TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Живот / Уметност

Јапонскиот начин на размислување „укеиреру“ би можел да биде клуч за вашата среќа

Факултети - пред: 10 часа

Како можам да бидам среќен? Сите сакаме да го знаеме одговорот и да го следиме во нашите животи. На пример, 2,8 милиона луѓе се запишале на популарниот онлајн-курс „Наука за благосостојбата“ на Универзитетот „Јеил“, дизајниран за да ја зголеми ...

Карипските Острови го нудат својот пасош на попуст

Факултети - пред: 10 часа

Карипските Острови долго време им доделуваат пасоши на богатите инвеститори. Поради финансиските проблеми предизвикани од пандемијата, сега пасошите може да се „купат со попуст“. До 1 декември островот Свети Китс и Невис нуди семеен пакет за четири ...

Исидора – скулптурална маса за кафе

Порта 3 - пред: 10 часа

Дизајнерското студио од Лос Анџелес, Kelly Wearstler, го основала во 1995. година истоимената дизајнерка. Нејзиниот пристап на дизајнот е фокусиран на креирање слоевитеи, стимулирачки, сензитивни искуства за резиденцијални, угостителски и ...

Мегапроект од осум милијарди евра ќе го смени ликот на Атина

Порта 3 - пред: 10 часа

Атина ги почна работите на изградбата на своите први облакодери, при што „Хелиникон“ е опишан како најголемиот развоен и инвестициски проект во историјата на Грција. Тој ќе се реализира на местото на некогашниот меѓународен аеродром „Хелиникон“.

Илустрации во чест на здравствените работници и секојдневните херои за време на Ковид-19

Кафе пауза - пред: 9 часа

Проектот наречен „40 дена, 40 херои“ е идеја на уметничката директорка Каролин Гловер. Таа обединила повеќе артисти за да создадат прекрасни илустрации во чест на здравствените работници и секојдневните херои за време на Ковид-19.

Мојата 6-годишна ќерка нацртала свој некролог и вели дека се шегувала, а има многу прашања за смртта. Како да ...

Факултети - пред: 10 часа

Мајка сум на 6-годишно девојче, со типичен развој. Има многу прашања за смртта, умирањето. Вечерва решив да ви пишам поттикната од нејзината игра. Нацртала цртеж и ми објасни дека тоа е нејзин некролог.

28 супер лесни начини како практично да го организираме целиот дом – За совршена удобност

Нане - пред: 9 часа

Следното видео ни открива 28 генијални, а лесни трикови како да ги организираме работите во домот и да уживаме во максимална удобност и практичност. За оваа цел нема да ни бидат потребни ниту премногу пари, само едноставно ...

Во Швајцарија се планираат безбедни сефови во Алпите за скапоценостите на светските богаташи

Вечер Прес - пред: 20 часа

Отсекогаш позната како бастион на дискрецијата и сигурното банкарство, Швајцарија наскоро ќе им понуди на светските богаташи уште еден избор за чување на нивните вредни своини:пештери во алпските карпи, по почетна цена од 500 000 долари.

Наследила ,,парче стакло”, па во емисија открила дека се сафири и дијаманти

Канал5 - пред: 22 часа

Британка која наследила накит од нејзината баба, остана без зборови кога ја откри неговата вистинска вредност во емисијата Roadshow на Би-Би-Си. Жената му открила на експертот Џон Бенџамин дека го однела брошот кај некои златари за проценка, но и ...

Купувајте домашно: Вашето омилено Grand кафе се произведува во Македонија!

Црнобело - 13.07.2020

Пиењето на свежо мелено кафе отсекогаш била култна рутина на овие простори. Бесценет момент, без разлика колку е тој брз или краток! Кафето наутро нè буди, а попладне ни дава свежа доза енергија и претставува верен придружник во разговорите со ...

Купувајте домашно: Вашето омилено Grand кафе се произведува во Македонија!

Кафе пауза

Купувајте домашно: Вашето омилено Grand кафе се произведува во Македонија!

Факултети
3 поврзани вести »