TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Центар

Вознемирувачки сцени од Светското првенство: На млада спортистка ѝ излезе коската од ногата по страотниот пад од висина ...

Во Центар - пред: 20 часа

Светското првенство во атлетика во сала во Глазгов мораше на кратко да биде прекинато поради страшна повреда на спортист. Французинката Марго Шеврие (24) помина низ пекол и агонија во главниот град на Шкотска.

5 поврзани вести »

Газа: Во израелско бомбардирање на Рафа загинаа 14 Палестинци, од кои 6 деца

Во Центар - пред: 20 часа

– Најмалку 14 Палестинци, меѓу кои шест деца, загинаа денес во израелски напад чија цел беше куќа во Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа. „Во уништувачкиот воздушен напад извршен од израелски воени авиони изминатата ноќ, цел беше трикатна куќа во ...

225 поврзани вести »

За два месеца од визната либерализација, 116 илјади Косовци поднеле барање за пасош

Во Центар - пред: 20 часа

– Извршниот директор на Агенцијата за граѓанска регистрација на Косово (АРЦ), Блерим Цамај, вели дека 116 илјади граѓани поднеле барање до АРЦ за да добијат пасош во изминатите два месеци, од стапувањето во сила на визната либерализација за ...

10 поврзани вести »

ХОРОР ВО ГЕРМАНИЈА, ИМА МРТВИ И РАНЕТИ! Полициски сили на улиците на Магдебург

Во Центар - пред: 21 часа

Една жена (43) и едно момче (9) загинаа по семејна расправија во Магдебург во германската покраина Саксонија-Анхалт , додека три деца беа повредени. Осомничениот е уапсен , јавува Net.hr. Како што пренесуваат германските медиуми, денеа рано наутро ...

3 поврзани вести »

ХАЛАНД КУПИ ЅВЕР НА ЧЕТИРИ ТРКАЛА: Норвежанецот плати 3 милиони евра за еден од најексклузивните автомобили на ...

Во Центар - пред: 21 часа

Фантастичниот напаѓач на Манчестер Сити, Норвежанецот Ерлинг Халанд , доби вистински автомобилски бисер во својата колекција вреден вртоглави 3,2 милиони евра! Силниот напаѓач купил Mercedes-AMG One , пишува норвешкиот весник Dagens Naeringsliv.

3 поврзани вести »

Либиската крајбража стража спречувала спасување мигранти од Средоземно Море, обвинува „СОС Хуманити“

Во Центар - пред: 21 часа

Германската хуманитарна организација „СОС Хуманити“ денеска ја обвини либиската крајбрежна стража дека им се заканувала на членовите на екипажот на нивниот брод кои спасувале мигранти во Средоземното Море, како резултат на што најмалку еден мигрант ...

5 поврзани вести »

Ова не се случило откако почнаа сателитски мерења: Рекордно ниска површина под морскиот мраз околу Антарктикот

Во Центар - пред: 21 часа

Трета година по ред, морската површина под мразот околу Антарктикот паѓа под два милиони квадратни километри, што не се случило пред 2022 година од почетокот на мерењата на сателитите во 1979 година Последните податоци на американскиот центар за ...

4 поврзани вести »

GOOGLE ВОВЕДУВА ТРИ ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Пребарувањето ќе биде можно дури и кога интернетот е лош

Во Центар - пред: 21 часа

Google воведува три нови функции за пребарување на Интернет кои ќе им го олеснат искуството на прелистување на корисниците на компјутери и мобилни уреди Првата новина е „Search suggestions based on the searches of other“, која на корисниците им ...

ТАЖНА ВЕСТ ЗА БРУС ВИЛИС откриена од неговото семејство: „Нема живот“

Во Центар - пред: 22 часа

На познатиот холивудски актер Брус Вилис (68) во февруари минатата година му беше дијагностицирана фронтотемпорална деменција. Една година пред тоа беше откриено дека има афазија – нарушување на говорот.

6 поврзани вести »

Истражна постапка против десет лица по вчерашната акција „Чибук“, определен притвор за осум осомничени

Во Центар - пред: 22 часа

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривичната пријава поднесена денеска од МВР, донесе наредба за спроведување на истражна постапка против 10 лица, соопштија од Јавното ...

