Родителите понекогаш несвесно создаваат анскиозност кај децата

Вечер Прес - пред: 5 часа

Анксиозноста е проблем што го има и кај возрасните и кај децата, а клиничките истражувања покажуваат дека над 20 отсто од младите се борат со оваа појава. Затоа, стручњаците препорачуваат дека за родителите е важно што порано да се работи на односот ...

9 поврзани вести »

Со Жоржињо по титулата

Вечер Прес - пред: 5 часа

Репрезентативецот на Италија и сега веќе поранешен фудбалер на лондонскиот премиерлигаш Челзи, Жоржињо, и официјално е претставен како последна зимска аквизиција на лутиот градски ривал, тимот на Арсенал.

26 поврзани вести »

Павард недостапен за Интер

Вечер Прес - пред: 5 часа

Италијанскиот калчогигант Интер не успеа во намерата да ги осигури услугите на францускиот интернационалец од редовите на актуелниот шампион на Германија, тимот на Баерн (М), Бенџамин Павард.

6 поврзани вести »

Неколку дена по победата на АО, Ѓоковиќ ја доби најдобрата вест

Вечер Прес - пред: 5 часа

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по тешката тортура низ која помина минатата година, оваа ќе може да игра на последниот грен-слем турнир во сезоната САД Опен. Американските власти одлучија да ја укинат забраната за влез во Соединетите Американски ...

101 поврзани вести »

РЕКОРДНА ХАКЕРСКА КРАЖБА: Украдени над 3 милијарди долари под форма на криптоактиви во 2022 година

Вечер Прес - пред: 5 часа

Хакерите минатата година украле рекордни 3,8 милијарди долари под форма на криптоактиви, а најголемиот број напади биле од Северна Кореја, се наведува во извештајот на американската компанија за анализа на блокчејн „Чејнанализис“ (Chainalysis).

8 поврзани вести »

БАЈДЕН ПОД ИСТРАГА НА ФБИ: Се врши претрес во викендичката на претседателот

Вечер Прес - пред: 5 часа

Припадници на американското Федерално истражно биро (ФБИ) врши претрес во викендичката на претседателот на САД, Џо Бајден во Рехобот Бич, во сојузната држава Делавер, изјави личниот адвокат на претседателот.

38 поврзани вести »

Компанијата „Тесла“ ЗАГУБИ 140 МИЛИОНИ долари во биткоини

Вечер Прес - пред: 6 часа

Компанијата Тесла загуби инвестиција од 140 милиони долари во биткоини во 2022 година, јавува Би-Би-Си. Компанијата му потврди на американскиот регулатор дека изгубила вкупно 204 милиони долари на биткоини, иако 64 милиони долари биле повратени ...

11 поврзани вести »

Обвинителство: Алек Болдвин не ги следел вежбите за ракување со оружје затоа што зборувал на мобилен телефон

Вечер Прес - пред: 6 часа

Американскиот актер Алек Болдвин наводно не присуствувал на обука за огнено оружје на снимањето на филмот „Rust “ бидејќи во тој момент зборувал на својот мобилен телефон. Тоа го велат обвинителите во Ново Мексико, каде на Болдвин му се суди за ...

35 поврзани вести »

ЗА ПРВПАТ ОД КАМЕНАТА ДОБА: Зелената комета ќе се појави вечерва на небото

Вечер Прес - пред: 6 часа

Кометата која ќе прелета покрај Земјата и Сонцето за првпат по 50.000 години би можела да биде видлива со голо око. Се очекува кометата да помине најблиску до Земјата денеска, 1 февруари и ќе биде лесно видлива со добар двоглед или дури и со голо ...

27 поврзани вести »

Сабицер – замена за Ериксен

Вечер Прес - пред: 6 часа

Репрезентативецот на Австрија и фудбалер на актуелниот шампион на Германија, тимот на Баерн (М), Марсел Сабицер, ќе го одработи вториот дел од актуелната сезона како позајмен играч во дресот на англискиот премиерлигаш Манчестер јунајтед.

22 поврзани вести »