TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Центар

Кој може да тужи пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур

Во Центар - 31.01.2023

Со одлуката која е во сила една година рокот за поднесување жалба до Европскиот суд се скуси од шест месеци на четири месеци од конечната одлука на домашните судови. Граѓаните од земјите од регионот го користат правото на жалба до Европскиот суд за ...

Кулеба: Украина во првиот бран ќе добие меѓу 120 и 140 западни тенкови

Во Центар - 31.01.2023

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, денеска изјави дека Киев наскоро, „во првиот бран“ ќе добие меѓу 120 и 140 западни тенкови од коалиција од 12 земји. „Работиме во две насоки: сакаме да вклучиме нови земји во коалицијата ...

41 поврзани вести »

Светот на авто-мото тагува: Почина еден од најголемите таленти (17), доживеа несреќа со брат му

Во Центар - 31.01.2023

Светот на авто-мото спортот тагува за еден од своите најталентирани возачи, 17-годишниот Федерико Гутиерез, кој загина во несреќа во Мексико. Гутиерез загина во сообраќајна несреќа во која учествуваше со неговиот брат Макс.

2 поврзани вести »

Путин сака заеднички центри за воена обука со Белорусија

Во Центар - 31.01.2023

Рускиот претседател Владимир Путин денеска побара од неговата влада да преговара за формирање заеднички центри за воена обука со Белорусија. Со денешниот декретот Путин ги задолжи министри за одбрана и за надворешни работи да преговараат со Минск за ...

22 поврзани вести »

Нордиските синдикати ја напуштаат Меѓународната федерација на новинари

Во Центар - 31.01.2023

Финските, норвешките, данските и исландските новинарски синдикати ќе ја напуштат Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) во знак на протест поради „коруптивните активности“, вклучително и дозволувањето на новинарите на руските државни медиуми во ...

Рекордна посетеност годинава на Австралија опен

Во Центар - 31.01.2023

Првиот тениски грен – слем сезонава Австралија опен, кој заврши со победи на Новак Ѓоковиќ и Арина Сабаленка, донесе рекордна посетеност со повеќе од 900.000 гледачи, објавија организаторите на турнирот во Мелбурн.

101 поврзани вести »

Во Париз протести поради најавените пензиски реформи

Во Центар - 31.01.2023

Франциуските синдикати денеска објавија дека најмалку половина милион луѓе протестираат во Париз поради пензиските реформи на претседателот Емануел Макрон. Реформа предвидува поместување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години.

53 поврзани вести »

Дебата „Способностите на младите луѓе и потребите на пазарот: Какви вештини се неопходни“

Во Центар - 31.01.2023

„Способностите на младите луѓе и потребите на пазарот: Какви вештини се неопходни“ беше тема на дебатата што се одржа денеска во просториите на „Europe House“ во Скопје, како прва од дискусиите во рамките на Европската година на вештините.

13 поврзани вести »

Стразбур по втор пат ја осуди Хрватска поради третманот на мигрантите

Во Центар - 31.01.2023

Тројца млади момчиња загинаа пролетта во 2015 година по избувнување на пожар додека беа во полициски притвор, а преживеаниот, Абдељалил Дараибоу од Мароко доби тешки повреди и едвај успеа да излезе жив од граничната полициска станица Бајаково.

Три прашања: Важноста на турските дронови

Во Центар - 31.01.2023

Полска, која не се двоуми да потроши повеќе за одбрана, како и земјите со скромни одбранбени буџети, купуваат дронови Бајрактар TБ2 Вооружените беспилотни летала од турско производство Бајрактар ТБ2 се извезени во многу земји.

2 поврзани вести »

Владата за средбата Ковачевски-Таравари: Ќе продолжат работните состаноци со парламентарните и вонпарламентарните ...

Во Центар - 31.01.2023

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска се сретна со претседателот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари. Работните состаноци на премиерот со парламентарните и вонпарламентарните политички партии, на кои фокусот е продолжувањето на ...

