TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер Прес

„Депеш мод“ со нов албум

Вечер Прес - 24.03.2023

Британскиот синт-поп бенд „Депеш мод“ денеска ќе го објави новиот, 15-ти студиски албум „Memento Mori“. А, овој наслов е избран уште пред смртта на еден од основачите на групата – клавијатуристот Енди Флечер.

13 поврзани вести »

За викендот локална нестабилност, од понеделник постудено со пороен дожд и ветер

Вечер Прес - 24.03.2023

Во сабота попладне ќе има локално наоблачување со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Нестабилно ќе биде и во делови од Скопската котлина, соопшти УХМР. Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса во понеделник на повеќе места ќе ...

85 поврзани вести »

Со американска донација реновиран дел од Универзитетската клиника за гастроентерохепатологија

Вечер Прес - 24.03.2023

Со тоа ќе се овозможи најтешко болните од цела држава кои имаат потреба од третман на оваа Клиника да престојуваат во достоинствени услови и да добиваат современи медицински услуги во новоопремените кабинети за дијагностички и интервентни процедури.

26 поврзани вести »

Инспектори, обвинители, МВР… во потрага по вистината, како почина шестгодишното девојче?!

Вечер Прес - 24.03.2023

Клиничката болница во Битола е под вонреден инспекциски надзор Во интерес на фактите се вклучи и премиерот Димитар Ковачевски, кој вчера кажа дека го чекаат директорот на болницата да дојде во Скопје за да нема шпекулации и точно да се знае што се ...

78 поврзани вести »

Наместо да се гори, органскиот отпад од лозјата може да се користи за ѓубрење

Вечер Прес - 24.03.2023

Органскиот отпад од лозјата наместо да се гори може да се користи за повеќе намени. Во Неготино вчера беше презентирана машина за балирање на отпад од лозови насади во присуство на министерот за локална самоуправа Ристо Пенов при што беа промовирани ...

8 поврзани вести »

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, уапсени се двајца дилери/ВИДЕО

Вечер Прес - 24.03.2023

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи – Единица за недозволена трговија со дрога во содејство со Одделот за специјални полициски операции – ...

41 поврзани вести »

МОН: Изготвени нацрт верзии на новите закони за средно, за стручно образование и обука и за образование на возрасните

Вечер Прес - 24.03.2023

Три нови законски решенија ќе го стимулираат напредокот на средното, стручното образование и обука, како и образованието на возрасните. Нацрт верзиите се изготвени низ повеќе дискусии организирани периодов со засегнатите страни и во нив интегрирани ...

19 поврзани вести »

Да се извалкаме и да ја исчистиме Македонија!

Вечер Прес - 24.03.2023

Директорот на Националниот парк „Шар Планина“, Ибрахим Дехари и Гордана Софија и Ханес Јаекл од Man And Mountain потпишаа Меморандум за стратешка соработка до 2031 година. Оваа соработка не само што ги опфаќа активностите околу Генералка викенд и ...

Битолчанец завршил со труење на Токсикологија – во кафуле наместо кисела вода добил корозивно средство

Вечер Прес - 24.03.2023

Четириесет и петгодишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба, потврди директорот на болницата, доктор Ридван Бајрами во изјава за „ Фокус “.

77 поврзани вести »

Почна со работа „Нега центарот“ во Кисела Вода ​

Вечер Прес - 24.03.2023

Околу 40 стари лица и лица со намален функционален капацитет и попреченост, на возраст од над 65 години, ќе ја добиваат услугата на „Нега центарот“ во Општина Кисела Вода, кој и официјално започна да функционира.

19 поврзани вести »

Данела ги направи улиците, сега ќе субвенционира електрични автомобили

Вечер Прес - 24.03.2023

Ваков предлог до градските советници упатува скопската градоначалничка Данела Арсовска и тој ќе биде ставен на одобрување на следната седница на Советот, закажана за 30 март. За таа цел, од градската каса за 2023 година ќе бидат издвоени по 5 ...

Со пари од ТАВ програмата е реконструирана улица во општина Чучер Сандево

Вечер Прес - 24.03.2023

Со пари од ТАВ програмата е реконструирана улица во должина од два километра, која ги поврзува селата Мирковци и Бањани во општина Чучер Сандево. Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, вели дека оваа улица поврзува две илјади жители, од ...

19 поврзани вести »

Потврдени научните вистини за македонистиката на ИНАЛКО во Париз, 50 години Лекторат по македонски јазик

Вечер Прес - 24.03.2023

Со меѓународниот симпозиум, што беше организиран по повод 50 години од отворањето на Лекторатот по македонски јазик (најстар активен лекторат по македонски јазик на универзитетите во светот) на Националниот институт за ориентални јазици и ...

25 поврзани вести »

Нетанјаху исвиркан на пристигнување во Лондон од демонстранти поради реформите во правосудството во Израел

Вечер Прес - 24.03.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој денеска е во посета на Лондон, беше пречекан пред Даунинг стрит број 10 со свирежи и повици од демонстрантите незадоволни од најавените реформи во правосудството во Израел.

23 поврзани вести »

На аеродром во Германија автомобил влета во пешаци, возачот најверојатно имал проблем со менталното здравје

Вечер Прес - 24.03.2023

Неколку лица се повредени кога возач со својот автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на аеродромот Келн-Бон во западна Германија, јавува Асошиетед прес. Тој со својот автомобил удрил во неколку други автомобили, јави германската новинска ...

22 поврзани вести »

Грчката Влада продолжува со субвенционирање на сметките за струја

Вечер Прес - 24.03.2023

Со 24,4 милиони евра, грчката Влада и во месец април ќе продолжи со субвенциите на сметките за струја за домаќинствата и земјоделците, соопшти утрово министерот за животна средина и енергетика на Грција Костас Скрекас.

10 поврзани вести »

Рама до Сунак: „Ниту сите Британци се Џејмс Бонд, ниту сите Албанци се криминалци“

Вечер Прес - 24.03.2023

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека сака сите Албанци во Велика Британија да се чувствуваат „безбеднo“ и „почитуванo“ по средбата со британскиот премиер во Лондон. Еди Рама и Риши Сунак зборуваа за „заедничкиот приоритет“ на борбата против ...

7 поврзани вести »

Европскиот совет го усвои заклучокот за Дијалогот Белград – Приштина

Вечер Прес - 24.03.2023

Во заклучоците од првиот ден од Самитот, лидерите на Европска Унија го поздравија договорот за патот кон нормализација на односите постигнат од Белград и Приштина, како и анексот за имплементација, што беше постигнат преку Дијалогот што го водеше ...

40 поврзани вести »

„Фати ме ако можеш“ низ улиците на Сеул: Зебра побегна од зоолошката градина/ВИДЕО

Вечер Прес - 24.03.2023

Зебра, која побегнала од зоолошка градина во Сеул, со часови трчала на улиците на јужнокорејскиот град, по што била фатена и вратена во својот дом. Зебрата со име Серо, што на корејски значи „вертикално“, побегнала во четвртокот попладне, а ...

5 поврзани вести »

Ќе спиеме еден час пократко: Викендов почнува летното сметање на времето

Вечер Прес - 24.03.2023

Летното сметање на времето започнува овој викенд, на 26 март, во недела наутро, кога стрелките на часовникот од 2 ќе се поместат на 3 часот. Летното сметање на времето ќе трае до 29 октомври, кога ќе се вратиме на зимското време, а следната 2024 ...

76 поврзани вести »