TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Илјадници Британци маршираа против Брегзит

Нова ТВ - пред: 16 мин

Илјадници луѓе излегоа во центарот на Лондон против одлуката на Велика Британија за излез од ЕУ. Организаторите на таканареченото „Народно гласање“ ја обвинуваат Владата на Тереза Меј за хаотично водење на преговорите за напуштање на ЕУ и за ...

Поддржувачите на ЕУ маршираат во Лондон барајќи референдум за договорот за брегзитот (ФОТО+ВИДЕО)

МКД

Лондон: Марш против Брегзит без договор со ЕУ

Канал5

Ербас се закани со напуштање на Британија

МКД

Денар Курир Мета Локално Факултети Локално А1 On Вечер

16 поврзани вести »

Анѓушев: Македонија направи огромни чекори во реформите на енергетскиот сектор

Канал5 - пред: 48 мин

Македонија за една година направи огромни чекори во реформите на енергетскиот сектор, порачал вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Македонија за една година направи огромни чекори во реформите на енергетскиот сектор, порачал ...

Анѓушев: Македонија направи огромни чекори во реформите на енергетскиот сектор

Сител

Министерот Бетекши од Виена најави инсталација на нови 200 MWh во земјата

1tv

Владина делегација на министерски состанок за енергетика во Виена

Макфакс

Сител 24 Вести А1 On Денар МКД +инфо МКД А1 On

22 поврзани вести »

Заев: Даночните реформи не се договорени, ќе следи дебата

Коктел - пред: 2 часа

Зоран Заев на новинарско прашање за тоа до каде е постапката со подготовката на даночните реформи рече дека нема да брзаат, туку ќе отворат дебата во која ќе бидат вклучени сите засегнати страни, а целта како што вели тој е да постигнеме позитивни и ...

Заев: Ќе има дебата за даночните реформи

Алсат-М

Ќе следи дебата за даночните реформи

Н.Македонија

Владата се уште не ја утврдила стапката за прогресивно оданочување

24 Вести

Телма Макфакс Алсат-М Канал5 Независен Курир Фактор Банкарство.мк

35 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Реален пораст на просечната плата може да се случи само доколку има раст во економијата

Сител - пред: 1 час

СДСМ продолжува со лагите и манипулирањето на јавноста, а само просечната плата во Македонија варира повеќе од ставовите на Зоран Заев. Црното економско трио Заев, Тевдовски, Анѓушев продолжува со уништувањето на македонската економија.

СДСМ: Просечната плата продолжува да расте

А1 On

Продолжува трендот на раст на платите, април 2018 со просечна нето плата од 23.942 денари, повисока за 5.6% во споредба со април 2017

Бриф

Месечен раст на нето-платите

Фактор

А1 On Фокус Press24 А1 On Бизнис Инфо МКД МКД Макфакс

28 поврзани вести »

Договорот на ОПЕК ја дига цената на нафтата

Банкарство.мк - пред: 2 часа

Цената на нафтата на светскиот пазар драматично се зголеми по веста дека ОПЕК во Виена одлучи да го зголеми производството на стратешки суровини во количини многу под претходниот најава на Саудиска Арабија, како и од очекувањата на берзата.

Драматичен пораст на цената на нафтата

Макфакс

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Фактор

Саудиска Арабија повика на зголемена екстракција на нафта

Денар

Денар Sky Канал5

7 поврзани вести »

Американската „DURA Automotive Systems“ ќе отвори фабрика во Македонија

Сител - пред: 3 часа

Дирекцијата за Технолошки индустриски развојни зони потпиша Договор за долготраен закуп на градежно земјиште во ТИРЗ Скопје 2 со компанијата „AIM property“ што ќе гради објект за потребите на американската компанија од автомобилската индустрија ...

Американската „DURA Automotive Systems“ ќе отвори фабрика во Македонија

Бриф

Американската „DURA Automotive Systems“ ќе отвори фабрика во Македонија

Локално

Американската „DURA Automotive Systems“ ќе отвори фабрика во Македонија

CivilMedia

24 Вести Стандард Независен +инфо А1 On МКД Денар

11 поврзани вести »

Зошто провизиите на картичките ги мачат трговците?

Н.Македонија - пред: 3 часа

Провизиите што македонските банки им ги наплаќаат на трговците што ги користат нивните ПОС-терминали за плаќање со картички во малопродажбата деновиве е топ-тема меѓу малите трговци. Имено, тие тврдат дека за секоја сметка што купувачот ја плаќа со ...

Дали можеме да им веруваме на банките?

Банкарство.мк - пред: 2 часа

На наједноставно ниво, довербата обезбедува врската помеѓу познатото и непознатото и ни овозможува да се поврземе со други луѓе и идеи. Довербата во банките може да се подели на три нивоа; Банките треба да испорачуваат доверба кај своите клиенти на ...

Младите ги “уништуваат„ банките

Банкарство.мк - пред: 2 часа

Цело време од постарите генерации може да се слушне како во нивно време, кога тие биле млади, се било подобро и поубаво. За среќа на вистината, секое време си е убаво, поинакво и подобро. Бизнисите мора да разберат дека со промената на генерациите и ...

Американска компанија изразила интерес да го купи унгарскиот удел во хрватската ИНА

А1 On - пред: 6 часа

Американска компанија изразила интерес за купување на уделот што унгарски МОЛ го има во хрватската нафтена компанија ИНА, јавува „Јутарњи Лист“. Според весникот, потегот од САД доаѓа откако руски Роснефт изрази интерес за купување на овој удел.