TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер Прес

Фајненшл тајмс: Нема да има брз пат до членство на Украина во ЕУ

Вечер Прес - пред: 7 часа

Брисел нема да вети дека ќе го забрза процесот за приклучување на Украина кон Европската Унија на Самитот во Киев, на кој ќе се разговара за членството на Украина во ЕУ, пишува британскиот магазин Фајненшл тајмс.

19 поврзани вести »

Фон дер Лајен: ЕУ ќе им помогне на европските индустрии да ги намалат емисиите на CO2

Вечер Прес - пред: 7 часа

Европската комисија ќе предложи мерки за да им помогне на европските индустрии да ги намалат емисиите на јаглерод диоксид и да конкурираат со стимулации што им се нудат на компаниите во САД, Јапонија и Кина, изјави денеска претседателката на ...

17 поврзани вести »

Украинските власти извршија претрес во домот на поранешниот министер за внатрешни работи

Вечер Прес - пред: 7 часа

Поранешниот украински министер за внатрешни работи Арсен Аваков изјави дека припадници на службата за безбедност денеска извршиле претрес во неговиот дом како дел од истрагата за купување хеликоптери „Ербас“, јави „Украинска правда“.

12 поврзани вести »

Нетанјаху потврди дека Израел се обидува да го спречи развојот на иранско оружје

Вечер Прес - пред: 7 часа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека еврејската држава презема чекори за да го спречи Иран да развие одредено оружје, но не потврди дека земјата е вмешана во неодамнешниот напад врз Иран, изведен со беспилотно летало.

40 поврзани вести »

Руските војници што ќе уништуваат тенкови „Леопард“, или „Абрамс“ ќе добијат 72.000 долари

Вечер Прес - пред: 7 часа

Кремљ во средата ја поздрави понудата на руска компанија да ги награди војниците кои уништуваат тенкови од западно производство на линијата на фронтот во Украина, додавајќи дека тоа ќе ги поттикне руските сили да победат.

24 поврзани вести »

Мицкоски: Повикувам на мирно, чесно и достоинствено чествување на великанот Гоце Делчев

Вечер Прес - пред: 8 часа

При денешната посета на општина Карбинци, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на што настанот на 4 февруари ќе биде настан од виск ризик и дали членови се повикувани во полициска ...

27 поврзани вести »

Пендаровски, Ковачевски, Груби и Спасовски во сабота ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев

Вечер Прес - пред: 8 часа

Во чест на 151-годишнина од раѓањето на великанот на македонското револуционерно дело и државност Гоце Делчев, в сабота повеќе делегации ќе положат цвеќе во црквата „Св. Спас“ во Скопје. Како што соопшти владината прес-служба, цвеќе на вечното ...

134 поврзани вести »

Објектите на институциите и спомениците на културата во Охрид ќе бидат осветлени во боите на ретките болести

Вечер Прес - пред: 8 часа

Во рамки на петтата по ред Национална кампања „Ги запознаваме ретките болести“ што ќе се реализира во текот на овој месец, во боите на ретките болести ќе биде осветлена Самуиловата тврдина во Охрид.

27 поврзани вести »

Најлошите градови во Европа: На неславната листа и македонски град/ФОТО

Вечер Прес - пред: 8 часа

На ТикТок профилот „Map of Geography“, каде се објавуваат мапи од Европа со необични податоци, споделена е една приказна во која се прикажани најлошите градови во секоја земја. Според оваа мапа Тетово е најлош град за живот во Македонија.

6 поврзани вести »

Згурата од велешката топилница ќе се меле и ќе се извезува

Вечер Прес - пред: 8 часа

На депонијата се складирани 1,8 милиони тони отпад, кој е составен од згура во која има и големи блокови од по еден тон, но и со метали, поради што најпрво ќе се врши одвојување на металите (олово и цинк) што се преработувале во Топилницата.

