TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Владата ќе ги засилува инспекциските служби и ќе основа агенција за туризам

Фокус - пред: 1 час

На предлог на Собранието на РМ, Владата на Република Македонија на денешната седница даде позитивно мислење за измени и дополнувања на законите за лекови и медицински помагала, за санитарни и здравствени инспекторати, за јавни набавки, за ...

Работна група за „Чебрен“ и „Галиште“

Макфакс

Владата ќе формира меѓуресорска комисија за Чебрен и Галиште

ТВ21

Меѓуресорска комисија ќе решава за судбината на електраните Чебрен и Галиште

Мета

Sky А1 On А1 On +инфо Локално Либертас Канал5 +инфо

14 поврзани вести »

Занаетчиите бараат поддршка од државата во борбата со нелојалната конкуренција

Сител - пред: 2 часа

Евтините кинески производи ги заменија домашните занатечиски продукти. Некои занаети целосно изумираат а другите веќе не се потребни. Занаетчиите се жалат дека надлежните институции немаат слух ни за нивните забелешки за дивите препродавачи кои има ...

Како да опстојат потребните занаетчии?

Телма

Потребни се владини мерки за спас на занаетчиството

Алсат-М

Првпат по 55 години доделени мајсторски дипломи за занаетчиите

Слободен Печат

А1 On А1 On Денар Канал5 Денар Бриф +инфо Независен

12 поврзани вести »

Од утре субвенции за еко-автомобилите и до 11 илјади евра

Авто Магазин - пред: 5 часа

Од утре, купувачите на еко-автомобили ќе добиваат високи субвенции - за електрично возило до 10.800 евра, а за plug-in хибрид половина од таа сума, при што субвенциите можат да бидат изнесуваат до 40% од вредноста на возилото.

Хрватска најави субвенции за купување на еко-автомобили

Иновативност

Николовска: Го решаваме најголемиот проблем на земјоделците, а тоа е ПЛАСМАНОТ

Бриф

Хрватска ќе субвенционира купување на еко-возила

Бизнис Инфо

Бизнис Вести Стандард Локално Мета А1 On Sky Локално А1 On

21 поврзани вести »

Вредноста на биткоин е на раб на нова експлозија, најавуваат експертите

Кајгана - пред: 3 часа

Биткоин е подготвен за нова експлозија на вредноста која може да ја одведе оваа криптовалута до висини кои не беа достигнати ниту кон крајот на 2017 година, кога беше забележана највисока вредност на цената на оваа криптовалута.

Најмалата членка на ЕУ полека се претвора во центар за криптотрговија

Денар

Банките во Иран добија забрана за тргување со криптовалути

Бизнис Инфо

Bitcoin Cash порасна за 80% за една недела

Денар

Банкарство.мк А1 On Шеталиште Р.С.Европа Денар Н.Македонија Фактор Шеталиште

15 поврзани вести »

Сивата и црната економија – нелојална конкуренција и закана за стопанството

ТВ21 - тукушто објавено

Сивата економија претставува нечесна конкуренција за дуќанџиите и сите оние кои редовно плаќаат данок, вели претседателот на Комората на занаетчиите, Никола Петров. За ова прашање, Петров рече дека често пати реагирал, но дека никој до сега не ...

Европски пари за енергетска ефикасност

Алсат-М - пред: 3 часа

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) преку кредитна линија од осум милиони евра ќе финансира проекти за енергетска ефикасност во домаќинствата. Домаќинствата ќе можат да аплицираат со барања за инсталирање на прозорци со двојни стакла, ...

Со кредитна линија од ЕБОР до подобра енергетска ефикасност на домаќинствата

Локално

Четири милиони евра од ЕБОР за енергетска ефикасност во домаќинствата

А1 On

Промоција на Програмата за финансирање на зелената економија (GEFF) во Македонија

Бизнис Инфо

+инфо Сител еМагазин Независен Мета Канал5 Банкарство.мк Макфакс

23 поврзани вести »

Тевдовски: Оваа обврзница ќе значи доверба за инвеститорите

Канал5 - пред: 3 часа

Македонија денеска прв пат издаде 30-годишна државна обврзница на македонскиот пазар на капитал. На денешната аукција на државни хартии од вредност имало двојно поголем интерес - побарувачката била 37 милиони евра, а понудата била 19,5 милиони евра.

За првпат издадена 30-годишна државна обврзница на македонскиот пазар на капитал

Макфакс

Издадена 30-годишна државна обврзница на македонскиот пазар на капитал

Стандард

Првпат издадена државна обврзница со рок на достасување од 30 години

Н.Македонија

еМагазин +инфо Бизнис Вести Денар Мета А1 On Канал5 Република

20 поврзани вести »