TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Глас на Америка

Седум републикански кандидати, без Трамп, вечерва на втора дебата

Глас на Америка - пред: 3 часа

Седум републикански претседателски кандидати на САД повторно дебатираат вечерва, секој обидувајќи се да се истакне и да стане главен предизвикувач на поранешниот претседател Доналд Трамп, кој има водечка предност за претседателската номинација на ...

2 поврзани вести »

Неколку стотици борци на „Вагнер“ се вратиле во Украина, рече Киев

Глас на Америка - пред: 3 часа

Неколку стотици членови на руската приватна платеничка група „Вагнер“ се вратија во источна Украина за да се борат, но немаат значително влијание на бојното поле, изјави денес портпарол на украинската војска.

11 поврзани вести »

Сенаторот Менендез се изјасни за невин по обвиненијата за корупција

Глас на Америка - пред: 3 часа

Американскиот сенатор Боб Менендез денес се изјасни за невин по обвиненијата за земање мито од тројца бизнисмени од Њу Џерси, додека ескалираа повиците за негова оставка од колегите демократи.

5 поврзани вести »

САД го вратија војникот Тревис Кинг по бегството во Северна Кореја

Глас на Америка - пред: 4 часа

Пентагон соопшти дека американскиот војник кој илегално преминал во Северна Кореја во јули сега е во притвор во САД. Висок функционер на администрацијата на Бајден изјави за новинарите дека Кинг бил префрлен од Демократска Народна Република Кореја и ...

30 поврзани вести »

Над 50.000 деца годишно умираат како последица од пасивно пушење

Глас на Америка - пред: 4 часа

Светската здравствена организација (СЗО) ги повикува училиштата да ги заштитат децата од штетните влијанија врз здравјето од употребата на тутун преку создавање зони без никотин и тутун во нивните кампуси.

Заштита од кибернетски напади, заеднички мисии: Армиските началници потпишаа заедничка изјава на конференцијата на ...

Глас на Америка - пред: 9 часа

Живееме во историски времиња. Руската агресија и терористичките групи претставуваат најсилната закана за Алијансата, рече генералот Кристофер Каволи, командант на врховната сојузничка команда на НАТО за Европа и на командата на силите на САД во ...

54 поврзани вести »

Вашингтон е домаќин на 20 земји на дводневна конференција за одговор од кибернетските напади од Кина

Глас на Америка - пред: 9 часа

Земјите од Западната хемисфера се обидуваат да ги отстранат слабостите во нивната сајбер инфраструктура што може да им даде на потенцијалните противници, вклучително и Кина и Русија. САД и 20 земји-партнери од цела Јужна Америка се среќаваат во ...

Мицкоски ги одмолчи изјавите на поранешниот претседател на партијата и човекот што го избра за негов наследник.

Глас на Америка - пред: 10 часа

Епизоди септември 27, 2023 Храмот Исаија во Палм Спрингс наликува на Ноевата арка септември 27, 2023 Пендаровски: Бавното темпо на процесот на интеграција во Унијата е една од заканите за демократијата на Балканот септември 27, 2023 Трговскиот ...

Битка во ВМРО-ДПМНЕ - Мицкоски реши да го одмолчи настапот на Груевски

Глас на Америка - пред: 10 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се обидува, барем пред јавноста, да го минимизира ефектот од „отворената војна“ меѓу него и неговиот претходник врз партиските структури во пресрет на двојните избори, парламентарни и претседателски, кои се предвидени за до ...

Мечка го прекина семејниот пикник во Мексико

Глас на Америка - пред: 11 часа

Епизоди септември 26, 2023 Хокинс е првата жена која по пет години тестира болид на Формула 1 септември 25, 2023 Чиле ја зголеми тревогата за вулканот Виљарика септември 22, 2023 Ден без автомобили во Богота, Колумбија септември 21, 2023 Прерано? ...

