TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер Прес

Фејсбук и Јутјуб ги отстранија објавите на Болсонаро за вакцините

Вечер Прес - пред: 15 часа

Нашата политика не дозволува тврдења дека вакцините против Ковид-19 убиваат или можат да им наштетат на луѓето, рече портпаролот на компанијата Фејсбук. Фејсбук и Јутјуб го отстранија од своите платформи видеото на бразилскиот претседател Жаир ...

17 поврзани вести »

МАСАКР ВО ВУХАН: Седуммина убиени – убиецот скокнал од мост

Вечер Прес - пред: 15 часа

Кинеската полиција соопшти дека трага по маж кој убил седум лица во градот Вухан, а потоа скокнал од мост. Осомничениот 39-годишник убил петчлено семејство, а потоа уште две лица при бегството, соопшти полицијата во Вухан.

17 поврзани вести »

„Фонтана“ од лава веќе пет недели го уништува островот Ла Палма/ВИДЕО

Вечер Прес - пред: 15 часа

Вулканот, кој еруптира на шпанскиот остров Ла Палма пред пет недели, станува се поактивен, потврдија официјални лица. Делумниот колапс на кратерот на вулканот предизвика нова река од лава, која сега ги зафаќа областите на островот кои претходно беа ...

9 поврзани вести »

Организацијата на работодавачи на Македонија организира едукативна тренинг платформа

Вечер Прес - пред: 15 часа

Едукативната тренинг платформа (#еПлатформа) на Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) организира бесплатни курсеви, еднодневни и тридневни обуки, што имаат за цел на учесниците да им пренесат практични тренинзи и искуства.

6 поврзани вести »

Авганистанските жени повторно побараа светот да им помогне во остварување на правото на образование и работа

Вечер Прес - пред: 15 часа

На денешните протести во Кабул жените ги побараа своите права на работа и образование и ја повикаа меѓународната заедница, потенцирајќи дека „светот гледа и молчи додека тие умираат“. „Зошто светот мирно не гледа како умираме?“, пишуваше на еден од ...

12 поврзани вести »

Весна Јаневска од Росоман обезбеди сушара за овошје и зеленчук со грант од државата

Вечер Прес - пред: 15 часа

Весна Јаневска од Росоман обезбеди сушара за овошје и зеленчук, со државна поддршка за жени од рурални средини. Таа појасни за МИА дека се работи за грант од 180 илјади денари кои ги добила преку мерка на Агенцијата за финансиска поддршка во ...

2 поврзани вести »

Музеј на пропаднати врски во Загреб

Вечер Прес - пред: 15 часа

По секој прекин на некоја врска, остануваат спомени и секакви „сувенири“ од несудената љубов. Некои ги кријат по куќата, други ги фрлаат или ги даваат некому, а трети ги уништуваат… Но, тука е и загрепскиот Музеј на пропаднати љубовни врски.

7 поврзани вести »

Четири деца загинаа во потонатиот чамец со бегалци и мигранти во близина на грчкиот остров Хиос

Вечер Прес - пред: 15 часа

Четири деца на возраст од три до 14 години загинаа откако потона чамец со бегалци и мигранти, во морскиот дел, југоисточно од островот Хиос, едно лице се води за исчезнато, а 22 се спасени, јави дописничката на МИА од Атина.

24 поврзани вести »

Петгодишно дете најмлада жртва од Ковид-19 во Албанија

Вечер Прес - пред: 15 часа

Петгодишно дете почина како последица од комлликации со Ковид-19, што е најмладата жртва од опасниот вирус во Албанија. Според албанските медиуми детенцето било на болнички третман осум дена во болницата во Саранда, по што било транспортирано во ...

25 поврзани вести »

Петар Мирчевски е добитник на наградата на Општина Битола за животно дело

Вечер Прес - пред: 15 часа

Актерот Петар Мирчевски е годинашен добитник на највиското признание на Општина Битола, наградата за животно дело „4 Ноември“. Одлуката ја донел Управниот одбор за доделување награди и признанија при Советот на Општина Битола, а ќе му биде врачена ...

