TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Тевдовски: Оваа обврзница ќе значи доверба за инвеститорите

Канал5 - пред: 3 часа

Македонија денеска прв пат издаде 30-годишна државна обврзница на македонскиот пазар на капитал. На денешната аукција на државни хартии од вредност имало двојно поголем интерес - побарувачката била 37 милиони евра, а понудата била 19,5 милиони евра.

За првпат издадена 30-годишна државна обврзница на македонскиот пазар на капитал

Макфакс

Издадена 30-годишна државна обврзница на македонскиот пазар на капитал

Стандард

Првпат издадена државна обврзница со рок на достасување од 30 години

Н.Македонија

еМагазин +инфо Бизнис Вести Денар Мета А1 On Канал5 Република

20 поврзани вести »

H&M може да ја намали својата дивиденда за прв пат

Денар - пред: 2 часа

„Hennes & Mauritz“ (H&M) најверојатно следната година ќе ја намали дивидендата за прв пат, откако шведскиот моден бренд доживува тешкотии да ги привлече клиентите назад кон своите продавници, коментира „ Bloomberg “.

Започна поделбата на дивидендите, кои компании го најавија тоа досега?

Фактор

„Македонијатурист“ ќе одвои 84 милиони денари за исплата на дивиденда

еМагазин

H&M може да ја намали својата дивиденда за прв пат

Локално
4 поврзани вести »

Volkswagen ќе инвестира 15 милијарди евра во електрични и автономни автомобили во Кина

Стандард - пред: 1 час

Германскиот производител на автомобили Volkswagen најави дека ќе инвестира за производство на електрични и автономни автомобили во Кина. Заедно со партнерите во Кина, најголемиот пазар за автомобили, Volkswagen планира да инвестира 15 милијарди евра ...

Општини од регионот со сертификати за поволно бизнис опкружување

А1 On - пред: 2 часа

Во рамките на регионалната иницијатива за промоција на поволно бизнис опкружување “Партнерство за конкурентен регион”, министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, денеска во Белград учествува на церемонијата на доделување на сертификат за ...

Илинден прогласена за општина со најповолно бизнис-опкружување во Македонија

Макфакс

Илинден прогласен за општина со најповолно бизнис опкружување во Македонија

Точка

Илинден прогласена за општина со најповолно бизнис-опкружување во Македонија

Денар

Курир +инфо Независен Сител

8 поврзани вести »

Иран ќе врши девизни трансакции во евра, наместо во долари

CivilMedia - пред: 1 час

Техеран најави дека почнува со вршење девизни трансакции во евра, а не во долари, што е дел од долгогодишните напори на земјата за намалена зависност од американската валута, поради продлабочување на јазот со Вашингтон.

Иран ќе врши девизни трансакции во евра, наместо во долари

А1 On

Иран ќе врши девизни трансакции во евра, наместо во долари

+инфо

Иран ќе врши девизни трансакции во евра, наместо во долари

Алсат-М
4 поврзани вести »

Дали би ја земале валканата банкнота?: Лекција која ќе ви го смени начинот на кој размислувате

Орбис - пред: 1 час

Тестот кој го спровел овој познат говорник ќе ве натера уште еднаш да размислите за животот и неговите вредности. Познатиот говорник го започнал својот семинар така што подигнал една банкнота од 20 долари и во соба од 200 луѓе го поставил следното ...

НБРМ ги претстави новите полимерни банкноти од 10 и 50 денари

Канал5

Првичен сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија

А1 On

ФОТО: Погледнете како ќе изгледаат новите банкноти од 10 и 50 денари

Курир

Мета Либертас Слободен Печат Скопје инфо еМагазин 24Инфо Бизнис Инфо Република

36 поврзани вести »

Бизнис климата во Германија се влоши повеќе од очекуваното во април

Денар - пред: 1 час

Бизнис климата во април во Германија се влошува повеќе од очекуваното на месечна основа, според податоците на Институтот „Ifo“. Индексот, кој го мери расположението во најголемата економија во Европа, се намалува до 102,1 поени при консензуална ...

Туристичко гастрономска изложба на Факултетот за туризам и бизнис логистика-Гевгелија

А1 On - пред: 3 часа

Факултетот за туризам и бизнис логистика во Гевгелија денеска организираше традиционалната 10. туристичко-гастрономска изложба на алтернативни форми за развој на туризмот на која беше претставено етно наследството од овој крај, предмети и артефакти, ...

Халкбанк АД Скопје наградена од Commerzbank AG Frankfurt

Фактор - пред: 2 часа

Халкбанк АД Скопје е добитник на наградата “STP Excellence Award “ за 2017 од Commerzbank како признание за квалитет и брзина во процесирање на меѓународните плаќања. Оваа награда е особено значајна и ја потврдува одличната соработка на Халкбанк АД ...

Комерцијална банка АД Скопје наградена од Commerzbank AG, Frankfurt

еМагазин

Халкбанк АД Скопје наградена од Commerzbank AG Frankfurt

Банкарство.мк

Комерцијална банка наградена од Commerzbank AG, Frankfurt

+инфо

Денар Стандард МКД Банкарство.мк Бизнис Инфо

9 поврзани вести »

График на денот: Германија и колку е значаен фестивалот на пивото

Денар - пред: 4 часа

Несомнено, германското пиво е едно од најпопуларните пива во светот. Сепак, постои причина зошто пиварите во земјата секоја година го слават 23-ти април – денот на германското пиво. На овој датум во далечната 1516-та година во Германија, влегува во ...

Значителен пад на производството на вино во 2017 година

Слободен Печат

Значителен пад на производството на вино во 2017 година

А1 On

Значителен пад на производството на вино во 2017 година

+инфо
4 поврзани вести »