TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Центар

Во Велес паднати две бандери на различни локации, нема повредени

Во Центар - пред: 2 часа

Камион денеска околу 10 часот додека се движел во Градскиот парк во Велес, ги закачил жиците од бандерата и ги откорнал, заедно со бандерата. Нема повредени лица. За случката службите на ЕВН ги известиле атлетичари и граѓани кои рекреираат на ...

3 поврзани вести »

До 1.200 денари за 15.000 студенти за превоз во новиот пакет антикризни мерки

Во Центар - пред: 3 часа

Во рамки на деветтиот пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, предвидено е во наредните седум месеци, 15.000 студенти кои живеат надвор од местото на студирање, да добијат ваучер за превоз во износ од 600 до 1.200 денари, за што се ...

37 поврзани вести »

Земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди Вануату

Во Центар - пред: 3 часа

Земјотрес со јачина од 7,3 степени е регистриран во јужниот дел на островите Вануату, соопшти Американскиот геофизички институт. Епицентарот на земјотресот, почувствуван во 12:56 часот по Гринич, бил во морето, на длабочина од 35 километри, на околу ...

29 поврзани вести »

КАМЕРИТЕ ГИ „ФАТИЛЕ“ КИДНАПЕРИТЕ НА ВАЊА: Час и 42 минути подоцна следел ужасот – Видеото ги открива СТРАШНИТЕ ДЕТАЛИ ...

Во Центар - пред: 3 часа

Страшното киднапирање и убиство на Вања Ѓорчевска се открива на снимката од возилото за кое се тврди дека е користено во злосторството. Во медиумите е објавено видео на кое наводно се гледа автомобилот во кој била киднапирана Вања Ѓорчевска.

536 поврзани вести »

ДУИ бара градоначалникот Касами да каже каде завршиле 25 милиони денари наменети за платите на работниците на ЈКП ...

Во Центар - пред: 3 часа

Советничката група на Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска одржа прес-конференција од која побара одговорност од градоначалникот Биљал Касами за дадени општински пари за Јавното комунално претпријатие „Тетово“, а работниците повторно се ...

3 поврзани вести »

ЕВЕ ВО КОИ ЗЕМЈИ ЛУЃЕТО ЖИВЕАТ НАЈДОЛГО: Доцент на Географскиот факултет тврди дека поради ОВИЕ ФАКТОРИ во иднина ќе се ...

Во Центар - пред: 3 часа

Во кои земји луѓето живеат најдолго ? Одговорот на тоа прашање го откри новото истражување, па се дозна многу за поврзаноста на начинот на живот и долговечноста. Според овој критериум се издвојуваат три земји, додека жителите на четвртата земја се ...

2 поврзани вести »

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Во Центар - пред: 3 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски кое преку Министерството за надворешни работи ќе биде доставено по дипломатски пат до турските власти. Од Министерството за правда соопштуваат дека оригинал документ е ...

130 поврзани вести »

Бројот на загинати во Газа надмина 17 илјади

Во Центар - пред: 3 часа

Министерството за здравство во Газа соопшти дека вкупниот број на Палестинци убиени во израелските напади од 7 октомври досега е 17.177, а повеќе од 46 илјади други се ранети. Во изминатите 24 часа загинаа 350 Палестинци, додаде Министерството, ...

338 поврзани вести »

Кузеска: Дали се гледале и за што разговарале и договарале Мицкоски и Палевски?

Во Центар - пред: 3 часа

Почитувани граѓани, Би започналe со констатација дека ова можеби е една од најтешките прес-конференции бидејќи сметавме дека нема да се случи волку ниско да поднат ДПМНЕ и најгрозоморното убиство во Македонија да го користат во дневна политика.

536 поврзани вести »

Воведувањето дневна евтина тарифа значи двојно поевтина цена на електрична енергија, вели Ковачевски

Во Центар - пред: 3 часа

Граѓаните плаќаат субвенционирана цена на електрична енергија во нашата држава благодарение на субвенциите коишто ги обезбедува Владата од буџетот, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски кој денеска ...

