TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Живот / Уметност

Ги лажирале бројките: Од корона се умрени многу повеќе луѓе од пријавените. Како го правеле тоа?

Во Центар - пред: 10 часа

Студијата на израелските истражувачи сугерира дека бројот на смртни случаи од ковид -19 во светот може да биде за еден милион поголем отколку што е објавено. Околу 4,22 милиони смртни случаи поврзани со корона се пријавени низ целиот свет, но ...

Од Ковид-19 починаа повеќе луѓе отколку што е пријавено

Вечер Прес
2 поврзани вести »

Како да си го одржиме менталното здравје по пандемијата

МКД - пред: 21 часа

Кога се соочуваме со промени и предизвици, една од нашите најсилни карактеристики е способноста за приспособување. Помина подолг период откога пандемијата започна да го менува начинот на којшто функционира светот.

Како да си го одржиме менталното здравје по пандемијата

Окно
2 поврзани вести »

Сибирското лавче Симба има 28.000 години, сочувани му се и мустаќите (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 9 часа

Пронајдено во длабокиот мраз на сибирскиот Арктик, младенчето на пештерски лав од праисторискиот леден перуиод се чини дека спие. Златното крзно на малата лавица има остатоци од кал, но е неоштетено.

Некои се разболуваат и вакцинирани. Е добро, де.

Оff.net - пред: 13 часа

Ги викаат брејктру случаи и често добиваат големо внимание од медиумите а се работи за оние луѓе кои закачиле ковид-19 иако биле прописно вакцинирани со две дози. Она што често недостасува во сензационалистичкото покривање на овие случаи е ...

Ибица со план да инфилтрира странски детективи на забави за да го запре ширењето на коронавирусот

Centar - пред: 16 часа

Ибица планира да се инфилтрираат странски детективи на забави каде што е регистриран зголемен број случаи на коронавирус, пренесуваат светските агенции. Планирано е да се работи со луѓе на возраст меѓу 30 и 40 години, кои се подготвени да се ...

Ибица ќе плаќа странци да ги откриваат нелегалните забави

Факултети
2 поврзани вести »

Вештачката интелигенција разочара против ковид

Оff.net - пред: 18 часа

Пред и за време на пандемијата беа создадени стотици алатки со вештачка интелигенција кои требаше да помогнат во откривање на ковид, дел од нив беа користени и во болници, меѓутоа ниту една не помогна.

Денеска е Св. свештеномаченик Аполинариј

Курир - пред: 23 часа

Свети Аполинариј потекнуваше од Антиохија. Му беше ученик на апостол Петар, кој го ракоположи за епископ на Равена. Во Равена Аполинариј проповедаше 12 години и многумина привлече кон Христа, а потоа беше испратен во прогонство на Балканот поради ...

Денеска е Св. свештеномаченик Аполинариј

Скопје24

Според Календарот на МПЦ: Утре се слават овие светци

Курир
3 поврзани вести »

ИМАТЕ ГРЕБАНИЦИ НА СТАКЛАТА ОД ОЧИЛАТА? Еве како да ги средите – НЕВЕРОЈАТЕН ТРИК, ќе бидат како НОВИ!

Попара - пред: 14 часа

Дали ви се изгребани очилата? За промена на очила или стакла поради мали гребнатини се потребни многу пари, но има многу поевтино решение за овој проблем. Во продолжение прочитајте како да најдете најлесен начин за да го решите овој проблем.

Како да му помогнете на лице повредено во пожар

Факултети - пред: 17 часа

И ова лето сме сведоци на голем број пожари, па важно е да знаеме како да постапиме ако се соочиме со несакани последици од нив. Затоа е важно со себе да имаме барем минимум опрема од комплетот за прва помош и да сме способни да пружиме прва помош ...

Ова е вилата на Хантер Бајден, контроверзниот син на американскиот претседател – цената е вистинска „ситница“

Точка - пред: 15 часа

Вториот син на претседателот на САД, Џо Бајден - Хантер Бајден не ја сменил само кариерата туку и местото на живеење. Хантер Бајден кој одлучил да стане уметник се вселил во вила која чини 20.000 долари месечно заедно со својата сопруга Мелиса Коен ...