TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Дали пливањето е преценето како спорт за цело тело?

Д-р Митов - 04.08.2021

Во овие летни горештини секој бара некаков начин да се разлади и освежи, без разлика дали е тоа со ладна и лесна храна или со некакви ладни пијалаци. Сепак, веројатно најдобриот начин за справување со жештините е минувањето време во вода – базен, ...

Кога некој ве убедува дека сте лоши или дека не сте во право: Техника која ја користат манипулатори – еве како да ги ...

Попара - 04.08.2021

Посебен вид манипулативна техника е гнасното убедување на некоја личност, со лоша намера да ве убеди дека сте лоши, дека грешите или дека не се сеќавате на нешто. Името на овој вид манипулација е „gaslighting“. Gaslighting привлекува многу внимание.

Кога некој ве убедува дека сте лоши или дека не сте во право: Техника која ја користат манипулатори – еве како да ги разоткриете!

Курир
2 поврзани вести »

Мед од тиква: Домашен мелем за црниот дроб, лек за холестеролот и чудо за имунитетот

Денар - 04.08.2021

Можеби никогаш не сте слушнале за мед од тиква, но оваа вкусна намирница толку е здрава за организмот па откако ќе го прочитате ова најверојатно ќе ја јадете секој ден. Поради големата содржина на витамини и каротен, овој мед го засилува имунитетот, ...

5 ефективни домашни методи за да ги зајакнете ноктите кои секогаш пукаат

Убавина и Здравје - 04.08.2021

Ако сте еден од оние кои цел живот имале кршливи нокти или тие почнале да бидат чувствителни со текот на времето и користејќи постојан лак, ова е местото за вас. Иако она што секогаш ќе ви го препорачаме прво да го правите е консумирање додатоци кои ...

Дали сте слушнале за „КОВИД нокти“? Тие се знак дека сте прележале коронавирус, вели епидемиолог!

Попара
2 поврзани вести »

ЈА ПРАВЕЛА ОВАА ВЕЖБА САМО 1 МИНУТА ДНЕВНО: За 7 дена салото од стомакот почнало да се топи!

Попара - 04.08.2021

Рамен стомак и цврсти стомачни мускули се сон на секоја жена, а ние знаеме како да го добиеме стомакот од вашите соништа во најкус рок. Дали сте слушнале за вакуум вежби? Овој тип на вежбање станува се попопуларен и има насочен ефект врз стомачните ...

Ја правела оваа вежба само една минута дневно: За 7 дена, маснотиите од нејзиниот стомак почнаа да се топат! (ВИДЕО)

Убавина и Здравје
2 поврзани вести »

ПЛАН ЗА ДИЕТА ОД ТЕСЛА: На неговото мени, овие намирници биле забранети, а ние ги сметаме за здрави

Centar - 04.08.2021

Никола Тесла веруваше во моќта на храната и нејзиното влијание врз организмот, пред се на мозокот, па затоа избираше што да јаде, а во неговото мени речиси и да немаше месо. Во интервју од 1933 година, Тесла откри одредени навики што му помагаат да ...

НА КОЖАТА ЈА ПИШУВА ДИЈАГНОЗАТА! Ако ги забележите овие промени, веднаш посетете лекар!

Попара - 04.08.2021

Овие реакции на кожата најчесто се поврзуваат со психолошки проблеми Ако забележите промени во вашата кожа, тие можат да откријат многу за вашата ментална состојба, бидејќи се поврзани со неа.

Лекарства или психотерапија – што е подобро за вас?

Кајгана - 04.08.2021

Улогата на фармакологијата во лекувањето на менталните нарушувања од 50-тите години наваму бележи огромен напредок и лекарствата помогнале на милиони луѓе да имаат поквалитетен живот и покрај болеста или состојбата.

Кафе, лимонада и безалкохолни напитоци – никогаш на празен стомак

ТВ21 - 04.08.2021

Кафе, сокови од цитрус и друго свежо овошје, газирани пијалаци и лути зачини не треба да се внесуваат на празен стомак. Ова, според нутриционистката Ана Белоусова, членка на Националната асоцијација на нутриционисти на Русија.

(ВИДЕО) ИЗУМИТЕЛОТ НА мНРА ВАКЦИНИТЕ ПРЕДУПРЕДУВА: Ако ова е точно…, тоа е најлошиот ноќен кошмар за вакцинолозите!

Денешен - 04.08.2021

Дали знаете зошто досега, до појавата на САРС КОВ 2, немаше вакцина за САРС и МЕРС? Биле првени обиди, но еден од проблемите што се јавувал, а што експертите не успеале да го решат е што, експерименталните вакцини ја влошувале состојбата кај тие што ...