TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер Прес

Бразил испраќа позитивни сигнали за двегодишен Мундијал во фудбал

Вечер Прес - пред: 17 часа

Вршителот на должноста претседател на Бразилската фудбалска федерација (ЦБФ), Едналдо Родригез, ја поддржа идејата за воведување Светско првенство на секои две години. Навистина ми се допадна тоа што го слушнав на состанокот на ФИФА.

Хитроу очекува воздушниот сообраќај да закрепне дури во 2026 година

Вечер Прес - пред: 17 часа

Лондонскиот аеродром „Хитроу“ сè уште бележи загуби, и покрај заживувањето на туризмот во третиот квартал по ублажувањето на ограничувањата поради коронавирусот, и проценува дека сообраќајот нема целосно да се опорави од кризата најверојатно до 2026 ...

14 поврзани вести »

Расте интересот за пчеларството кај младите, зголемен бројот на пчелни семејства

Вечер Прес - пред: 17 часа

Само за последните четири години бројот на пчелни семејства е зголемен за над 60.000, а во исто време кај младите земјоделци постојано расте интересот за одгледување пчели, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа ...

20 поврзани вести »

Индиската економија до 2030 година ќе вреди 10 илјади милијарди

Вечер Прес - пред: 17 часа

Индиската економија постојано расте брзо, толку брзо што во следните две-три години би можела да достигне вредност од пет илјади милијарди долари, а до 2030 година дури 10 илјади милијарди, изјави министерот за енергетика Хардеп Синг Пури, пишува ...

3 поврзани вести »

Во Британија празните рафтови во маркетите, се покриваат со фотографии од печатена храна/ФОТО

Вечер Прес - пред: 17 часа

Супермаркетите во Велика Британија користат хартиени картони со фотографии од овошје, зеленчук и други намирници за да ги покријат празните полици. Причините се различни, но се претпоставува дека главната е недостигот на храна.

Бектеши: Нема потреба од кризна состојба во енергетиката, цената на струјата останува иста до крајот на годината

Вечер Прес - пред: 17 часа

Во моментот нема потреба да се прогласи кризна состојба во делот на енергетиката, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши, нагласувајќи дека до крајот на годината нема да има зголемување на цената на струјата за домаќинствата.

90 поврзани вести »

Почнува примената на новиот Кодекс за корпоративно управување на котираните друштва на Берзата

Вечер Прес - пред: 17 часа

Во рамки на зеднички проект на Македонската берза и Комисијата за хартии од вредност, донесен е Кодексот за корпоративно управување на котираните друштва, кој почнува да се применува од денеска.

16 поврзани вести »

„Блумберг“: Младите губат интерес за Фејсбук

Вечер Прес - пред: 17 часа

Тинејџерите и младите луѓе минуваат сѐ помалку време на Фејсбук, сѐ помалку се регистрираат и сѐ помалку објавуваат, јавува „Блумберг“, повикувајќи се на интерни документи на компанијата. Тоа може негативно да се одрази на заработката на компанијата.

16 поврзани вести »

Патник оставен од сопругата на автопат во Германија

Вечер Прес - пред: 17 часа

Пауза за цигара на автопат, се покажа како неочекувана авантура за еден маж од Албанија кој патувал со сопругата во Германија. За време на сообраќаен метеж на автопатот А-7 кај Фусен во јужна Германија, човекот излегол од автомобилот за да испуши ...

15 поврзани вести »

Болдвин наводно пукал од пиштол со кој пред снимањето се гаѓале празни лименки пиво со вистински куршуми?

Вечер Прес - пред: 17 часа

Извор од екипата од снимањето на филмот Rust, во кој актерот Алек Болдвин ненамерно ја застрела директорката на фотографија Халина Хачинс, откри дека пред снимањето се пукало од истиот пиштол со вистински куршуми.

