TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер Прес

Компјутери за новиот кабинет во средното училиште „Сарај“

Вечер Прес - пред: 9 часа

Во средното училиште „Сарај“ опремен е нов кабинет со преносни компјутери, каде се обезбедува современа и квалитетна настава за учениците. Како што информираа од Град Скопје, за таа цел градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска со ...

4 поврзани вести »

Град Скопје ќе го проширува пешачкиот остров во Аеродром

Вечер Прес - пред: 9 часа

Секторот за сообраќај во Град Скопје ја започна постапката за решавање на проблемот со тесниот средишен пешачки остров на крстосницата на булевар „Србија“ со булеварот „Јане Сандански“ и „Видое Смилевски – Бато“ во Аеродром.

Автокоманда од денеска се затоплува од топланата Исток во Керамидница, фактурите ќе останат исти

Вечер Прес - пред: 9 часа

Од денеска корисниците на парно греење во Автокоманда кои беа на Железарското парно, се префрлени на градската мрежа и топлина добиваат од Топланата „Исток“. Со префрлањето на мрежата на топланата „Исток“, корисниците во Автокоманда повеќе нема да ...

84 поврзани вести »

Болеста на Брус Вилис прогресира: Не разбира што му говорат, сопругата му помага да зборува

Вечер Прес - пред: 9 часа

Холивудскиот актер, кој остави неизбришлива трага во светот на кинематографијата, Брус Вилис, се разболе од тешка болест, која се повеќе зема замав. На него се видливи трагите и последиците од болеста, бидејќи изгледа исцрпено, бледо и прилично ...

4 поврзани вести »

Извори од ЕУ за Бета: Косовскиот Уставен суд уште во 2016 година не го оспори формирањето на СЗО

Вечер Прес - пред: 9 часа

Спроведувањето на меѓународната правна обврска за формирање на Заедницата на српските општини (ЗСО), заедно со враќањето на српските претставници во косовските институции, ќе значи дека повеќе нема да има криза и насилство во Косово, а тоа би ...

47 поврзани вести »

ТРАГИЧЕН КРАЈ НА ПОТРАГАТА: Потврдена смртта и на пилотот на урнатиот грчки воен авион

Вечер Прес - пред: 9 часа

Загинат е и пилотот на авионот Ф-4 фантом на грчкото воено воздухопловство, што во понеделникот се урна во Јонското Mоре, според соопштението на Генералштаб на военото воздухопловство, што го пренесуваат грчките медиуми.

11 поврзани вести »

Тијана: „Не може секој да има бели заби „керамика Младеновац“!Публиката ја моли пејачката да оди на стоматолог

Вечер Прес - пред: 9 часа

Ако треба и силно ќе зинам за да имате подобар поглед на моите долни заби. Среќни сте, сега? Еднаш засекогаш оставете ме на мира! Ги сакам моите неправилни заби, токму вакви искривени, бидејќи често добивам забен камен, емотивно и духовито возврати ...

Брилијантната Каролина, битолското чупе, се врати на српската музичка сцена

Вечер Прес - пред: 9 часа

И покрај некои грешки додека зборуваше на српски јазик Нашата поп-пејачка ѕвезда Каролина Гочева се врати, по подолга пауза, на српската музичка сцена. Таа неодамна настапи не еден тамошен фестивал и дефинитивно ја освои публиката.

Ѕаниоло би можел да ја тужи Рома

Вечер Прес - пред: 9 часа

Николо Ѕаниоло може да ја тужи Рома. Според „Ил Месаџеро“ фудбалерот и неговите застапници размислуваат да одат на суд во врска со суспензијата од тимот до крајот на сезоната. Ѕаниоло сака да ја тужи Рома за „малтретирање и психолошки притисок“ што ...

20 поврзани вести »

Шкрињар во јуни ќе му се приклучи на ПСЖ

Вечер Прес - пред: 9 часа

Дефанзивецот на Интер, Милан Шкрињар ќе му се приклучи на Пари Сен-Жермен во јуни оваа година, бидејќи јануарскиот договор пропадна, објави инсајдерот Фабрицио Романо. Според Романо, 27-годишниот фудбалер 100% ќе го напушти Интер во јуни бесплатно ...

