TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Можат ли платнените маски да не заштитат од новиот Британски сој на коронавирус?

Женски магазин - пред: 2 часа

Поради стравот од таканаречениот британски вид, во некои земји е воведено правило дека секој треба да носи маски FFP2 Светската здравствена организација (СЗО) испрати јасна порака дека маските од палтно се подеднакво ефикасни во заштитата и со ...

Д-р Горан откри кои маски треба да се носат: Носите „салфети“, а да ги носевте вистинските, никој не би умрел!

Фактор

Дали памучните маски ќе нè заштитат од новиот тип ковид 19?

Локално

Една маска ко ниедна?

Оff.net

Точка

5 поврзани вести »

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Кајгана - пред: 2 часа

Во првите шест месеци откако прележале COVID-19, на еден од осум пациенти за првпат му се дијагностицира психијатриско или невролошко нарушување, како што е мозочен удар, акутно крварење во черепот или мозокот, деменција...

Ковид-19 опасен за мозокот и по оздравувањето

Независен

Ковид-19 е опасен за мозокот и по оздравувањето

+инфо

Ковид-19 поврзан со ризик од ментални болести и мозочни нарушувања

Frontline

USB Република Скопје инфо Локално

8 поврзани вести »

Како безбедно да се возите во доба на коронавирус? – Отворете ги сите прозорци

ТВ21 - пред: 6 часа

Возењето со едно или повеќе лица во автомобил е една од најризичните работи што можете да ги направите кога станува збор за пренесување на коронавирус бидејќи тоа е тесен и ограничен простор Дури и ако сите патници носат маски, најситните честички ...

Како безбедно да се возите во автомобил со други лица во време на пандемија

Факултети

Еве како безбедно да се возите во автомобил во време на пандемија?

ЗаЗабава

Како да се заштите од КОВИД-19 во полн автомобил?

Panacea.mk

Тера Кајгана

6 поврзани вести »

Колку точно е лошо да спиете на грб кога сте бремена?

Pedijatar.mk - пред: 3 часа

На основа на она што веќе се знае за ограничениот проток на крв додека се спие на грб, не е изненадувачки дека фетусот е помалку активен кога мајката е во таа положба. Н а трудниците им е познато дека во понапредната бременост треба да спијат на ...

Зошто некои луѓе се имуни на корона?

Екран - пред: 1 час

Една нова студија спроведена од Универзитетот во „Тор Вергата“ во Рим, во соработка со други експерти од целиот свет, се обидува да ја расветли енигмата за луѓето кои, и покрај тоа што биле изложени на коронавирус, не добиле ковид 19 и не развиле ...

Зошто во истата ситуација некои не се заразуваат КОВИД-19, а други дури умираат?

Акцент
2 поврзани вести »

Сите зборуваат колку се здрави, но овие 6 намирници можат да го нарушат вашето здравје

Точка - пред: 34 мин

Сите речиси секојдневно учиме за намирниците и здравата исхрана како и бенефитите кои храната ги има за здравјето и изгледот. Сепак, за некои работи постојано се тврди дека се многу здрави и дека немаат никакви несакани ефекти, но вистината е ...

8+ изненадувачки причини да јадете КИВИ!

Пулс24 - пред: 5 часа

Кивите не се типичните за нашите краишта, потекнуваат од далечниот исток, поточно Кина. Популарното име го добиваат во 20-тиот век во Нов Зеланд, според популарната локална птица наречена киви.

Урми – најслаткото и најздравото овошје на светот

iPortal

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Вистина.мк

Дознајте зошто компирот е важен за одржување на имунитетот

iPortal

Студенти Вистина.мк Кумановски м. Алсат-М Курир Студенти Кајгана

11 поврзани вести »