103 поврзани вести »

Во Албанија се демонтираат камери поставени од криминалци за ја следат полицијата

Во Центар - 31.01.2023

Во Албанија во тек е акција за демонтирање на камери тајно поставени на јавни места од страна на криминални групи за да се следи движењето на полицијата. – Во рамки на акцијата „Криминални нишки“, полицијата во Тирана до сега демонтира и заплени 155 ...

16 поврзани вести »

(ВИДЕО) ГАЗДИТЕ на Ал Наср се РАЗОЧАРАНИ од РОНАЛДО: ДАДОВ 200 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА НЕГО, А ТОЈ ЗНАЕ САМО „СИУУ“ ДА ПРАВИ

Во Центар - 31.01.2023

На социјалните мрежи деновиве кружи снимка на која се гледа како еден од газдите на клубот реагира револтирано по натпревар на Ал Наср. Иако останатите се смеат, се чини дека и нему не му е сеедно од тоа што го виде досега од Роналдо.

12 поврзани вести »

Чавушоглу: Турција е попозитивна за влезот на Финска во НАТО

Во Центар - 31.01.2023

Турција попозитивно гледа на Финска за разлика од Шведска како кандидат за НАТО, изјави денеска во Будимпешта турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. – Претходно рековме дека гледаме попозитивно на кандидатурата на Финска, но НАТО ...

40 поврзани вести »

БОЛНА ПОСТАПКА- Што се подготвени да направат жените за убавина: Како изгледа третманот за да добиете „мачкини“ очи

Во Центар - 31.01.2023

Многу жени се подготвени да направат многу и да подлежат на болни третмани за убавина. На TikTok е објавено видео на кое се гледа како изгледа третманот за „мачкини“ очи. Докторот Џинг Ванг од Contour Clinis во Англија го затегнал пределот на очите ...

2 поврзани вести »

Пенов најавува реконструкција на Кардиолошката клиника во Охрид и на Институтот за дијализа во Струга

Во Центар - 31.01.2023

Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов за 2023 година најавува проекти од поголемо регионално значење и поинаков приод во нивната реализација. Како што рече денеска на годишната владина конференција „Година на нови можности“, ќе се ...

Ангеловски: ОТА се уште нема свои канцеларии, очекуваме решавање на проблемот

Во Центар - 31.01.2023

Собраниската Комисија за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите денеска го разгледуваше Годишниот извештај за работењето на Оперативно-техничката агенција (ОТА) за 2022 година.

ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ВОЈНАТА- Украинка покажува како сега изгледаат нејзините омилени места, и се заблагодари на Русија ...

Во Центар - 31.01.2023

Украинката Ана Малигон неодамна на TikTok сподели како сега изгледаат нејзините омилени места во нејзиниот роден град во Украина. Ана Малигон е Украинка, која неодамна сподели содржина на својот профил на TikTok, поврзана со нејзината земја и ...

4 поврзани вести »

Белград го објави Извештајот за преговарачкиот процес со Приштина од 1 септември минатата до 15 јануари оваа година

Во Центар - 31.01.2023

Извештајот на српската Влада за преговарачкиот процес со Приштина е доставен до пратениците, соопшти Парламентот во Белград, јавија српските медиуми. „Извештајот за преговарачкиот процес со институциите на привремената самоуправа во Приштина“ што ...

46 поврзани вести »

ИНТЕРЕСНА ФОРМАЦИЈА- Орбитерот на НАСА сними фотографија од „лице на мечка“ на Марс

Во Центар - 31.01.2023

Орбитерот на американската вселенска агенција НАСА ја сврте камерата кон површината на Марс и сними интересна сцена. На фотографијата на Mars Reconnaissance Orbiter, која е направена од камерата со High Resolution Imaging Experiment (HiRISE), има ...

12 поврзани вести »