2 поврзани вести »

Дизелот поевтинува, цената на бензините останува иста

Вечер Прес - пред: 8 часа

Цената на дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ се намалува за 2,5, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за два денара за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

39 поврзани вести »

Фајзер минатата година од вакцините против Ковид-19 заработи 57 милијарди долари

Вечер Прес - пред: 8 часа

Американската фармацевтска компанија Фајзер објави дека ја завршила 2022 година со најголем приход досега, благодарение на вакцината и лековите за Ковид-19, предупредувајќи истовремено дека очекува послаб резултат оваа година поради намалените ...

19 поврзани вести »

Компјутери за новиот кабинет во средното училиште „Сарај“

Вечер Прес - пред: 8 часа

Во средното училиште „Сарај“ опремен е нов кабинет со преносни компјутери, каде се обезбедува современа и квалитетна настава за учениците. Како што информираа од Град Скопје, за таа цел градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска со ...

4 поврзани вести »

Град Скопје ќе го проширува пешачкиот остров во Аеродром

Вечер Прес - пред: 8 часа

Секторот за сообраќај во Град Скопје ја започна постапката за решавање на проблемот со тесниот средишен пешачки остров на крстосницата на булевар „Србија“ со булеварот „Јане Сандански“ и „Видое Смилевски – Бато“ во Аеродром.

Автокоманда од денеска се затоплува од топланата Исток во Керамидница, фактурите ќе останат исти

Вечер Прес - пред: 8 часа

Од денеска корисниците на парно греење во Автокоманда кои беа на Железарското парно, се префрлени на градската мрежа и топлина добиваат од Топланата „Исток“. Со префрлањето на мрежата на топланата „Исток“, корисниците во Автокоманда повеќе нема да ...

113 поврзани вести »

Болеста на Брус Вилис прогресира: Не разбира што му говорат, сопругата му помага да зборува

Вечер Прес - пред: 8 часа

Холивудскиот актер, кој остави неизбришлива трага во светот на кинематографијата, Брус Вилис, се разболе од тешка болест, која се повеќе зема замав. На него се видливи трагите и последиците од болеста, бидејќи изгледа исцрпено, бледо и прилично ...

4 поврзани вести »

Извори од ЕУ за Бета: Косовскиот Уставен суд уште во 2016 година не го оспори формирањето на СЗО

Вечер Прес - пред: 8 часа

Спроведувањето на меѓународната правна обврска за формирање на Заедницата на српските општини (ЗСО), заедно со враќањето на српските претставници во косовските институции, ќе значи дека повеќе нема да има криза и насилство во Косово, а тоа би ...

46 поврзани вести »

ТРАГИЧЕН КРАЈ НА ПОТРАГАТА: Потврдена смртта и на пилотот на урнатиот грчки воен авион

Вечер Прес - пред: 8 часа

Загинат е и пилотот на авионот Ф-4 фантом на грчкото воено воздухопловство, што во понеделникот се урна во Јонското Mоре, според соопштението на Генералштаб на военото воздухопловство, што го пренесуваат грчките медиуми.

13 поврзани вести »

Тијана: „Не може секој да има бели заби „керамика Младеновац“!Публиката ја моли пејачката да оди на стоматолог

Вечер Прес - пред: 8 часа

Ако треба и силно ќе зинам за да имате подобар поглед на моите долни заби. Среќни сте, сега? Еднаш засекогаш оставете ме на мира! Ги сакам моите неправилни заби, токму вакви искривени, бидејќи често добивам забен камен, емотивно и духовито возврати ...

Брилијантната Каролина, битолското чупе, се врати на српската музичка сцена

Вечер Прес - пред: 8 часа

И покрај некои грешки додека зборуваше на српски јазик Нашата поп-пејачка ѕвезда Каролина Гочева се врати, по подолга пауза, на српската музичка сцена. Таа неодамна настапи не еден тамошен фестивал и дефинитивно ја освои публиката.