TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Колку често и како да се чистат мобилните во време на пандемија ?

Канал5 - пред: 19 часа

Поради пандемијата на коронавирус, луѓето станаа повеќе свесни за важноста на хигиената и чувањето на предметите чисти. Но, што е со телефонот, уред со кој повеќето го користат повеќе пати на ден или го ставаат до лицето? Најпрвин добра вест.

МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ И КОРОНАВИРУС: Како и колку често треба да се чистат?

Panacea.mk
2 поврзани вести »

Сè што би требало да знаете за забрзаната срцева работа – тахикардија

Убавина и Здравје - пред: 15 часа

Ѕидовите на левата срцева комора кај жените се потенки и поеластични отколку кај мажите, и токму затоа покачениот артериски притисок не е толку опасен за припадничките на поубавиот пол. Секој од нас барем еднаш во животот почувствувал срцебиење.

Чудо од доктор: Неговите вежби лекуваат деменција и хипертензија!

Убавина и Здравје - пред: 15 часа

Во Русија, доктор Александар Шишонин се смета за чудо од доктор, бидејќи развил низа вежби што го закрепнуваат старото и изнемоштено тело Доктор Шишонин , кој работел во рехабилитациски центар низа години, развил сопствена техника која овозможува ...

Најмоќниот лек за анемија: Овој напиток неверојатно брзо ќе ви ја подобри крвната слика!

Слободен Печат - пред: 17 часа

Железото е клучен минерал кој е заслужен за транспортот на кислородот низ организмот. Недостатокот на овој минерал предизвикува анемија, додека хроничниот недостаток може да доведе до откажување на органите, пишува lovesensa.rs.

Како до подобра КОНЦЕНТРАЦИЈА?

Д-р Митов - пред: 17 часа

Можеби двете главни одлики на модерниот начин на живот се брзината и преголемиот обем на информации кои ги добиваме и без да имаме намера за тоа. Во една ваква средина, можноста за фокусирање на било каква работа може да биде навистина предизвик.

Вашите блиски можат да ве разболат: Конфликти што доведуваат до смрт!

Женски магазин - пред: 19 часа

Зошто луѓето со тешки внатрешни конфликти и немири се разболуваат и умираат? Д-р Бернард Ловн испитал еден од неговите пациенти, така што му поставил прашања, на кои пациентот не сакал да одговори.

Доктор Татјана Гуржанова: Секој маж по 30-тата година од животот треба да размислува за замрзнување сперма

Слободен Печат - 01.07.2020

Секој маж што се ближи кон 30-тата година од животот, а сѐ уште не планира да остави потомок, треба да размислува за замрзнување сперма. И во случај кога постојат медицински индикации, доколку мажот се соочува со заболување при кое треба да се ...

7 причини зошто ЛЕЌАТА е супер храна

Д-р Митов - 01.07.2020

Леќата припаѓа во семејството на мешункасти плодови заедно со гравот, грашокот, наутот итн. Присутна е во различни варијанти, односно облици и бои: црвена, кафена, црна и зелена. Но, сите имаат слична нутритивна вредност.

Дали визирите навистина нудат поголема заштита од маските?

Факултети - 01.07.2020

Веќе со месеци се соочуваме со пандемијата на коронавирусот и не е необично да се видат луѓе со маски или друга заштита на лицето во јавност. Луѓето почнуваат да експериментираат и со други опции за покривање на лицето, како заштитни визири.

Црвената е секогаш интригантна, провокативна и во тренд

Кумановски м. - 01.07.2020

Од средниот век, црвената боја означува победа. Боја што претставува енергија, страст, сексуалност, живот и љубов. Доминантна и впечатлива. Секогаш е во тренд, а ја користат модните дизајнери и стилисти.