TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Центар

Османи: Нема промена во меѓународните договори, се фокусираме на издавање пасоши

Во Центар - 02.03.2024

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во интервју за телевизија Сител изјави дека нема можност за промени во меѓународните договори, нагласувајќи ја важноста од нивна имплементација.

Тодоров: Се плашам дека ако брзо не ги решиме уставните измени, дури и подоцна да ги поднесеме, тие нема да бидат ...

Во Центар - 02.03.2024

Во интервју за подкастот „Политичарите“ на „Стип и Лир“, Никола Тодоров, поранешен министер за здравство и образование во Владата на ВМРО-ДПМНЕ, ја изразува својата загриженост за актуелната политичка состојба во Македонија.

Потписите се собрани, официјализирани пет кандидати за претседател на Македонија

Во Центар - 02.03.2024

Податоците на Државната изборна комисија (ДИК) од вчера покажуваат дека од вкупно 11 кандидати, шест се уште ги немаат потребните 10.000 потписи за да се кандидираат за претседател, а пет ја достигнале бројката.

55 поврзани вести »

„Бев милионер кој имаше замок, а СЕГА ЖИВЕАМ ВО КОМБЕ“ – Една работа целосно ми го промени животот

Во Центар - 02.03.2024

Поранешната милионерка Кејтлин Пајл реши да го напушти луксузниот начин на живот и да стане дигитален номад. Кејтлин има 36 години и водеше компанија за лекторирање, а нејзиното богатство вредеше четири милиони долари, пишува New York Post.

2 поврзани вести »

Познатата пејачка земала пет милиони за да настапи на СВАДБА: Политичари и моќници насекаде, но оваа фотографија ги ...

Во Центар - 02.03.2024

Ријана, музичка ѕвезда и една од најуспешните жени во областа на козметиката благодарение на нејзиниот мултимилионски бренд „Фенти“, ја прифати поканата да пее на свадба во Индија и нејзиниот мини концерт ги чинеше младенците пет милиони долари.

19 поврзани вести »

ИЗБРИШЕНИ ПОРАКИ ОД WHATSAPP МОЖЕ ДА СЕ ВРАТАТ: Со неколку кликања сè се враќа, но еден чекор е задолжителен

Во Центар - 02.03.2024

Можете да архивирате или бришете пораки во WhatsApp. Што е разликата? Архивираните пораки лесно може да се обноват во самата апликација, додека избришаните пораки не . Но, тоа не значи дека е невозможно.

2 поврзани вести »

На ГП Табановце влегле над 1 700 и излегле над 2 600 граѓани

Во Центар - 02.03.2024

Од полноќ до 10:30 часот утрово на граничниот премин Табановце влегле над 1 700 и излегле над 2 600 граѓани, покажуваат податоците на Министерството за внатрешни работи. – Од полноќ до 10: 30 часот влез во државата оствариле 715 македонски и 1 080 ...

Приведени 10 лица, сузбиена криминална група

Во Центар - 02.03.2024

Во координирана полициска операција денеска полициските службеници од слобода лишиле 10 лица, од кои четири од Гевгелија, три од Струмица, две од Струга и едно лице од Демир Капија, соопштија од Министерството за внатрешни работи.

45 поврзани вести »

Трајковски го освои 12. место на Светското атлетско првенство во сала

Во Центар - 02.03.2024

Македонскиот атлетичар Андреас Трајковски се пласираше денеска на 12. место во дисциплината скок во далечина на Светското првенство во сала кое се одржува во шкотскиот град Глазгов. Трајковски прескокна 7.73 метри што е за шест сантиметри послаб ...

17 поврзани вести »

Во Црвено Море потона бродот „Рубимар“, што беше погоден од Хутите

Во Центар - 02.03.2024

Во Црвено Море потона бродот „Рубимар“(Rubimar), што пред две недели беше нападнат од јеменските бунтовници Хути и потоа со денови се полнеше со вода, соопштија денеска официјални лица. Американските медиуми наведуваат дека „Рубимар“ е првиот брод ...

