TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Центар

Петровска: Лицата со попреченост ќе се вработуваат без јавен оглас во Министерството за одбрана

Во Центар - пред: 18 часа

Не е доволно да се зборува за инклузивност, мора да се преземат и конкретни чекори. Само со вклучување на инвалидите во работните процеси ќе покажеме дека нема пречка ниту еден граѓанин на Македонија лично да придонесе за безбедноста на својата ...

Средбата меѓу македонските лидери ќе се одржи во понеделник во Собранието на Република Македонија

Во Центар - пред: 18 часа

Во понеделник во 12 часот во Собранието ќе се одржи лидерската средба што ја свика премиерот Димитар Ковачевски. На средбата ќе учествуваат сите политички партии застапени во Собранието, а епилог од средбата треба да биде договорот за парламентарни ...

95 поврзани вести »

Шукова: Македонија ќе го поддржи исфрлањето на јагленот во земјава до 2030 година

Во Центар - пред: 18 часа

Во рамките на COP 28, денеска министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова и министерот за економија Крешник Бектеши беа дел од манифестацијата на која беше претставена инвестициската платформа за праведна енергетска транзиција ...

ОЈО Македонија: Двојното убиство нема етничка припадност

Во Центар - пред: 18 часа

Основното јавно обвинителство Македонија со дополнително соопштение го расветлува инцидентот со убиството на две лица, велејќи дека случаите немаат етничка припадност, пренесува Телеграфи Македонија.

Барањето за екстрадација на Љупчо Палевски испратено до турските власти, определен 30-дневен притвор на возачот кој го ...

Во Центар - пред: 18 часа

Министерството за правда вчера го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски кое преку Министерството за надворешни работи ќе биде доставено по дипломатски пат до турските власти, а судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд ...

165 поврзани вести »

Си-Ен-Ен: Против Хантер Бајден се покренати нови обвиненија за даночни престапи

Во Центар - пред: 19 часа

Американското Министерство за правда поднесе ново обвинение против синот на американскиот претседател Џо Бајден – Хантер Бајден, соопшти синоќа Си-Ен-Ен, повикувајќи се на свои извори. Бајден вчера беше обвинет пред федералниот суд во Лос Анџелес за ...

30 поврзани вести »

Зошто овој хороскопски знак е одличен во додворување, а катастрофален во кревет ? Девојките го имаат вистинскиот ...

Во Центар - 07.12.2023

Обожаваат да им се восхитуваат и да бидат во центарот на вниманието, сакаат комплименти и најдобри се во освојувањето. Сепак, во кревет тие се вистинско разочарување. Весели, шармантни и огнени, мислите дека се најмоќни на секое поле, но не се во ...

32 поврзани вести »

ХРАНА КОЈА ТРЕБА ДА ЈА ИЗБЕГНУВАМЕ ВО СТУДЕНИТЕ ДЕНОВИ – Доктор открива што треба да направиме за да се заштитиме

Во Центар - 07.12.2023

Диететичарот д-р. Ева Павиќ од Загреб открива која храна треба да ја избегнуваме за да не го ослабиме имунитетот. Сезона на настинки и грип, нови мутации на вирусот Ковид-19 , променливо време и високи температури за овој период од годината – сето ...

БОЛЕСТ КОЈА ТЕШКО СЕ ОТКРИВА И СЕ РАЗВИВА СО ГОЛЕМА БРЗИНА – Првите симптоми обично се болка во нозете и замор

Во Центар - 07.12.2023

Мултиплекс склероза (МС) е сложена невролошка болест која влијае на централниот нервен систем, вклучувајќи го мозокот и ‘рбетниот мозок. Зошто точно се јавува сè уште не е целосно разбрано, но се верува дека генетските фактори и околината се ...

3 поврзани вести »

ПОСТИГНАТ Е ДОГОВОР! Ерменија и Азербејџан се договорија за нормализирање на односите и размена на затвореници

Во Центар - 07.12.2023

Ерменија и Азербејџан, кои долго време се во воен конфликт околу енклавата Нагорно Карабах, денеска најавија дека ќе преземат конкретни мерки за зајакнување на довербата, нормализирање на односите и размена на затвореници.