23 поврзани вести »

Што потпишаа Путин и Бин Салман: Зајакнување на соработката во нафтата и осуда на воената акција во Палестина

Во Центар - пред: 4 часа

Рускиот претседател Владимир Путин и саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман одржаа средба во Ријад, а по средбата во јавноста беше претставено заедничко соопштение кое крие многу детали.

56 поврзани вести »

Верувале или не, Ердоган е во Грција! Турскиот претседател изјави дека неговата посета на Атина ќе придонесе за ...

Во Центар - пред: 4 часа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и грчкиот претседател Катерина Сакеларопулос денеска се согласија дека е неопходно да се подобрат билатералните односи со цел да се промовира меѓународното право и благосостојбата на регионот .

35 поврзани вести »

Наришкин: Украина за САД ќе стане втор Виетнам

Во Центар - пред: 4 часа

Директор на руската Служба за надворешно разузнавање, Сергеј Наришкин, денеска им порача на САД дека поддршката на Западот за Украина оваа земја ќе ја претвори во „втор Виетнам“. „Украина ќе се претвори во црна дупка која ќе апсорбира сè повеќе ...

10 поврзани вести »

„Никој не знае колку време му преостанува“ Здравствената остојбата на Брус Вилис се влоши: Еден член од семејството е ...

Во Центар - пред: 4 часа

Актерот Брус Вилис долго време боледува од фронтотемпорална деменција , а неговото семејство е постојано со него. Сепак, неговата состојба со текот на времето се влошува, а сега извори блиски до Вилис истакнуваат дека тој се влошувал во последните ...

5 поврзани вести »

Ковачевски го повика Мицкоски да ги предаде доказите на МВР и Обвинителството за двојното убиство на Вања Ѓорчевска и ...

Во Центар - пред: 4 часа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски го повика претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да ги достави доказите што, рече дека ги има за двојното убиство на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот ...

89 поврзани вести »

Ковачевски за ставањето на Анѓушев на црната листа на САД: Тоа се сериозни наводи, останува нашите институции да ...

Во Центар - пред: 4 часа

Сериозни наводи се тоа во однос на соопштението кое имав можност да го прочитам од Стејт департментот, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на прашање поврзано со наводите за корупција и ставањето на „црната листа“ на САД на ...

85 поврзани вести »

Ученичка пукала во училиште, па се самоубила

Во Центар - пред: 4 часа

– Ученичка во Русија денес со сачмарка застрела неколку соученици, при што уби едно лице, а рани пет, по што се самоуби, потврдија државната новинска агенција РИА и властите. Пукотницата се случила во училиште во Брјанск, во регионот на границата со ...

47 поврзани вести »

ДЕДОТО НА ВАЊА СОРАБОТУВАЛ СО НЕЈЗИНИОТ УБИЕЦ !? Целосно НОВО откритие во истрагата за случајот што ГО ВОЗНЕМИРИ ЦЕЛИОТ ...

Во Центар - пред: 4 часа

Убиецот на Вања имал и стан во истата зграда во која живеела со мајка си и сестра си. Љупчо Палевски Палчо, кој е уапсен во Турција врз основа на потерница издадена по него од Македонија под сомнение за киднапирање и убиство на Вања (14) и фризерот ...

536 поврзани вести »

Не знаејќи дека е во живо, водителката на Би-Би-Си го крена средниот прст кон камерата

Во Центар - пред: 4 часа

Видеото од Мерјам Мошири стана вирално на интернет. Станува збор за водителката на BBC News која покажува среден прст пред да сфати дека била во етерот директно во програмата, пренесува Телеграфи.

13 поврзани вести »

Apple планира да лансира нови модели iPad Air и iPad Pro во 2024 година

Во Центар - пред: 4 часа

За да ја поттикне намалената продажба на iPad, Apple планира големо освежување на линијата iPad на почетокот на 2024 година, според Марк Гурман од Bloomberg. Apple планира да дебитира нови модели iPad Air и iPad Pro, кои ќе имаат значителни промени, ...

4 поврзани вести »