56 поврзани вести »

Српска опозиција: По 10 години СНС и Вучиќ не може да формираат власт во Белград

Во Центар - пред: 22 часа

По неуспехот на конституирањето на Собранието на град Белград со што се создадоа услови за распишување распишат нови избори, српската опозициска коалиција Србија против насилството (СПН) порачаа дека по 10 години Српската напредна странка (СНС) и ...

92 поврзани вести »

Независниот синдикат на полицијата бара усогласување на платите со новото покачување на минималната плата

Во Центар - пред: 22 часа

– Гранскиот независен синдикат на полицијата (НСП) од Владата и нејзиниот Економско-социјален совет (ЕСС) бара платите на полицијата да бидат усогласени со новото зголемување на минималната плата во државата.

19 поврзани вести »

Две деца загинаа, четири се ранети од неексплодирани средства во Авганистан

Во Центар - пред: 22 часа

Неексплодирани средства се активираа и убија две деца во источната авганистанска провинција Пактија, јавија денеска локалните власти. Уште четири деца се ранети во трагичната несреќа предизвикана од неексплодирани средства оставени од годините на ...

3 поврзани вести »

Шехбаз Шариф е новиот премиер на Пакистан

Во Центар - пред: 22 часа

Шехбаз Шариф денеска е избран за премиер на Пакистан. Тој беше избран од Националното собрание формирано по парламентарните избори, чии резултати ги оспоруваат приврзаниците на поранешниот премиер Имран Кан.

9 поврзани вести »

ВИДЕО ОД РАЗГОВОРОТ НА ЏОРЏИНА И ЈЕЛЕНА КАРЛЕУША: Дали девојката на Роналдо откри ГОЛЕМАТА ТАЈНА ?

Во Центар - пред: 23 часа

Јелена Карлеуша и Џорџина Родригез се запознале на модната недела во Париз, а нивниот разговор го потресе фудбалскиот свет. Странските медиуми брмчат за тоа дека Џорџина штотуку и открила на „српската дива“ кога Кристијано Роналдо ќе ја заврши ...

27 поврзани вести »

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРАТАТА, ЦРНА ОБЛЕКА ОСТАВЕНА ДА СЕ СУШИ: Тивко во куќата на стравот во Нови Сад: Вака изгледа дворот ...

Во Центар - пред: 23 часа

Во куќата во која синоќа беа пронајдени телата на две момчиња на возраст од една и три години, кои ги убија нивните родители Мартина Петровиќ Сувајџиќ и Лав Петровиќ Сувајџиќ пред да се самоубијат скокајќи од зградата, од утрово е тивко.

Меси побрз од Роналдо до бројката од прволигашки 500 голови

Во Центар - пред: 23 часа

Фудбалерите на Интер Мајами го совладаа Орландо (5-0) во рамки на 2. коло во американската МЛС лига во натпревар во кој Лионел Меси придонесе со два гола и влезе во фудбалската историја. Аргентинскиот фудбалер сега дојде до бројката од 500 ...

33 поврзани вести »

Од денес попладне обилни врнежи со локално невреме, снег на планините и пад на температурата

Во Центар - пред: 23 часа

Под влијание на циклонска активност денес попладне и во вторник ќе има врнежи од дожд кои наместа ќе бидат обилни, од 20 до 40 литри на квадратен метар, со пороен карактер и појава на ретки грмежи.

69 поврзани вести »

Собрани се 10 000 потписи за Пендаровски

Во Центар - пред: 23 часа

Во рекордно време, за неполни пет часа, собрани се 10 000 граѓански потписи за поддршка на кандидатурата за втор мандат на претседателот на државата Стево Пендаровски. – Собирањето на потписите започна денеска, 3 март во 08.00 часот, на територијата ...

101 поврзани вести »

Во штипска Апелација правда делат само четворица судии

Во Центар - пред: 1 ден

Во највисокиот, второстепен суд во источниот и југоистoчниот регион работат само четворица судии, кои секојдневно се справуваат со предметите, но и со новите кои им пристигнуваат. На веб страницата на Апелациониот суд-Штип може да се види дека има ...

7 поврзани вести »