28 поврзани вести »

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО СРБИЈА – Повторно се затресе тлото во Петровац

Во Центар - 07.12.2023

Земјотрес со јачина од 2,5 степени го погоди Петровац вечерва во 21 часот и 25 минути, објавено е на веб-страницата на Републичкиот сеизмолошки завод на Србија (РСЗ). Земјотрес со јачина од четири степени се случи во Петровац i рано утринава во 4 ...

46 поврзани вести »

Американсата поп-ѕвезда Тејлор Свифт е прогласена за личност на годината според магазинот “TIME“

Во Центар - 07.12.2023

Американската поп-ѕвезда, Тејлор Свифт , која ја потресе музичката индустрија со феноменално успешна турнеја, во средата беше прогласена за личност на годината на магазинот Time . Тејлор Свифт победи осум други финалисти, вклучувајќи го и кралот ...

18 поврзани вести »

ПРИМИРЈЕТО Е МНОГУ ДАЛЕКУ – Белата куќа објави: “Израел и Хамас не се ниту блиску до постигнување договор за нов прекин ...

Во Центар - 07.12.2023

Белата куќа вечерва соопшти дека Израел и Хамас не се блиску до постигнување нов договор за хуманитарно примирје, по обновувањето на конфликтот минатиот петок, пренесува медиумската агенција Reuters .

323 поврзани вести »

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ГО ПОГОДИ МЕКСИКО – Земјотрес од 5,7 степени според Рихтеровата скала ја потресе земјата

Во Центар - 07.12.2023

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала вечерва го погоди Мексико, јавува EMCS . Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Куалута на длабочина од десет километри.

46 поврзани вести »

Бујар Османи: “Нема друг пат до Европската унија, освен уставните измени“

Во Центар - 07.12.2023

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, смета дека не треба да се дига раце од уставните измени кои се услов за продолжување на преговорите со ЕУ и отворање на поглавјата и треба до последен ден да се работи на тоа во постојниот состав на ...

13 поврзани вести »

ТОЈ НЕ САКАШЕ ПРИВИЛЕГИИ – Во борбите во Појасот Газа загина син (25 г.) на израелски министер

Во Центар - 07.12.2023

Синот на израелскиот министер без ресор и поранешен началник на Армијата, Гади Ајзенкот, е убиен во борбите во Појасот Газа, потврди денес лидерот на Партијата за национално единство, Бени Ганц.

323 поврзани вести »

Димитар Ковачевски: “Стево Пендаровски влегува во профилот на потенцијалниот претседателски кандидат на СДСМ“

Во Центар - 07.12.2023

„СДСМ својот претседателски кандидат за изборите закажани на 24. април 2024 година ќе го бира преку дефинирана процедура, најдемократски. Актуелниот претседател на државата Стево Пендаровски, ако го анализираме неговото работење во изминатите пет ...

99 поврзани вести »

Велика Британија и САД воведоа санкции против руски хакери поради шпионажа: “Тие работат за руската служба за ...

Во Центар - 07.12.2023

Велика Британија и САД воведоа санкции за двајца руски хакери поради, како што наведе Министерството за надворешни работи на Велика Британија, долгогодишен, но неуспешен обид за мешање во политиката на руски кибер шпиони.

12 поврзани вести »

ДАЛИ НА СВЕТОТ МУ СЕ ЗАКАНУВА “ВТОР ВИЕТНАМ“ !? Првиот човек на руската тајна служба тврди: “Американци, паднавте во ...

Во Центар - 07.12.2023

Првиот човек на руската надворешна разузнавачка служба во четвртокот им порача на Соединетите Американски Држави дека западната поддршка за Украина ќе го претвори конфликтот во „втор Виетнам“ што ќе биде проблем за САД во годините што доаѓаат.

11 поврзани вести »

ГО СОВЛАДАА ЕМОЦИИТЕ – Тренерот на Арсенал доби казна за бурната прослава на победничкиот гол во 97′ минута

Во Центар - 07.12.2023

„ Не можев да останам во мојот одреден простор “, посочи Микел Артета , тренерот на играчите на Арсенал , кој истрча на теренот за да го прослави голот за победата на неговиот тим од 4:3 над Лутон . Тоа беше натпревар од 15.

3 поврзани вести »