TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Центар

Maгичните водачи на Меси ја ослободија Аргентина после жестокото Мексико

Во Центар - тукушто објавено

Лионел Меси постигна гол во 64. минута, а Енцо Фернандез додаде уште еден доцна во натпреварот за да и донесе победа на Аргентина од 2-0 над Мексико во натпреварот од групата Ц на Светското првенство во саботата и повторно да ги разгори нивните ...

84 поврзани вести »

Шокантни сцени од ледениот Киев: Луѓето се туткаат во кафулињата за да се загреат, собираат дождовница за да си ги ...

Во Центар - тукушто објавено

Речиси сите големи термоцентрали и хидроцентрали во Украина се оштетени, објави украинскиот весник на англиски Киев Индипендент. Најголемиот напад до сега на 15 ноември предизвика прекин на електричната енергија низ целата земја.

Пристигнуваат новите беџови на Твитер – сина, сива и златна: Еве која за кого е

Во Центар - тукушто објавено

Твитер привремено ќе ја обнови својата функција за верификација на претплата на сметката следниот петок, твитна денеска главниот извршен директор Илон Маск, откако го одложи лансирањето на таканаречената функција „сино крлеж“ претходно оваа недела.

58 поврзани вести »

Зошто Курти се согласи на компромис: Амбасадорот на САД имаше повеќе информации од мене

Во Центар - пред: 23 мин

Германскиот новинар Михаел Мартенс вели дека косовскиот премиер Албин Курти му рекол дека се „согласил на компромис“ за кризата со регистарските таблички, откако американскиот амбасадор во Приштина го предупредил дека ситуацијата во северно Косово ...

17 поврзани вести »

Нов тренд: Mерцедес нуди зголемување на моќта на автомобилот со годишна претплата

Во Центар - пред: 30 мин

Автомобилите стануваат мрежни компјутери, а подесувањето може да се врши преку претплата. Сè почести се случаите на производители да „отклучуваат“ одредени опции на автомобил. Така, BMW неодамна воведе опција за претплата за греење на седиштата по ...

Надал: Прашајте го Ѓоковиќ дали сака да ми го врати трофејот

Во Центар - пред: 35 мин

Норвежанецот Каспер Руд моментално е на јужноамериканска турнеја со Рафаел Надал. Двајцата ќе играат во неколку земји, а прва станица е Аргентина. Инаку, Руд како мал бил голем обожавател на Надал, а еден од поразите на Шпанецот особено му паднал.

2 поврзани вести »

Во Италија свлечиште затрупа луѓе, згради и автомобили, Се трага по исчезнатите

Во Центар - пред: 45 мин

Обилните дождови предизвикаа лизгање на земјиштето на италијанскиот остров Искија. Неколку лица се водат како исчезнати на италијанскиот остров Искија по лизгањето на земјиштето предизвикано од силен дожд, затрупа некои згради и автомобили рано ...

27 поврзани вести »

Зеленски ја претстави иницијативата „Жито од Украина“

Во Центар - пред: 54 мин

Во саботата, украинскиот претседател Володимир Зеленски беше домаќин на самит за храна на кој ја претстави иницијативата „Жито од Украина“ насочена кон извоз на жито во земјите најранливи на глад и суша, со што се обидува да ја добие поддршката од ...

54 поврзани вести »

Нереално видео. Човек паднал од крузер, 15 часа подоцна бил пронајден жив во морето. Спасувачите: „Ова е чудо“

Во Центар - пред: 59 мин

Во четвртокот вечерта, американската крајбрежна стража спаси маж кој паднал од брод за крстарење во текот на ноќта од среда кон четврток. Официјалните лица сè нарекуваат чудо на Денот на благодарноста, кој се прослави во САД во четвртокот.

3 поврзани вести »

МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ ЗА ВРАЌАЊЕ НА КРИПТО ИНДУСТРИЈАТА! На помош доаѓа „Бајнанс“: „Ако има потреба одиме и на дупло“

Во Центар - пред: 1 час

Менувачницата на криптовалути Binance во четвртокот објави нови детали за својот фонд за обновување на индустријата, кој има за цел да ги поддржи играчите кои се борат по катастрофалниот банкрот на FTX.