32 поврзани вести »

Промоција на романот „Југослав“ од Ана Вучковиќ

Вечер Прес - пред: 17 часа

Вечерва, со почеток од 20 часот, во МКЦ (сала Фросина) ќе се одржи промоција на романот „Југослав“ од Ана Вучковиќ. Промотори на книгата се Лилјана Пандева и Сашо Огненовски, преведувач на делото, а модератор Јулијана Величковска.

9 поврзани вести »

Светскиот ден на аудиовизуелно наследство ќе се одбележи со промоција на книгата „Антонио Митриќески: Хроника на еден ...

Вечер Прес - пред: 17 часа

Кинотеката на Македонија на 27 октомври (среда) ќе го одбележи Светскиот ден на аудиовизуелното наследство со промоција на книгата „Антонио Митриќески: Хроника на еден филмски сон“. Книгата е издание на Кинотеката, а автор е Стојан Синадинов.

3 поврзани вести »

Хитовите го следат и во приватниот живот, Бора Чорба како да е пак со некоја “Кукла од насловната страна“

Вечер Прес - пред: 17 часа

Иако ретко се појавува во јавноста, рокерот Бора Чорба кој поради болеста тешко се движи, сепак наоѓа доволно време за својата нова љубов. Како што дознаваат новинарите, тој неодамна бил примен во Ургентниот центар бидејќи има сериозни проблеми со ...

Хоџа: Соработката на Беса со АА е за локалните избори, останато ќе зависи од случувањата на политичката сцена

Вечер Прес - пред: 18 часа

Шефот на Изборниот штаб и генерален секретар на движењето БЕСА, Аријанит Хоџа вели дека партијата останува на ставот дека е потребна соработка со Алијанса за Албанците за да може на овие локални избори да се победат кандидатите од ДУИ.

89 поврзани вести »

Морачанин: Приказната за Ана Петровска и ДОМ е завршена

Вечер Прес - пред: 18 часа

Претседателката на ДОМ, Маја Морачанин во дебатната емисија во Студио 10 каде гостинка беше и Ана Петровска независен кандидат за градоначалник на Град Скопје, поддржан од иницијативата „Зелен хуман град“ , повторно јавно кажа дека приказната со ...

10 поврзани вести »

Повторување на гласањето од првиот круг ќе има на по едно избирачко место во Дебар и во Шуто Оризари

Вечер Прес - пред: 18 часа

Во недела на локалните избори повторување на гласањето од првиот круг ќе има на две избирачки места – на 0543 во Дебар за градоначалник и на 2957/1 во Шуто Оризари за членови на советот. Управниот суд го поништи гласањето во ови две избирачки места ...

30 поврзани вести »

Португалија обезбеди траен престој за 7 граѓани на Авганистан, во Македонија моментално се 407

Вечер Прес - пред: 18 часа

Четворица возрасни и три деца изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје преку Истанбул, заминаа за Португалија како нивно трајно одредиште. Станува збор за вработени во меѓународни организации и нивни семејства на кои во изминатиот период нашата ...

38 поврзани вести »

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето даваат добри резултати во Скопје

Вечер Прес - пред: 18 часа

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е добро затоа што бројките покажуваат нешто многу поразлично од тоа што го покажувале пред четири години.

17 поврзани вести »

Весковски: Предвидена е изградба на две нови детски градинки во Карпош

Вечер Прес - пред: 18 часа

Предвидени се две нови градинки и проширување и реновирање на постоечките капацитети, со цел подобрување на условите за вработените и дечињата што се згрижени во нив, најави кандидатот за градоначалник на СДСМ, Душко Весковски.

9 поврзани вести »

Котлар: Пред училиштата и градинките ќе има Зона 30

Вечер Прес - пред: 18 часа

К андидатката за градоначалник на Општина Центар од ВМРО-ДПМНЕ Наташа Котлар вети дека ако биде избрана за следните четири години пред училиштата и градинките ќе воведе Зона 30, ф изички препреки на улиците, визуелна и светлосна сигнализација.

17 поврзани вести »