TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Живот / Уметност

Работниот век во ЕУ се намалил, првпат од 2000 година

Факултети - 04.08.2021

Жителите на земјите-членки на Европската Унија во просек живеат подолго, а работат помалку години, покажуваат податоци од 2020 г. Просечниот број на работните години за Европејците се намалил првпат во овој век.

Рајска куќа инспирирана од естетиката на Истокот

Порта 3 - 04.08.2021

Во густата вегетација на Калифорнија, во малиот град Рио Виста, создадена е вила која на прв поглед изгледа како вистинско луксузно, летно засолниште лоцирано на азиските острови. Оваа прекрасна вила е создадена од T + T Arquitectos, студио од ...

Олимпискиот котел во Токио на Оки Сато инспириран од сонцето

Порта 3 - 04.08.2021

Инспириран од сонцето, олимпискиот котел во Токио е дизајниран да биде подобар за планетата. Пламенот на Националниот стадион во Токио и уште еден котел кој гори долж крајбрежјето во близина на Токискиот залив во текот на игрите, делумно се ...

Барселона прогласена за светска престолнина на архитектурата 2026 година

Порта 3 - 04.08.2021

По Копенхаген и Рио де Жанеиро, Барселона е прогласена за УНЕСКО светска престолнина на архитектурата 2026 година, а исто така ќе биде домаќин на Светскиот конгрес на Меѓународната унија на архитекти.

Полската атлетичарка Влодарчук испиша историја

4NEWS - 04.08.2021

Анита Влодарчук, полска атлетичарка во фрлање кладиво, денеска ја освои олимписката титула на Игрите во Токио и испиша историја. Имено, таа стана првата жена во историјата со три златни медали во атлетските дисциплини.

Зајдисонцето во фокусот на колекција фотографии

Порта 3 - 04.08.2021

Зајдисонцето е вистински мелем за очи, кој често ни помага да се опуштиме после напорниот работен ден. За тоа е свесен и индискиот фотограф Сулаб Ламба, поради што тој одлучи да ја стави оваа сцена во фокусот на неговата нова забавна колекција ...

ФОТО: Ова момче е прогласено за најубав спортист на ЛОИ

4NEWS - 04.08.2021

Поради атлетските способности, одредени спортисти се популарни и поради изгледот и атлетската градба. Станува збор за 24-годишниот познат американски пливач Кејлеб Дресел кој го нарекуваат „најдобриот спортист по Мајкл Фелпс“.

Ова се највообразените и најнепријатните личности на американската сцена

4NEWS - 04.08.2021

Иако некои познати личности се многу љубезни и не се однесуваат како да се специјални, сепак постојат и оние другите – вообразени. На познатата платформа Редит некој запраша кои се најнепристојните славни личности на кои луѓето наишле? А еве кои се ...