TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Живот / Уметност

Жена роди 3 здрави бебиња, откако преживеа корона

Црнобело - пред: 13 часа

Меги раскажува за своето убаво, но и на моменти застрашувачко искуство како е да се биде трудница во 2020-та година. Меги Силеро имала бременост полна со изненадувања – убави и лоши. На почетокот таа била позитивно шокирана кога дознала дека носи ...

Вкусната и слатка смоква е симбол на македонското овошје

Градина - пред: 14 часа

Вкусната и слатка смоква е едно од најстарите овошја во кои уживале луѓето. Смоквата е природно богата со голем број хранливи фито-материи, витамини и антиоксиданси корисни за здравјето. Сувите смокви претставуваат концентриран извор на витамини и ...

Храна која го намалува стресот и психичкиот замор- Тања Турунџиева препорачува за здравјето

ММС - пред: 15 часа

НЕРВОЗА Таа настанува кога нервниот систем во непријатна ситуација реагира диспропорционално кон оноа што се смета дека е вообичаено ( нормално) реагирање. Најчести предизвикатели на нервозата се и неурамнотеженост на нервниот систем како што се ...

Одличен начин за да додадете боја и расположение: Висечки цветни кошници

Градина - пред: 14 часа

Висечките кошници се одличен начин за да додадете многу боја и расположение на различни места во градината, летниковците или терасата. Многу растенија наменети за контејнери, се соодветни и за висечки кошници – аубриета, мушкато и петунии, ...

Дали во лето, на високи температури и сонце може да се садат растенија и уредуваат дворови?

Црнобело - пред: 14 часа

Иако традиционално пролетта и есента се најповолни периоди за садење. Сепак и летото е докажано време за успешно садење и пресадување! Можеби се прашувате како? Едноставно набавете растенија одгледани во саксија (контејнерски), добро вкоренети со ...

Со овие цвеќиња може да заработите до 184.000 евра по хектар

Градина - пред: 14 часа

Не бидете обесхрабрени кога ќе слушнете колку пари се потребни за да започнете бизнис како овој, затоа што брзо се враќаат. Сепак, оваа работа е исто толку убава колку што е и напорна. Бизнисот за цвеќиња се покажа како многу профитабилен дури и за ...

Три знаци дека вие сте неверојатна личност

Скопје инфо - пред: 12 часа

„Со тоа што вие сте она што сте, вие носите нешто на овој свет, нешто што претходно не постоело.“ – Едвин Елиот Секој човек на планетава е неверојатен, но за жал повеќето од нас не го сфаќаат тоа.

Наталија Гончарова – една од најзначајните авангардни уметници на 20 век

Порта 3 - пред: 17 часа

На 6-ти јуни се наврши една година од отворањето на ретроспективната лондонска изложба на Наталија Сергеевна-Гончарова (Ната́лья Серге́евна Гончаро́ва,1881 провинција Тула, Русија -1962 Париз, Франција) една од најзначајните руски уметници.

Децата го учат она што го живеат...

Скопје инфо - пред: 12 часа

Ако децата живеат со критики, тие учат да осудуваат. Ако децата живеат со агресивност, тие учат да се тепаат. Ако децата живеат во страв, тие учат да бидат плашливи. Ако децата живеат со сожалување, тие учат да се чувствуваат несреќни.

Во Дубаи се гради зграда од 302 метри која ќе „дише“(ВИДЕО)

Порта 3 - пред: 16 часа

Во Дубаи се гради уште една прекрасна кула, која ќе биде висока „само“ 302 метри, но ќе може и да „дише“. Холандската архитектонска фирма UNStudio се соочи со голем предизвик како да се истакне „Кулата Васл“, нова зграда во сенката на највисоката ...