TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

5 трикови за полесно успивање на детето

Pedijatar.mk - пред: 57 мин

Било да станува збор за новороденче или бебе старо една година, за повеќето родители успивањето е исцрпувачко. Р етки се оние родители кои никогаш не искусиле проблеми со успивање на мало дете.

Како да им се помогне на децата ако имаат проблем со ноќно мокрење

Алсат-М

Детето постојано ви седнува во скутот – слатко и фрустрирачко истовремено

Деца

Некои работи не треба да ги правите пред детето! Еве кои

Lady

Алсат-М Pedijatar.mk Деца Деца Pedijatar.mk Курир

10 поврзани вести »

Сусамот лечи сѐ – од тромб до паразити и рак: Рецепт за секоја болка!

Убавина и Здравје - пред: 3 часа

Вкусен и многу значаен додаток во исхраната Семето од сусам содржи најголема концентрација на фитостерол , состојка што личи на холестерол според хемиската структура. Фитостеролите имаат моќ, доколку се доволно присутни во исхраната, да го намалат ...

Сусамот лекува сè, од тромб до паразити и рак: Рецепти за секоја болка

Точка

Сусамот е лек за многу здравствени проблеми

iPortal

Сусамот лекува сè, од тромб до паразити и рак: Рецепти за секоја болка

Пулс24
4 поврзани вести »

Ставила неколку капки од овој сируп на темето и ја вратила сета изгубена коса во рекордно време

Lady - пред: 4 часа

Веруваме дека голем број луѓе имаат проблем со косата, односно со опаѓањето. Многу лица сакаат косата да расте и никогаш да не оќелават. Не трошете пари на производи полни со хемикалии кои нема да ви помогнат. Овој рецепт наистина ќе ви користи.

10 состојки што ги имате дома кои можат да ви помогнат при кршливи и слаби нокти

Убавина и Здравје

Брз и едноставен регенератор за коса од маслиново масло

iPortal

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

Слободен Печат
4 поврзани вести »

Прво бебе на светот кое доби терапија на основа на медицински канабис

Вечер - пред: 14 часа

Бебе од Британија стана првото бебе на светото кое ќе биде лекувано со терапија на база на канабис во спречувањето на напади кај новороденче кои можат да доведат до оштетување на мозокот. Оскар Пароди е роден со неонатална хипоксично-исхемиска ...

Научниците веруваат дека канабисот може да помогне во спречување и лекување на коронавирусот

Убавина и Здравје

Канадски научници тврдат дека канабисот може да го лекува коронавирусот

Н.Македонија

Научниците веруваат дека канабисот може да помогне во спречување и лекување на коронавирусот

Пулс24
4 поврзани вести »

10 совети како да СЛАБЕЕТЕ преку ПЕШАЧЕЊЕ

Д-р Митов - пред: 15 часа

Истражувањата покажуваат дека умерените физички активности, како што е пешачењето, можат да бидат дури и поефективни кога станува збор за слабеењето. Главната предност на пешањето, пред другите активности во однос на слабеењето е лесната одржливост .

Зошто пешачењето е „закон“ за слабеење?

Fashionel

Зошто пешачењето е „закон“ за слабеење?

Точка

Сите ги фрламе, а тие се многу лековити: Еве како да ги искористите дршките од цреши

Пулс24

Курир iPortal

6 поврзани вести »

(Видео) Д-р Жан Митрев: Пациенти чекаат ново срце, трансплантацијата да стане редовна практика

еМагазин - пред: 19 часа

Во Македонија неодамна успешно беше изведена првата трансплантација на срце, а дел од клучниот тим што ја изведе операцијата беше и кардиохирургот д-р Жан Митрев . Во интервјуто, тој меѓу другото раскажува како во 1988 година случајно бил во Загреб ...

Трансплантацијата на срцето на Емилија Динева е еден од моите најголеми животни белези: Отворено со д-р Соња Граждани, единственото женско меѓу кардиохирурзите

ММС

Интервју со д-р Горан Николов: „Не треба да се прави хистерија, туку потребен е еден порационален пристап во справувањето со овој вирус“

Убавина и Здравје

Среќен сум за првата трансплантација на срце, но разочаран за паркингот на местото каде требаше да биде новиот Клинички

24Инфо

Мак. Весник Либертас

6 поврзани вести »

Високиот индекс на телесна маса во детството е поврзан со ризик од рак на мочниот меур

Pedijatar.mk - пред: 19 часа

Глобално гледано, ракот на мочниот меур е девети најчест карцином и 13. најчеста причина за смртност од рак. З големениот индекс на телесна маса (ИТМ) во детството, особено помеѓу седмата и 13 година од животот, е поврзан со ризик од рак на мочниот ...

CDC: Пациентите со COVID-19 можат безбедно да се гледаат со други лица после 10. ден од почетокот на симптомите, ...

Pedijatar.mk - пред: 18 часа

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) ги ажурираше своите упатства ♦♦♦♦♦♦♦ А мериканскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) ги ажурираше своите упатства за тоа кога луѓето со KОВИД-19 можат безбедно да се ...

Точка ТВ: Како истражувачите го користат тутунот во борбата против коронавирусот?

Точка - пред: 15 часа

Дали тутунот би можел да помогне во борбата против Ковид-19? Се чини дека може. Научници во Шпанија ги спојуваат молекуларната технологија и земјоделството за да помогнат во создавањето вакцини и антитела.

Посвоиле момче со аутизам, па го 'вратиле'! - не знаеле дека е со посебни потреби...

Точка - пред: 15 часа

Двајца Јутјубери пред две и пол години посвоиле момче од Кина, по име Хаксли. Меѓутоа, одлучиле да го 'вратат', бидејќи 'имало посебни потреби, а тие не биле свесни за тоа'. Мика Стофер и нејзиниот сопруг Џејмс , посвоиле момче кое има аутизам, а во ...

Американци посвоиле дете со аутизам , па го вратиле назад во Кина (ВИДЕО)

Канал5
2 поврзани вести »