TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балкан

Ѕвиздиќ: Не постои главен народ на Балканот

24Инфо - 23.04.2018

Претседавачот со Советот на министри во Босна и Херцеговина и потпретседател на СДА, Денис Ѕвиздиќ, изјави дека не постои главен народ на ...

Ѕвиздиќ: Не постои главен народ на Балканот

Макфакс

Ѕвиздиќ: Не постои главен народ на Балканот

Точка
3 поврзани вести »

Квотите за странски работници искористени до 30 отсто

Н.Македонија - 23.04.2018

Искористеноста на квотите за увоз на работна сила во Хрватска изнесува околу 30 отсто, а најголем недостиг од работници има во градежништвото, за што се одобрени 10.770 работни дозволи, а од нив се неискористени 7.200 дозволи.

Жените со факултет раѓаат сѐ повеќе деца

Н.Македонија - 23.04.2018

Во периодот од 2002 до 2015 година бројот на децата родени во Србија се намалил за повеќе од десет проценти. Демографите истакнуваат дека од 2002 до 2006 годишно се раѓале околу 72.000 деца, а во 2016 година се достигнал историскиот минимум, кога ...

Жените со факултет раѓаат сѐ повеќе деца

Студенти
2 поврзани вести »

Опозицијата предлага намалување на пратеничките плати

Н.Македонија - 23.04.2018

Лидерката на опозициската БСП, Корнелија Нинова, достави предлог до бугарското собрание платите на пратениците од сегашните 3.540 лева да се намалат на 2.976 лева, како и драстично да се намалат одморите.

Весели предлага платформа за обединување на политичките партии за значајни теми

+инфо - 23.04.2018

Претседателот на косовскиот Парламент и лидер на Демократската партија, Кадри Весели предлага политичка платформа за обединување на политичките партии во Косово за пет теми од национален интерес.

Нежната прегратка од Брисел ги задушува балканските надежи за членство

Локално - 23.04.2018

Кога комесарот Јоханес Хан, во вторникот објави дека земјите од Западен Балкан бележат “добар напредок” кон пристапувањето во ЕУ, може да ни биде простено зачуденоста дали навистина тој зборува за овој регион, во кој и двајцата сме пораснале.

Милијардер од Непал по втор пат ќе инвестира во Србија

Бизнис Инфо - 23.04.2018

Фото: Pixabay Непалскиот милијардер Бинод Чодри планира да инвестира во Србија во угостителство, трговијата со стока за широка потрошувачка или во банкарскиот сектор, објави Kurir.rs . Неговата компанија CG korp.

Злосторство кое го потресе регионот: Девојче (15) не се кае што го уби малечкиот Денис (3)

Курир - 23.04.2018

Уставниот суд на Хрватска ја отфрли тужбата која ја поднесе малолетничката која заедно со чедоморката Кјара Ројниќ го уби тригодишниот син на Кјара, Денис минатата година во Пула. Тинејџерката која за време на злосторството имала 14 години и била ...

Полицајка предизвика сообраќајка со 2,2 промили алкохол во крвта, но “циркузот“ допрва започнал

Курир - 23.04.2018

Полицајците на колешката и направиле алкотест и останале во шок. Имала 2,2 промили алкохол во крвта. Во истиот момент полицајците ја привеле колешката во станица, во дежурната служба за трезнење.

Полицајка предизвика сообраќајка со 2,2 промили алкохол во крвта, но “циркузот“ допрва започнал

Сител
2 поврзани вести »