9 поврзани вести »

Поради „селфи“ остана без победа, а навивачката се бори за живот (ВИДЕО)

Вечер Прес - пред: 15 часа

На велосипедската трка што се одржа на Канарските Острови се случи бизарен инцидент кој резултирал со две повредени лица, пишува англиски „Дејли стар“. Имено, на видеото кое се појави на интернет се гледа како на неколку метри од целта, лидерот на ...

Луис Хамилтон: Ќе биде тешко да ја одбранам титулата

Вечер Прес - пред: 15 часа

Холанѓанецот Макс Верстапен (Ред Бул) со победата во САД направи крупен чекор во походот кон титулата во Формула 1. Тој ја зголеми предноста во генералниот пласман во однос на актуелниот шампион Луис Хамилтон (Мерцедес) на 12 бода.

14 поврзани вести »

Внукот на Шабан Шаулиќ е фудбалер – девојките му се нудат за брак, а тој има ќерка

Вечер Прес - пред: 15 часа

Легендарниот, прерано починатиот пејач Шабан Шаулиќ има внук, а тој се вика Лука Аџиќ. Роден е во 1998 година. Кога дедо му Шабан бил на неговите години исто така играл фудбал, но потоа животот го однесе во музиката.

Рекла-кажала на домашен начин: Македонската “џебна Венера” со музичарот Мојсо – во естраден скандал!

Вечер Прес - пред: 15 часа

„Јас сум семеен човек, сопруг на прекрасната Билјана и татко на малолетен син кого сето ова длабоко го погодува. Од другата страна е семејството на Стојне, кои се наши многу блиски пријатели“, порачува загрижено популарниот Мојсо На македонската ...

Арсовска: Изградба на модерна образовна инфраструктура и дигитализација на училиштата

Вечер Прес - пред: 16 часа

Изградба на модерна образовна инфраструктура и модернизација на сите училишта, согласно стандардите на Европската Унија, најави независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје, Данела Арсовска на денешната прес-конференција.

213 поврзани вести »

Вдомени првите кучиња во Обединетото Кралство

Вечер Прес - пред: 16 часа

По успешните вдомувања на бездомни кучиња во нашата земја, мисијата на „Лајка” продолжи во САД, Германија, Белгија, Шведска, а отсега и во Обединетото Кралство. – Бројот на бездомни кучиња на улиците и трендот на напуштање миленици се трудиме да го ...

9 поврзани вести »

Викендов убаво време и пораст на температурите

Вечер Прес - пред: 16 часа

Следува период на стабилно време, со појава на умерена облачност. Утре минималните температури на повеќе места ќе бидат негативни, а од петок ќе има пораст на температурите, особено на утринските.

55 поврзани вести »

Во Гевгелија ќе се трча првата улична трка – пријавени 580 учесници од Македонија и странство

Вечер Прес - пред: 16 часа

Пред девет месеци АК „7 Ноември“ од Гевгелија започна со амбициозниот проект, на 7 ноември 2021 година, а по повод Денот на ослободување на Гевгелија, да ја организира првата улична трка во Гевгелија, по углед на истите такви трки во поголемиот број ...

Сашко Николов му ја предаде функцијата градоначалник на Општина Штип на Иван Јорданов

Вечер Прес - пред: 16 часа

Новиот градоначалник на Општина Штип, Иван Јорданов и неговиот поранешен колега, Сашко Николов утринава оствариле средба во градоначалничкиот кабинет, без присуство на медиуми. Поранешниот градоначалник на Општина Штип, Сашко Николов на својот ...

8 поврзани вести »

Барселона извесен период без повредениот Де Јонг

Вечер Прес - пред: 16 часа

Фудбалерот на Барселона, Френки де Јонг, го повреди бутниот мускул на десната нога на дерби натпреварот против Реал Мадрид, соопшти денеска каталонскиот клуб. Барселона го загуби вчерашното „Ел класико“ со 2-1, а Де Јонг поради повредата беше ...

4 поврзани вести »