TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер Прес

„Спиел“ со колешка – Разрешен од функција главниот уредник на „Билд“

Вечер Прес - пред: 3 часа

Главниот уредник на германскиот весник „Билд“, Џулијан Рајхелт, беше отстранет од функцијата по обвинувањата дека ја злоупотребил својата положба, објави издавачката куќа „Аксел Шпрингер“.

9 поврзани вести »

Трамп поднесе тужба против Конгресот: Нелегално го истражуваат нападот на Капитол

Вечер Прес - пред: 3 часа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп поднесе тужба против комисија на американскиот Конгрес што ги истражува немирите на Капитол на 6 јануари. Барањето на комисијата за документите е „незаконско“ и „неосновано“, со цел да се малтретираат ...

7 поврзани вести »

Османи – Мнозинството е стабилно, нема потреба од нови избори

Вечер Прес - пред: 3 часа

Во последниве 10 години секоја година имаме избори. Немаме потреба од тоа. Тоа значи стискање пауза на работите во државата. Мислам дека нема да има нови избори и потреси. Пред нас се важни прашања, а мнозинството е стабилно.

92 поврзани вести »

Чешка укинува ДДВ за струја и гас поради високите цени

Вечер Прес - пред: 4 часа

Чешката Влада привремено го укина данокот на додадена вредност (ДДВ) за електрична енергија и гас поради големиот пораст на цените на енергијата. Чешкото Министерство за финансии соопшти објави дека ДДВ-то, кое изнесува 21 отсто, нема да се ...

20 поврзани вести »

Франција ќе воведе „ваучери за бензин“ за луѓе со ниски приходи

Вечер Прес - пред: 4 часа

Францускиот министер за финансии, Бруно Ле Мер изјави дека ја поддржува идејата за дистрибуција на „ваучери за бензин“ за да им помогне на домаќинствата со ниски приходи да се справат со зголемените цени на горивото.

12 поврзани вести »

Во Бугарија речиси 22.500 починати од ковид: Најголем дневен раст на бројот на заразени од март

Вечер Прес - пред: 4 часа

Бугарија пријави 4.979 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број од 24 март, покажуваат денеска објавените податоци на бугарското Министерство за здравство. Вкупно 214 лица починаа од вирусот во последните 24 часа, покажаа податоците, ...

17 поврзани вести »

Филм: „Дина“ – заштита на највредниот елемент во галаксијата

Вечер Прес - пред: 4 часа

Љубителите на научно-фантастични филмови во скопските кина наскоро ќе можат да ја погледнат авантурата „Дина“ (Dune). Режијата е на Денис Вилнев, а улогите ги толкуваат Ребека Фергусон, Тимоти Чаламет, Џејсон Момоа, Џош Бролин, Стелан Скарсгард.

НОВИ ТЕНЗИИ: Северна Кореја изврши ново тестирање со балистичка ракета

Вечер Прес - пред: 4 часа

Северна Кореја утрово истрела најмалку една балистичка ракета од својот источен брег. Јужнокорејските сили соопштија дека утрово е испукана ракета од реон на градот Синпо каде Северна Кореја има подморници и друга техничка опрема за тестирање ...

59 поврзани вести »

ВО ЕВРОПА ПАК СЕ ВКЛУЧУВА АЛАРМОТ: Словачка со рестрикции, рекордна смртност во Украина, Летонија во „локдаун“

Вечер Прес - пред: 4 часа

Поради зголемувањето на бројот на заразени со корона вирусот, Словачка повторно воведе рестриктивни мерки во деловите на земјата кои беа најтешко погодени од оваа пандемија. Мерките, кои се однесуваат на пет области на северот на Словачка, ...

29 поврзани вести »

Пациентите во Британија со денови чекаат слободен кревет во болница

Вечер Прес - пред: 4 часа

Пациентите во британските болници чекаат и по 50 часа додека не се ослободи кревет во здравствената установа, пишува „Индепендент“. Пациенти од различни болници велат дека чекале повеќе од 40 часа во одделенија каде што биле оставени со брза помош.

