TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Германија заработила 2,9 милијарди евра на грчката должничка криза

МКД - пред: 6 часа

Германија е најголемиот добитник од грчката должничка криза бидејќи меѓу 2010 и 2017 на тоа заработила 2,9 милијарди евра, се дознава од одговорот на германското министерство за финансии на Зелените во Бундестагот.

Германија одлично заработила од спасувањето на Грција

Deutsche Welle

Германија заработи милијарди од грчката криза

Оff.net

Германски Зелени: Германија заработила речиси три милијарди евра од програмите за спас на Грција

А1 On

Фактор

5 поврзани вести »

5,8 милиони евра ќе добијат земјоделците за механизација

Сител - пред: 10 часа

Земјоделците ќе добијат 5,8 милиони евра за модернизација на механизацијата. Овие пари државата ги вбризгува во аграрот преку ИПАРД 2 програмата. Денеска беа склучени првите договори со земјоделците.

Земјоделски напредок со европски пари

24 Вести

СДСМ: Владата вистински се грижи за земјоделците

А1 On

Потпишани првите договори за набавка на трактори од ИПАРД 2-програмата

Макфакс

Канал5 Локално iPortal iPortal Фактор Локално МКД iPortal

31 поврзани вести »

Се подготвуваат стапките за прогресивно оданочување

24 Вести - пред: 11 часа

Со 10 проценти персонален данок ќе се оданочуваат месечните приходи од 1.000 евра, додека се што е над оваа сума ќе се оданочува со 18 отсто. Во приходите кои се оданочуваат влегуваат заработените месечни плати на работа, доход од самостојна ...

Прогресивен данок за приходи над 1000 евра; ќе се даночат и каматите

Алсат-М

За нето месечните приходи над 54 илјади денари од 2019 персоналец од 18 отсто

Телма

Нов закон за персонален данок на доход

Канал5

Независен Фактор Фактор Курир Либертас Фокус Скопје инфо Слободен Печат

15 поврзани вести »

Сугарески: Во Македонија нема да се градат бегалски кампови

Нова ТВ - пред: 13 часа

Во Македонија нема да се градат бегалски кампови дециден беше денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој одгoвараше на новинарски прашања по средбата со градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски.

ВМРО-ДПМНЕ: Сугарески и Владата на СДСМ да не се китат со туѓи перја

Сител

Сугарески во посета на Штип

Канал5

Од нова година се запира со легализацијата на дивоградби, кажа министерот Сугарески

Сакам да кажам

CivilMedia Мета iPortal А1 On А1 On Скопје инфо А1 On Макфакс

31 поврзани вести »

МЗШВ договара откуп на вишокот домати

Макфакс - пред: 14 часа

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство континуирано ја следи состојбата со откупот на земјоделските производи. Во врска со откупот на доматите и нивната откупна цена од таму истакнуваат дека изминативе три недели тимови од МЗШВ ...

Владата на СДСМ да престане да прави театар од македонското земјоделствo, бара опозицијата

Макфакс

МЗШВ договара вишокот домати да го откупат домашните преработувачи

Вечер

МЗШВ ќе го откупува вишокот на домати, отежнат пласманот на странски пазари

Мета

Слободен Печат Точка Точка А1 On еМагазин Сител Денар А1 On

27 поврзани вести »

Економијата во Украина

Банкарство.мк - пред: 10 часа

Растот на економијата во Украина остана многу силен. Ова беше поддржано од високата глобална побарувачка за челик и од огромни капитални приливи од странство и покрај глобалната криза на ликвидност.

Граѓани: Градоначалниците да ги намалат комуналиите за да се спречат дивоградби

24 Вести - пред: 12 часа

Пониски комуналии за да нема нови дивоградби. Граѓаните бараат општините да одредат реони каде и за парцелите и за давачките кон општината ќе се плаќа помалку. Стојанчо Тодоров, кој конечно ја легализираше куќата изградена пред половина век, смета ...

Легализирани се 200.000 дивоградби

Телма
2 поврзани вести »

Економијата на Романија

Банкарство.мк - пред: 10 часа

Иако високиот степен на неизвесност и нестабилност продолжуваат на глобално ниво, економијата во Романија и понатаму покажува добра отпорност кон кризата, поддржана од изгледите за високо производство кое ќе помогне да се задржи БДП (бруто домашниот ...

Намалена комунална такса за пробиштипските фирми

Сител - пред: 11 часа

- Намалување на трошоците за правните лица во општина Пробиштип за користење на простор пред деловните простории за 40 отсто и зголемување на платите во ЈКП „Никола Карев“ - Пробиштип за 11,11 отсто се одлуките кои што советниците на Советот на ...