TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

Вечер - пред: 4 часа

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани. Во текот на денешниот ден гласаа болните и немоќни (8.855 регистрирани гласачи), лицата во ...

214 поврзани вести »

Денес гласале 7.861 болни и немоќни, 234 лица во домови за

Вечер - пред: 6 часа

Вкупно 7.861 болни и немоќни лица го оствариле правото на глас денеска на вториот ден од гласањето на предвремените парламентарни избори. Што се однесува до лицата кои се наоѓаат во домови за вонсемејна грижа, од вкупно 357 пријавени избирачи во ...

133 поврзани вести »

До 2027 „Хуавеј“ мора да ја отстрани целата опрема за 5Г мрежа во Велика Британија

Вечер - пред: 6 часа

Британската влада им забрани на домашните телекомуникациски оператори да купуваат антени и опрема за 5Г мрежа произведена од кинеската компанија „Хуавеј“, пренесе „Би-би-си“. Одлуката важи од 31 декември натаму, а покрај тоа, операторите мора да ја ...

34 поврзани вести »

(АУДИО) ЌЕ ГИ ВЛЕЧЕТЕ ЗА РАЧИНА АКО ТРЕБА - зaкaни до ...

Вечер - пред: 6 часа

На Јутуб се појавија снимки на кои се слушаат гласовите на високи функционери на една владеачка партија кои не бираат метод и начин како да дојдат до глас повеќе, вклучително и со вршење на мобинг и притисоци врз јавната администрација, јави ...

2 поврзани вести »

Американска компанија започнува со завршни испитувања на

Вечер - пред: 6 часа

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе започнат на или околу 27 јули. Станува збор за третата, клучна фаза на тестирање кај луѓе, на вакцината позната како mRNA-1273.

56 поврзани вести »

Во изборен молк, во Лескоец за глас повеќе се тампонираат и поплочуваат сокачиња

Вечер - пред: 6 часа

На ден пред гласањето за предвремените парламентарни избори и во изборен молк, се тампонираат и поплочуваат помали сокачиња на улица “Рашанец” во Лескоец, објави „Охрид24“. За разлика од овие сокачиња кои се тампонираат, сокачињата од спротива и ...

3 поврзани вести »

Во САД по 17 години извршена смртна казна на сојузно ниво

Вечер - пред: 8 часа

Во САД е извршена првата смртна казна на сојузно ниво по 17 години, а егзекутиран е човек осуден за тројно убиство, соопшти Министерството за правда. Даниел Ли (47) беше погубен во 8:07 по локално време со смртоносна инекција во сојузниот затвор во ...

28 поврзани вести »

ЛАЖНИ НЕГАТИВНИ ТЕСТОВИ за влез во Грција се продаваат по 30-40 евра

Вечер - пред: 8 часа

Во пограничниот реон меѓу Бугарија и Грција се појавиле лажни резултати од тестови на ковид-19, јави грчката телевизија „Мега“, а пренесе „360 степени“. Последните денови била спроведена интензивна контрола во близина на граничкиот премин ...

29 поврзани вести »

Мицотакис: Европа треба заеднички да настапи против турската агресија

Вечер - пред: 8 часа

Однесувањето на Турција по прашањето за Аја Софија е насочено против Европа, рече грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, јавија тамошните медиуми. Тој додаде дека однесувањето на Турција е надвор од рамките на меѓународното право.

4 поврзани вести »

Еве ја состојбата на коронавирусот во светот

Вечер - пред: 8 часа

Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 13.334.768 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 577.848 , а оздравеле 7.781.373 луѓе. -Повторно висока двоцифрена бројка на новозаразени е забележана во Албанија во ...

260 поврзани вести »

Македонецот кој прими вакцина за КОВИД-19 вели: ДОБАР СУМ и среќен што никого не можам да заразам

Вечер - пред: 8 часа

Македонецот Борко Андреевски кој живее во Англија, по три месеци откако ја прими вакцината за Ковид-19, своето искуство го сподели во изјава за Сител. Борко вели дека немал несакани последици. Нема никакви промени во секојдневието или по здравјето.

56 поврзани вести »

ЕУ ги отстрани Србија и Црна Гора од листата на сигурни земји

Вечер - пред: 8 часа

Земјите-членки на ЕУ решија да ги отстранат Црна Гора и Србија од списокот на трети земји од кои може да се патува во ЕУ без ограничувања. Ваквата одлука е поради зголемениот број на заразени со коронавирус, тврдат дипломатски извори.

34 поврзани вести »

Тројца заразени со Ковид-19 во Кичево, едно лице почина

Вечер - пред: 8 часа

Три нови лица се заразени денеска со Ковид-19 во Кичево а едно лице ја загуби битката со болеста според податоците од Министерството за здраство.Вкупниот број заразени во општината се искачи на 83, од кои 70 се активни.

260 поврзани вести »

Бебе се заразило од коронавирус во утробата на мајката

Вечер - пред: 9 часа

Лекарите во Франција го пријавиле првиот докажан случај на пренесување на коронавирусот од бремена жена на нејзиното бебе, пишува „Гардијан“. Новороденчето имало воспаление на мозокот неколку дена по раѓањето, состојба која се појавила откако ...

6 поврзани вести »

Приведен штипјанец зашто си ја тепал жената - ГО ПРИЈАВИЛ СИНОТ!

Вечер - пред: 9 часа

Ноќеска во 00: 50 часот во СВР Штип, С.П. пријавил дека неговиот татко Г.П.(61) во семејниот дом физички ја нападнал неговата 52-годишна мајка. Од страна на полициски службеници Г.П. бил лишен од слобода.

11 поврзани вести »

Сите пет члена на српско семејство кое летувало во Грција се ...

Вечер - пред: 9 часа

Петчлено семејство од Србија кое летува во Грција односно на грчкиот остров Лефкада е позитивно на коронавирусот. Тие вчера биле приемени во Универзитетската клиника во Јанина, град во северозападана Грција и се наоѓаат во специјалното ковид ...

5 поврзани вести »

Медведев: Никој не може да гарантира дека состојбата со вирусот нема да оди на полошо

Вечер - пред: 9 часа

Претседателот на партијата „Обединета Русија“, Дмитриј Медведев, не ја исклучува можноста за последователен бран на коронавирусот. Затоа, тој смета дека е неопходно да се активира меѓународната соработка во борбата против оваа закана.

7 поврзани вести »

Се урна авион на Обединетите нации кој пренесувал хуманитарна помош

Вечер - пред: 9 часа

Товарен авион на Обединетите нации кој пренесувал хуманитарна помош паднал на аеродромот Беледвејн во центарална Сомалија, соопштија властите. Сабри Ахмед, од локалната администрација во градот Беледвејн, изјави дека авионот го променил правецот на ...

6 поврзани вести »

ДИК: Граѓаните да излезат на избори, исполнети се сите услови за безбедно гласање

Вечер - пред: 10 часа

На вториот ден од предвремените парламентрани избори, денеска до 15 часот гласале 7.170 лица. Не биле пронајдени во обид за гласање или не сакале да гласаат 273 лица. Во домовите за стари лица од 357 пријавени за гласање, гласале 231.

214 поврзани вести »

Утре ќе функционира третата смена во дежурните ординации во скопските поликлиники

Вечер - пред: 10 часа

Од Здравствениот Дом-Скопје информираат дека во текот на утрешниот ден (15 јули), кој е прогласен за неработен ден, поради одржувањето на предвремените парламентарни избори, дежурните ординации за здравствена заштита ќе функционираат согласно ...

30 поврзани вести »