4 поврзани вести »

Извештајот за реформскиот напредок на Македонија ќе биде објавен денеска

Вечер Прес - пред: 4 часа

Европската комисија попладнево ќе ги презентира извештаите за напредокот на реформскиот процес во шесте земји од Западен Балкан, Македонија очекува потврда за поддршката за почеток на преговори, јави дописничката на МИА од Брисел.

81 поврзани вести »

Викендот помалку тестирани и заболени од коронавирус, ревакцинирани 45 отсто од граѓаните над 18 години

Вечер Прес - пред: 4 часа

Викендот како и минатите саботи и недели бројот на тестирани и заболени од коронавирусот значително намален под 10 проценти на позитивни од Ковид-19 од тестираните. Во петокот и во саботата аплицирани се вкупно 3.250 дози вакцини, од кои 884 се ...

69 поврзани вести »

Ексклузивно дел од ЕУ извештајот: Одлагањето на преговорите негативно влијае врз С Македонија

Вечер Прес - пред: 4 часа

МИА дојде до делови од извештајот за Северна Македонија кој ќе биде официјално објавен попладне во Европскиот Парламент, Европската Комисија ја критикува блокадата за старт на преговори, јавува дописничката на МИА од Брисел.

81 поврзани вести »

Франција ќе гради шест нови нуклеарки

Вечер Прес - пред: 5 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон сака да гради шест нови нуклеарни реактори ЕПР на француско тло, објави „Фигаро“. Шест месеци пред претседателските избори во Франција, одлуката за изградба на шест нуклеарни реактори е забрзана со енергетската ...

16 поврзани вести »

Недостигот на работници во Британија сериозен проблем

Вечер Прес - пред: 5 часа

Недостигот на работна сила, зголемените цени на природниот гас и глобалните ограничувања во синџирот на снабдување навестуваат тешка зима за Обединетото Кралство. Растечката потрошувачка што дојде со отворањето на економиите, создава слични проблеми ...

5 поврзани вести »

Цената на гасот во Европа падна под 1.000 долари

Вечер Прес - пред: 5 часа

Екстремната нестабилност на цените на европскиот пазар на гас е главно поврзана со фактот дека складиштата за гас не се полни пред претстојната зимска грејна сезона, пренесува руската новинска агенција.

15 поврзани вести »

Бочварски во Софија ќе потпише меморандум за доизградба на железничкиот Коридор 8

Вечер Прес - пред: 5 часа

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска ќе престојува во работна посета на Софија каде ќе го потпише трилатералниот меморандум меѓу Северна Македонија, Бугарија и Албанија за доизградба на железничкиот Коридор 8.

29 поврзани вести »

Силен потрес во Медитеранот: Се почувствува во Грција, Турција и Кипар

Вечер Прес - пред: 5 часа

Во морскиот дел во Источниот Медитеран, југоисточно од грчките острови Крит и Карпатос, утрово беше регистриран земјотрес со јачина од 5,9 степени. Според Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, епицентарот на земјотресот е ...

30 поврзани вести »

Златна лира 2021: Концерт на пијано дуото Димовска – Божиновска

Вечер Прес - пред: 5 часа

Во Музејот на македонската борба вечерва во рамки на фестивалот Златна лира 2021, публиката ќе има можност да ужива во концертот на пијано дуото Билјана Димовска и Татјана Божиновска. На програмата се дела од Франц Шуберт, Фредерик Шопен, Сергеј ...

8 поврзани вести »

Делата на Пикасо oд колекцијата на ОСТЕН во Домот на културата во Ѓорче Петров

Вечер Прес - пред: 5 часа

Во Домот на културата во Ѓорче Петров на 20 октомври од 12 – 22 часот ќе биде поставена изложбата на керамики, цртежи и графики од Пикасо, од колекцијата на ОСТЕН. Официјално отворање на настанот кој е во организација на Галеријата ОСТЕН и Општина ...

3 поврзани вести »