TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер Прес

Словачкиот Парламент го скрати мандатот, предвремени избори во септември

Вечер Прес - пред: 1 ден

Словачкиот Парламент денеска одобри петмесечно скратување на четиригодишниот мандат на тековниот состав на собранието, закажувајќи нови избори за 30 септември. Предвремените избори ќе се распишат бидејќи Владата ја загуби довербата кај Парламентот и ...

ИО на СДСМ одлучи: Продолжуваат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса, врз политички и програмски ...

Вечер Прес - 31.01.2023

Извршниот одбор на СДСМ на денешната седница разговараше за повеќе актуелни прашања, за економските политики на Владата, претседавањето со ОБСЕ, текот на скрининг процесот со ЕУ можноста за проширување на владиното парламентарно мнозинство.

57 поврзани вести »

Сицилијански мафијаш бара од судот да се уништат сите примероци од „Гомора“, содржела неточности за него

Вечер Прес - 31.01.2023

Сицилијански мафијаш бара од судот да нареди конфискација на сите примероци од книгата „Гомора и соло е ил Кораџо“ од Роберто Савијано, кој живее под полициска заштита откако добил смртни закани за разоткривање на мафијашките тајни.

Редок случај, неевидентиран во суд:Тајванец казнет со над 90.000 долари и затворска казна откако неговиот папагал ...

Вечер Прес - 31.01.2023

Тајванец е осуден на два месеци затвор и парична казна од 91.350 американски долари, откако неговиот папагал повредил лекар. Според Централната тајванска новинска агенција, д-р Лин го дислоцирал колкот и ја скршил карлицата откако паднал од птицата, ...

Седум ирански компании за производство на дронови додадени во списокот санкции на САД

Вечер Прес - 31.01.2023

САД додадоа седум ирански ентитети во својот список санкции кои се поврзани со производството на дронови што Русија ги користи во своите удари во Украина, соопшти американското Министерство за трговија.

Ахмети: Сите граѓани мора да ја предводат државата кон ЕУ

Вечер Прес - 31.01.2023

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, придружуван од сопартијци, вечерва ги продолжи средбите со граѓаните на општина Врапчиште. Пред присутните, покрај Ахмети, се обратија и претседателот на Собранието Талат Џафери, првиот потпретседател на Владата ...

52 поврзани вести »

Нобелова награда за мир 2023:Доминација на кандидати од Украина

Вечер Прес - 31.01.2023

Од шефот на НАТО до претседателот на Украина, многу од кандидатите предложени за Нобеловата награда за мир во 2023 година се поврзани со војната во Украина, но тоа не значи дека тие се фаворити, беше објавено денеска во Осло.

2 поврзани вести »

Мики Манојловиќ е прогласен за актер на годината во Хрватска

Вечер Прес - 31.01.2023

Предраг Мики Манојловиќ е прогласен за актер на годината во Хрватска, а медиумската награда „Златно студио“ му е доделена за улогата во филмот „Чичко“. Медиумската награда „Златно студио“ се доделува во пет категории: филм, телевизија, театар, ...

Во Франција протести за пензиските реформи

Вечер Прес - 31.01.2023

Околу 87.000 луѓе се собраа денеска во Париз на протест против пензиската реформа, соопшти полицијата, а синдикатот ЦГТ, еден од организаторите на состанокот, објави дека има повеќе од 500.000 граѓани.

44 поврзани вести »

Петровска: Гоце Делчев е великан кој треба достоинствено да се чествува

Вечер Прес - 31.01.2023

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното интервју за Аргумент плус на Телевизија 24, истакна дека Гоце Делчев е великан чиј роденден треба да се чествува со соодветно однесување, а дека зад најавените патриотски стражи на гробот на ...