4 поврзани вести »

НАПАДНАТА АМЕРИКАНСКА ВОЕНА БАЗА: Ракети го погодија објектот на северот на Сирија, Курдите излегоа на терен

Во Центар - пред: 1 час

Две ракети паднаа синоќа во близина на американската патролна база во североисточна Сирија, но нема повредени или материјална штета, соопшти американската војска. Сириските демократски сили, кои се поддржани од Соединетите Американски Држави, го ...

20 поврзани вести »

Катар 2022: Килијан Мбапе ги постигнува головите на Франција, но тој не е нивниот најдобар напаѓач на ова Светско ...

Во Центар - пред: 1 час

Зошто е толку лесно да се занемари Антоан Гризман? Не треба долго да барате во овој француски напад за да ги видите неговите најмоќни закани. Килијан Мбапе постигна гол во двете нивни воведни две победи , а тој дури и не беше нивниот најдобар ...

36 поврзани вести »

ХАКЕРИ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈАТА: Нападната веб-страницата на Европскиот парламент

Во Центар - пред: 1 час

САЈТОТ на Европскиот парламент беше цел на сајбер-напад по резолуцијата за „Руската Федерација како држава која го поддржува тероризмот“ усвоена од европратениците. Тоа е уште еден елемент во хибридната војна што моментално се води меѓу Истокот и ...

Има дванаесет деца и сака уште пет: „Зошто да се откажеш од она во што си добар?

Во Центар - пред: 2 часа

Таа истакна дека сака уште деца. Тиктокер зад профилот @clutteredmother откри дека постојано се соочува со луѓе кои и велат дека треба да се стерилизира и да побара психијатриска помош бидејќи има 12 деца. Таа истакна дека сака уште деца.

СИ му порача на Ким ЈОНГ УН: „Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и ...

Во Центар - пред: 2 часа

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за светскиот мир, јавуваат севернокорејските медиуми. Пораката на Кси доаѓа неколку дена откако Северна Кореја ...

10 поврзани вести »

ПРОБЛЕМ ЗА ПЕНТАГОН! „Њујорк тајмс“ тврди: Третина од американските хаубици во Украина се надвор од употреба, ЕУ им ...

Во Центар - пред: 2 часа

Артилериските парчиња од западното производство кои пристигнуваат во Украина се трошат или уништуваат во борбите, а тоа стана проблем за американското Министерство за одбрана, објави во петокот Њујорк Тајмс, повикувајќи се на свои извори.

8 поврзани вести »

ФРАНЦУСКИ ПРАТЕНИК: Зеленски сонува да ги вовлече Европа и НАТО во војна – нема друг начин да ја добие

Во Центар - пред: 2 часа

Усвојувањето на резолуцијата со која Русија се прогласува за спонзор на тероризмот е показател за слабоста на Европскиот парламент, изјави за медиумите францускиот пратеник во Брисел Тиери Маријани. Мислам дека Европа сфаќа дека е немоќна.

ЕДИНСТВЕНИОТ ЧОВЕК „ПОГРЕБАН“ НА МЕСЕЧИНАТА: Успехот го постигна преку смртта

Во Центар - пред: 2 часа

Она што не успеал да го постигне во својот живот, „успеал“ по смртта. НАСА одлучи да го „погреба“ на Месечината, препознавајќи во неговата смрт долгорочен успех и љубопитност. Во историјата на човештвото, луѓето кои имале можност да стапнат на ...

НАТО НЕРВОЗНО ЦУПКА, НА УНГАРИЈА НЕ И СЕ БРЗА: Гласањето за влез на Шведска и Финска во алијансата повторно е одложено, ...

Во Центар - пред: 2 часа

По состанокот на лидерите на Вишеградската група што се одржа вчера, унгарскиот премиер Виктор Орбан зборуваше и за влезот на Шведска и Финска во НАТО. Според унгарските медиуми, Орбан изјавил и дека гласањето нема да се организира пред јануари 2023 ...

15 поврзани вести »

ОТКРИЕНА ВИСТИНАТА ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ НА КРАЛИЦАТА? Пријателката на принцот Филип тврди – таа имала рак на коските

Во Центар - пред: 2 часа

Кралицата Елизабета Втора се борела со многу сериозна форма на рак во последните месеци од својот живот, се вели во најновата биографија напишана од Џајлс Бредрет, пријател на принцот Филип, пишува Mirror.

18 поврзани вести »