TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Родители, ВНИМАНИЕ! Препознајте дали детето има пореметување во исхраната

Pedijatar.mk - 06.07.2020

Ова се симптомите на анорексија, опасно пореметување во исхраната кое почесто ги погаѓа девојчињата. И стражувањата покажуваат дека дури 95% од тинејџерките се на диета или мислат дека не се доволни згодни и со совршено тело, поради што нивото на ...

ВРГАЊ – кралот на печурките

Д-р Митов - 06.07.2020

Вргањот (науч. Boletus edulis) се смета за една од најквалитетни печурки, во однос на вкусот и хранливоста, па затоа често е наречен и крал на печурките . Периодот во кој вирее е токму летниот, односно со почетокот на летото, па се до ноември месец.

Домашен лек против кашлица: Ги чисти белите дробови, смирува и лекува

Точка - 06.07.2020

Доколку имате проблеми со кашлица предизвикана од алергија, пушење цигари, вирус или настинка, ова е вистинскиот лек за вас. Освен што ја смирува кашлицата и го чисти телото од слуз, овој лек му помага на организмот да се избори со инфекциите.

Како да го спречите опаѓањето на косата?

Кумановски м. - 06.07.2020

Без разлика дали ве мачат љубовта, финансиските или некои други проблеми, стресот на кој сте изложени поради тоа влијае на целиот организам, без притоа да бидете свесни за тоа. Екстремен стрес може да го запре дури и растот на косата, што може да ...

Овие здрави оброци се идеални за дијабетичари

Убавина и Здравје - 06.07.2020

Здравите закуски помеѓу оброците можат да помогнат да се задржат нивото на енергија и нивото на шеќер во текот на целиот ден, што е особено важно за оние со дијабетес. Еве неколку идеи за тоа што можете да подготвите.

Нападни мисли, кошмари, мокрење во кревет: Поради пандемијата на коронавирус некои деца може да развијат и ...

Pedijatar.mk - 06.07.2020

Извештајот на Childhood Trust со седиште во Лондон алармира дека ранливите и маргинализирани деца се особено подложни на траума и посттрауматски стрес како резултат на глобалната пандемија К оронавирусот ги уништува телото и умот, а родителите и ...

Христо Мермерски тврди: За жена да биде слаба, треба да го јаде ова секој ден

Женски магазин - 06.07.2020

Познатиот доктор Христо Мармерски смисли лек кој им помага на сите да се ослободат од вишокот килограми: Неопходно е: 0,5 л јогурт; 1 лажица мед; 1 лажица јаболков оцет; 1 лажица цимет; 40 капки од 30% прополис; по желба (ореви, боровинки, банани, ...

Вежбање во лето: Неколку грешки опасни по здравјето!

Попара - 06.07.2020

Со добро време, сите што редовно вежбаат едвај чекаат да излезат од своите станови и спортски сали. Но, треба да посветите посебно внимание на внесот на вода, да изберете облека и други важни работи и да внимавајте на грешките што ги прават ...

ДЕЦА И COVID-19. Клиниката Мајо со совети за превенција: Не дозволувајте вашето дете да игра игри или спорт што ...

Pedijatar.mk - 06.07.2020

Постојат повеќе чекори што може да ги преземете за да спречите вашето дете да се разболи од коронавирус, и ако се разболи, да се избегне ширењето на други луѓе Д ецата од сите возрасти може да се разболат од COVID-19.

Секое дете е посебно и го отпакува подарокот што го носи во себе во различно време

Деца - 06.07.2020

Надарено и талентирано дете е поим кој карактеризира дете што покажува можност за изведување извонредно високо ниво на остварување, во споредба со другите дечиња од иста возраст или исто опкружување.