133 поврзани вести »

Здрави и вкусни, ама треба да им се одолее:Доволни се најмногу две дневно, а има и зошто

Вечер Прес - 31.01.2023

Бананите се вкусно овошје кое нуди различни здравствени придобивки. Бананите се полни со хранливи материи кои се неопходни за здрава исхрана. Освен богатата содржина на калиум и влакна, без содржина на масти или холестерол значи дека бананите имаат ...

4 поврзани вести »

Шмигал: Самитот Украина-Европска унија ќе се одржи в петок во Киев

Вечер Прес - 31.01.2023

Украинскиот премиер Денис Шмигал денеска изјави дека самитот Украина-Европска унија (ЕУ) ќе се одржи в петок во Киев, а ден претходно – први „меѓувладини консултации“ меѓу Киев и Европската комисија.

16 поврзани вести »

Властите не мируваат:Иранска двојка снимена како танцува на улиците на Техеран, ги чека над десетгодишна казна/ВИДЕО

Вечер Прес - 31.01.2023

Иранска двојка во раните дваесетти години, наводно, била осудена за „промовирање на корупција, проституција и пропаганда“. Млада иранска двојка на околу 20 години е осудена на вкупно 10 години затвор откако објавиле видео на кое танцуваат на улица.

Вашингтон: Русија не го почитува последниот нуклеарен договор што ги поврзува

Вечер Прес - 31.01.2023

САД денеска соопшти дека Русија не го почитува договорот „Нов СТАРТ“ (Strategic Arms Reduction Treaty) од 2010 година, последниот договор за нуклеарно разоружување што ги поврзува. Американскиот Стејт департмент ја критикуваше Москва за прекин на ...

Ковачевски: Во најголем процент сме усогласени со Алијанса за Албанците, не разговаравме за кадровски решенија

Вечер Прес - 31.01.2023

Основните претпоставки на ова владино мнозинство се на линија на тоа што Алијанса за Албанци го застапува, а тоа е стратешкото партнерство со САД, продолжување на патот кон евроинтеграции, носење на сите реформски закони и на сите одлуки потребни за ...

148 поврзани вести »

Османи – Борел: Со поддршката на ЕУ и дипломатска акција, ОБСЕ ќе придонесе за европска безбедност

Вечер Прес - 31.01.2023

Северна Македонија, како земја претседавач, строго ќе ги почитува основните принципи и вредности на ОБСЕ. Во фокус на Организацијата ќе биде Украина, односно човековата безбедност во време на регионална и глобална несигурност и нестабилност, ...

Во чест на Св. Трифун:Во Неготинско се организира треил трка за вино и љубов

Вечер Прес - 31.01.2023

Треил трка за вино и љубов се организира во Неготинско, во февруари, или, како што велат организаторите, во месецот на виното и љубовта. – На 18 февруари организираме интересна треил трка. Во месецот на љубовта и виното да се сакаме најмногу себеси.

4 поврзани вести »

Вечерва седница на ИО на СДСМ: Меѓу темите можното проширување на владината коалиција

Вечер Прес - 31.01.2023

Извршниот одбор на СДСМ вечерва одржува седница, на која меѓу темите е можното проширување на владината коалиција. На седницата на ИО, како што потврдија од партијата, ќе стане збор и за актуелни состојби и мерки.

103 поврзани вести »

ОБСЕ ја повика Бугарија да преземе итни мерки за борба против трговијата со луѓе

Вечер Прес - 31.01.2023

Специјалниот претставник на ОБСЕ Валијант Ричи и извршниот секретар на Експертската група на Советот на Европа за акција против трговијата со луѓе (ГРЕТА) Петја Несторова ја повикаа Бугарија да преземе итни мерки за зајакнување на превенцијата и ...

3 поврзани вести »

Блинкен изрази тага за смртта на Палестинците во конфликтот со Израел и апелира на деескалација на насилството

Вечер Прес - 31.01.2023

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека е „тажен“ поради смртта на „невините Палестинци“ во израелско-палестинското насилство, за време на средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас на окупираниот Западен Брег.

42 поврзани вести »