TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Летна нега: Домашни маски за лице со банана

Fashionel - пред: 1 час

Познато е дека бананите се одлични за нашиот организам, а со тоа и здравје. Изобилуваат со витамин Ц, Е, но и комплексот на витамини Б. Калиумот и магнезиумот се дел од минералите кои се доминанти во нејзиниот состав, а бананата содржи и железо, ...

Домашен сок од јагоди – Ќе го обожава цело семејство

Gotvi.mk

Намирница која значи подолг живот – Доволни се 100 грама на ден

Gotvi.mk

Ова овошје има неверојатни лековити својства: Го чува срцето, ја подмладува кожата и ги топи маснотиите!

Убавина и Здравје

Centar Кајгана Gotvi.mk Женски магазин Gotvi.mk Скопје24 iPortal Точка

19 поврзани вести »

Што зборува вашето лице за вашето здравје

МакМода - пред: 4 часа

Кожата е најголемиот орган на вашето тело, па промените на кожата можат да бидат знак дека зад површината нешто се случува. Иако проблематичната кожа на лицето може едноставно да значи дека треба ја смените рутината на негата, нејзината состојба ...

Летна формула против стареење: заштита + хидратација + смирувачка нега

Убавина и Здравје

Секојдневното туширање не е штетно!

Убавина и Здравје

Како да се заштитиме од штетните сончеви зраци, без лепливи траги на кожата?

Точка

МакМода Екран Слободен Печат Женски магазин Попара

9 поврзани вести »

Нов вирус на свински грип со потенцијал да прерасне во пандемија

Deutsche Welle - 01.07.2020

Кинеските виролози откриле нов поттип на вирусот Х1Н1, кој од 2016 година се шири меѓу свињите. Антитела развиени против овој вирус биле докажани и кај луѓето - одгледувачи на свињи. Да почнеме со добрата вест: речиси една десетина од одгледувачите ...

Нов вирус сличен на свинскиот грип откриен во Кина

Н.Македонија

АЛАРМ! Кинезите открија нов вид на вирус: Агресивен, полесно се пренесува а може да предизвика и пандемија!

Магазин

СЗО за новиот вирус на грип со потенцијал за предизвикување пандемија: Внимателно ќе го проучиме

Канал5
4 поврзани вести »

Руски лекар вели дека се што сме знаеле за здравата храна е лага: Нуди нови правила за доручек, ручек и вечера (ВИДЕО)

Кумановски м. - пред: 23 часа

Познатиот кардиохирург предупредува за резултатите добиени од новите истражувања за правилна исхрана, кои ги побиваат општо прифатените правила … Дајте го појадок на непријателот, ручајте околу пладне и имајте нормална вечера, но не во доцните ...

Какви здравствени придобивки има пиењето неколку кафиња во денот?

Пулс24 - 30.06.2020

Три или четири чаши на ден даваат најмногу придобивки, велат научниците, освен за жени кои се бремени или имаат зголемен ризик од фрактури. Студијата, која ги спореди податоците од повеќе од 200 претходни студии, исто така откри дека пиењето кафе е ...

Какви здравствени придобивки има пиењето неколку кафиња во денот?

Убавина и Здравје
2 поврзани вести »

Како правилно се земаат пробиотици и зошто се битни, објаснува д-р Драгана Емел-Марковска

Факултети - 01.07.2020

Повраќање и пролив кај децата но и кај возрасните се еден од најчестите проблеми со кои се соочуваат во текот на летниот период. Предизвикани се од нарушување на гастроинтестиналниот систем, еден од најголемите системи во нашиот организам, кој ...

Пробиотици: Зошто се толку битни и како правилно се земаат, објаснува д-р Драгана Емел-Маркоска

Деца
2 поврзани вести »

Пресметајте колку ќе биде високо вашето дете кога ќе порасне

Pedijatar.mk - пред: 23 часа

Родителите честопати расправаат за тоа на кого личи детето и предвидуваат како ќе изгледа кога ќе порасне. Уште во 1970-тите на минатиот век е развиена едноставна формула за предвидување на висината во возрасно доба В ажна улога во процесот на ...

Што е парализа во сон и што да правите ако често не можете да си го помрднете телото?

Црнобело - пред: 23 часа

Парализата во сонот е појава каде што луѓето не можат да го помрднат нивното тело додека заспиваат или се будат. Луѓето кои ја искусуваат оваа појава се будни, но не можат да ги помрднат мускулите на нивното тело.

Точка ТВ: Ова се најинтересните работи повразни со соништата

Точка
2 поврзани вести »

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Кајгана - пред: 22 часа

Мозочен удар, делириум, вознемиреност, збунетост, замор... листата на последици е долга. Ако мислевте дека COVID-19 е само респираторна болест, се лажете. Како што одминува секоја нова недела од пандемијата, станува сѐ појасно дека коронавирусот ...