TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zoom

Лани секој втор Европеец имал емоционален или психосоцијален проблем

Zoom - пред: 3 часа

Земјите членки на ЕУ сакаат да водат поголема грижа за менталното здравје на своите граѓани. Земјите се согласија да обезбедат пристап до навремена, ефективна и безбедна грижа за менталното здравје, се вели во соопштението објавено денеска на ...

17 поврзани вести »

Бугарија се предомисли и не дозволи прелет на авионот на Лавров

Zoom - пред: 3 часа

Бугарија не дозволи авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да прелета над нивна територија. Тоа не е поради Лавров, туку поради портпаролката на руската дипломатија Марија Захариева, која е на листата на санкции на ЕУ и САД, ...

109 поврзани вести »

Ковачевски – О’Брајан: Северна Македонија е пред клучен момент да ги осигура европските перспективи, да продолжи со ...

Zoom - пред: 9 часа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан. По тет-а-тет средбата, како што соопштија од владината ...

25 поврзани вести »

Борг: Да го зачуваме и зајакнеме ОБСЕ, дипломатијата останува најдобра алатка за овој потфат

Zoom - пред: 9 часа

Мултилатеризмот е во основата на надворешната политика на Малта. Мора да се обидеме колективно да го зачуваме и зајакнеме ОБСЕ, препознавајќи ги нашите споделени одговорности како потписници на Хелсиншкиот финален акт, порача во своето обраќање на ...

10 поврзани вести »

О`Брајан за уставните измени: Не би гласал за некој што вели – имам подобра понуда, но не кажувам каква

Zoom - пред: 9 часа

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 вели дека е важно Северна Македонија да изнајде начини за да се движи напред и дека единственото решение е да се реши прашањето за ...

33 поврзани вести »

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ: Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ, со земја која ја киднапира нашата иднина

Zoom - пред: 9 часа

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ, Евгениј Цимбаљук во обраќањето на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје, изрази благодарност до сите земји за поддршката на Украина во борбата за слобода против Русија, со кое, како што рече, придонесуваат и за ...

21 поврзани вести »

Мицкоски на средба со американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања

Zoom - пред: 9 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателите на партијата Тимчо Муцунски и Владо Мисајловски остварил средба со помошник државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Џејмс О’ Брајан соопштуваат од ВМРО ...

59 поврзани вести »

На маргините на Министерскиот состанок на ОБСЕ потпишана заедничка изјава за борба против корупцијата

Zoom - пред: 9 часа

Министрите за надворешни работи на Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора, на маргините на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје, потпишаа заедничка изјава за борба против корупцијата, перењето пари и олеснување на ...

33 поврзани вести »

Над 950 деца кои ги пропуштиле рутинските вакцини се имунизирани во нивните дојови или им е закажан термин

Zoom - пред: 9 часа

Над 950 деца досега се вакцинирани во нивните домови или им е закажан термин за вакцинација со пропуштени рутински вакцини и се поделени над 1.400 информативни брошури, во рамки на заедничката кампања на Министерството за здравство и Светската ...

26 поврзани вести »

Четворката од Штип родена на ГАК замина дома

Zoom - пред: 10 часа

Клиниката за гинекологија и акушерство објави дека вчера во сигурните раце на мама и на тато, дома заминале четирите бебиња од Штип, Леонтина и нејзините тројца браќа Михаил, Теодор и Ведран.

14 поврзани вести »

Во Европа се појавија првите случаи на „мистериозна“ пневмонија кај децата, антибиотиците на база на пеницилин не ...

Zoom - пред: 11 часа

Болеста што ја потресе Кина, за која се смета дека достигнала ниво на епидемија, во моментов ја тресе и Данска, каде се забележани првите случаи на микоплазмична пневмонија. Данските лидери истакнале дека антибиотиците базирани на пеницилин се ...

19 поврзани вести »

ЕК: Земјите од ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите за прелет и слетување на руски авиони

Zoom - пред: 13 часа

Земјите на ЕУ не се обврзани да ги координираат со Европската комисија и другите земји на Заедницата дозволите за прелет и слетување што ги издаваат на руските авиони по исклучок. Ова го изјави портпаролот на ЕК во одговор на прашање поврзано со ...

109 поврзани вести »

ЕК го поздрави договорот за директивата за заштита на новинарите и граѓанските активисти од неосновани тужби

Zoom - пред: 14 часа

– Европската комисија го поздрави денеска постигнатиот привремениот политички договор меѓу Европскиот парламент и Советот на ЕУ за новата директива за заштита на новинарите и активистите за човекови права од неосновани обвиненија или тенденциозни ...

14 поврзани вести »

Еве колку пари ќе се слеат кај граѓаните и компаниите со новите антикризни мерки

Zoom - пред: 14 часа

662 милиони евра ќе бидат одвоени за нвиот пакет антикризни мерки, што го донесе Владата вчера. Пакетот содржи 26 мерки таргетирани за поддршка на ранливи категории на граѓани и за помош на компании.

172 поврзани вести »

Спасовски: Доверената организација на Самитот на ОБСЕ претставува признание за нас

Zoom - пред: 15 часа

Степенот на безбедност во Скопје, за денешниот Самит на ОБСЕ е подигнат на високо ниво, сите капацитети на МВР се ставени на располагање и со тоа се ќе помине во најдобар можен ред. Mинистерскиот совет на ОБСЕ е голем и комплексен настан, а ...

52 поврзани вести »

Движење Беса: ОБСЕ да се заинтересира како е можно лобито на ДУИ да го добие тендерот за Министерскиот состанок

Zoom - пред: 15 часа

Актуелната корумпирана влада на ДУИ/СДСМ одлучи овој настан да биде домаќин во салата „Борис Трајковски“ каде пред три месеци беше извршено перење коруптивни пари во износ од 1,8 милиони евра, од страна на донаторската компанија на ДУИ позната како ...

9 поврзани вести »

Неколку министри го бојкотираа говорот на Лавров на Самитот на ОБСЕ

Zoom - пред: 15 часа

Дел од министрите на земјите учеснички на Самитот на ОБСЕ го бојкотираа говорот на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. Тие станаа и ја напуштија салата веднаш откако претседавачот, Бујар Османи го најави говорот на рускиот ...

400 поврзани вести »

ЕСМ понуди за 7,5 отсто повисока цена на тендерот за набавка на електрична енергија на ЕВН Хоум

Zoom - пред: 16 часа

Универзалниот снабдувач ЕВН Хоум на тендерот за набавка на електрична енергија за задоволување на потребите на регулираниот пазар за првите шест месеци од наредната година доби само една понуда.

48 поврзани вести »

О’Брајан: Сериозна критика за секој кој го спречува функционирањето на ОБСЕ, тоа е директна закана кон нејзините ...

Zoom - пред: 16 часа

Потребно е да упатиме сериозна критика за секој кој има намера да го блокира функционирањето на Организацијата за безбедност и соработка во Европа, затоа што тоа би било директна закана кон нејзините основни вредности и заложби, но и кон животите на ...

3 поврзани вести »

Бербок од Скопје со порака: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Zoom - пред: 16 часа

Соработката во Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) мора дополнително да се зајакне иако Русија постави огромни пречки на патот на работата на ОБСЕ во последните година и пол, порача германската министерка за надворешни работи ...

400 поврзани вести »