27 поврзани вести »

Милеи ќе испрати нов пакет закони до аргентинскиот конгрес: „Мораме да го промениме економскиот модел од корен“

Во Центар - 02.03.2024

Милеи рече дека ќе предложи ограничување на мандатите на шефовите на синдикатот, со кои се судри Аргентинскиот претседател Хавиер Милеи во петокот објави дека ќе испрати нов пакет закони до Конгресот, речиси еден месец откако пратениците го отфрлија ...

Тотенхем еден месец без повредениот Ришарлисон

Во Центар - 02.03.2024

Фудбалерот на Тотенхем, Ришарлисон, најмалку еден месец ќе биде надвор од теренот поради повреда, објави лондонскиот премиерлигаш. Бразилскиот репрезентативец го повреди коленото во дуелот изминатиот викенд против Вулверхемптон и го чека ...

3 поврзани вести »

Повреден пешак на крстосницата од улиците „Васил Главинов“ и „Максим Горки“ во Скопје

Во Центар - 02.03.2024

На крстосницата од улиците „Васил Главинов“ и „Максим Горки“ во Скопје ноќеска патничко возило „фолксваген пасат“ со скопски регистарски ознаки, удрило во пешак кој со тешки телесни повредени бил пренесен во Градска општа болница „Св.Наум ...

3 поврзани вести »

Поради напад на кашлица папата повторно не одржа говор во Ватикан

Во Центар - 02.03.2024

Папата Франциск денеска имаше нов напад на кашлање за време на настан во Ватикан и повторно не можеше да го прочита својот говор, јавија француските медиуми. Поглаварот на Римокатоличката црква денеска требаше со говор да го означи почетокот на ...

Белингем денеска се враќа на теренот

Во Центар - 02.03.2024

Фудбалерот на Реал Мадрид, Џад Белингем ќе биде подготвен за денешниот прволигашки дуел против Валенсија на гостински терен, откако се рехабилитираше од повредата на скочниот зглоб поради која пропушти три натпревари.

85 поврзани вести »

Во Велес приведена жена осомничена дека украла пари од починато лице

Во Центар - 02.03.2024

Полициски службеници од СВР Велес вчера ја лишиле од слобода 32 годишната Р.С. од Велес, осомничена дека од лицето Т.Ѓ.(54) години од Велес одзела пари. Според пријавеното, откако Т.Ѓ. паднал на улицата „Илинденска“ пред дуќаните во близина на ...

32 поврзани вести »

Претседателот на унгарскиот Парламент ја потпиша ратификацијата на членството на Шведска во НАТО

Во Центар - 02.03.2024

Претседателот на унгарското Државно собрание, Ласло Ковер, денеска ја потпиша ратификацијата на членството на Шведска во НАТО, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на веб-страницата на унгарскиот Парламент.

Со потписи официјализирани пет кандидатури за претседател

Во Центар - 02.03.2024

Податоците на Државната изборна комисија (ДИК) заклучно со вчера покажуваат дека од вкупно 11 кандидати уште шест ги немаат потребните 10.000 потписи за претседателска кандидатура, а пет ја постигнаа бројката.

55 поврзани вести »

Нема француско-германски судир, тврди шефот на француската дипломатија

Во Центар - 02.03.2024

Нема француско-германски судир, уверува францускиот министер за надворешни работи, Стефан Сежурне, во интервју за весникот „Монд“. Дипломатот нагласува дека нема поделби меѓу Франција и Германија и покрај разликите што ги покажаа нивните лидери ...

5 поврзани вести »

Млад маж и жена скокнале од покривот на зградата: Детали за ужасот во Нови Сад: „Го скршиле светларникот за да стигнат ...

Во Центар - 02.03.2024

Две безживотни тела се пронајдени синоќа на булеварот Краља Лазар во Нови Сад. Неофицијално, две лица заедно скокнале од зградата за да се самоубијат. Обдукцијата ќе ја открие точната причина за смртта.