4 поврзани вести »

Книга: „Што ти се случило?“ – за отпорноста и исцелувањето

Вечер Прес - пред: 9 часа

„Што ти се случило?“ на Опра Винфри и Брус Д. Пери е книга за отпорноста и исцелувањето, и може да го промени начинот на кој го гледаме животот. Во оваа книга, Винфри споделува приказни од сопственото минато, сфаќајќи ја од искуство ранливоста што ...

Орбан до Украина: Едноставно, престанете да се борите

Вечер Прес - пред: 10 часа

Додека украинските знамиња се веат во европските метрополи, билбордите против санкциите против Русија се насекаде низ главниот град на Унгарија. Премиерот на оваа европска земја, Виктор Орбан, отворено ја доведува во прашање способноста на Украина ...

8 поврзани вести »

Украина треба да влезе во НАТО штом заврши војната, оценува новиот претседател на Чешка

Вечер Прес - пред: 10 часа

Новоизбраниот претседател на Чешка Петр Павел денеска изјави дека на Украина треба да и се дозволи влез во НАТО „штом војната ќе заврши“. Павел, пензиониран генерал на НАТО, за Би-Би-Си изјави дека Украина ќе биде „морално и практично подготвена“ да ...

20 поврзани вести »

МВР потсетува: Мора да се променат регистарските таблички со ознаката „NMK“

Вечер Прес - пред: 10 часа

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила, на обврската дека заклучно со 12.02.2024 мора да извршат промена на регистарските таблички со ознаката “МК“ со ознаката “NMK“.

52 поврзани вести »

Алтернатива вечерва ќе одлучува за идните чекори при евентуален влез на Алијансата за Албанците во Владата

Вечер Прес - пред: 10 часа

Најтесното раководство на владејачката Алтернатива вечерва на средба во Гостивар ќе одлучува какви чекори ќе преземат во однос на евентуалниот влез на Алијансата за Албанците (АА) во Владата, потврдија за МИА од партијата.

149 поврзани вести »

Мицкоски: Коалицијата на власта со АА ја постоветувам со естрада, нема капацитет за реформи

Вечер Прес - пред: 10 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја поистоветува со естрада најавената можна нова владина коалиција со приклучување на Алијансата за Албанците и оценува дека таа нема капацитет за реформи.

16 поврзани вести »

Нема африканска чума кај застреланите диви свињи

Вечер Прес - пред: 10 часа

На територијата на националниот парк „Шар Планина“ нема болест африканска чума кај дивите свињи кои биле застрелани согласно договор со ловечки друштва со цел да се намали опасноста од ширење на таа болест на заштитеното планинско подрачје.

13 поврзани вести »

Шаќири: Повеќе од 90 отсто од учебниците се доставени, идната учебна година ќе нема доцнење

Вечер Прес - пред: 10 часа

Повеќе од 90 отсто од учебниците се доставени за прво, второ, четврто и петто – одделенијата во кои децата учат според нови наставни програми согласно со Концепцијата за основно образование од 2020 година, рече денеска министерот Јетон Шаќири и ...

55 поврзани вести »

Повторно отворен градскиот базен во Куманово

Вечер Прес - пред: 10 часа

Од денеска повторно почна со работа затворениот градски базен во Куманово . Информацијата ја објави и кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски. – Започнува повторно со работа градскиот базен во Куманово.

9 поврзани вести »

Леброн за десетина дена ќе собори неверојатен рекорд

Вечер Прес - пред: 10 часа

Леброн Џејмс е во одлична форма, што го потврди и на последниот меч во НБА-лигата. На дуелот против Њујорк во арената „Медисон сквер гарден“, тој запиша 28 поени со кои му се доближи на Карим Абдул-Џабар, кој е прв на вечната листа на поени.

29 поврзани вести »