Сенаторот Боб Менендез треба да појави на суд во Њујорк за федералните обвиненија

Глас на Америка - пред: 12 часа

Американскиот сенатор од Њу Џерси, Боб Менендез, треба да излезе на суд во среда во Њујорк за да одговори на федералните обвиненија кои го товарат демократот дека ја искористил својата моќна функција за тајно да ги унапредува египетските интереси.

5 поврзани вести »

Републиканска претседателска дебата во Калифорнија, Трамп нема да се појави

Глас на Америка - пред: 12 часа

Седум републиканци кои бараат да бидат кандидати на нивната партија на претседателските избори во САД следната година ќе се соочат во среда на нивната втора дебата. На настанот во претседателската библиотека Роналд Реган во Калифорнија нема да се ...

2 поврзани вести »

Русија ги обвини за помош на Киев за нападот во Крим; САД и Британија негираат

Глас на Америка - пред: 12 часа

Русија во средата ги обвини Соединетите Американски Држави и Велика Британија дека и помагаат на Украина да изврши напад минатата недела врз седиштето на руската црноморска флота на Крим окупиран од Русија.

48 поврзани вести »

Храмот Исаија во Палм Спрингс наликува на Ноевата арка

Глас на Америка - пред: 13 часа

Facebook Forum Епизоди септември 27, 2023 Пендаровски: Бавното темпо на процесот на интеграција во Унијата е една од заканите за демократијата на Балканот септември 27, 2023 Трговскиот коридор Индија - Европа е новиот „Пат на зачините“ септември 27, ...

Пендаровски: Бавното темпо на процесот на интеграција во Унијата е една од заканите за демократијата на Балканот

Глас на Америка - пред: 14 часа

Facebook Forum Епизоди септември 27, 2023 Трговскиот коридор Индија - Европа е новиот „Пат на зачините“ септември 27, 2023 Италија ќе гради центри за брза депортација на мигрантите септември 27, 2023 Северна Македонија нема план Б.

Пендаровски: Пролонгирањето на евроинтеграциите го разниша кредибилитетот на ЕУ

Глас на Америка - пред: 14 часа

Странски ентитети настојуваат да ги спречат процесите на интеграција на земјата во Европската Унија, рече претседателот пендаровски на отворањето на конференцијата на земјите членки на Јадранската повелба и САД (А5), во Скопје За жал, пролонгирањето ...

54 поврзани вести »

Стабилноста на регионот и хибридните закани главни теми на конференцијата на началниците на армиите од јадранската ...

Глас на Америка - пред: 15 часа

Пролонгирањето на евроинтеграциите, од различни причини, практично на сите западно балкански држави, го разниша кредибилитетот на Европската Унија. Бавното темпо на процесот на интеграција во Унијата е една од заканите за демократијата на Балканот, ...

54 поврзани вести »

Трговскиот коридор Индија - Европа е новиот „Пат на зачините“

Глас на Америка - пред: 15 часа

Facebook Forum Епизоди септември 27, 2023 Италија ќе гради центри за брза депортација на мигрантите септември 27, 2023 Северна Македонија нема план Б. Единствен план е ЕУ. Подобро порано, отколку покасно, вели вицепремиерот Битиќи за Глас на Америка ...

Колективната одговорност мора да ја замениме со лична одговорност, вели Битиќи за Глас на Америка

Глас на Америка - пред: 16 часа

Епизоди септември 27, 2023 Италија ќе гради центри за брза депортација на мигрантите септември 27, 2023 Северна Македонија нема план Б. Единствен план е ЕУ. Подобро порано, отколку покасно, вели вицепремиерот Битиќи за Глас на Америка септември 26, ...

Италија ќе гради центри за брза депортација на мигрантите

Глас на Америка - пред: 16 часа

Facebook Forum Епизоди септември 27, 2023 Северна Македонија нема план Б. Единствен план е ЕУ. Подобро порано, отколку покасно, вели вицепремиерот Битиќи за Глас на Америка септември 26, 2023 Развој на добри лидери и поуспешни бизниси – една од ...