TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Комплетиран составот: еве кој влегува во одборот на директори на Македoнска берза

Фактор - пред: 16 часа

Билјана Ристова е нов неизвршен член на Одборот на директори на Македонска берза. Ристова е вработена во Централниот депозитар за хартии од вредност, а во Одборот влегува на местото на Кирил Јовановски кој беше избран за нов член на Комисијата за ...

Билјана Ристова именувана за неизвршен член на Одборот на директори на Македонската берза

еМагазин
2 поврзани вести »

Босна „лежи“ на злато, австралиската берза се тресе

Кајгана - пред: 15 часа

Австралиската берза ја потресе веста за растот на вредноста на „Адријатик металс“, откако компанијата соопшти дека открила нови наоѓалишта на злато. Новите неискористени резерви на злато се најдени во средна Босна, поточно во Вареш.

Златна треска: Пронајдени тони злато, еве и каде

Sky
2 поврзани вести »

ЕУ: Храната е најевтина во Полска, а најскапа во Данска

Макфакс - пред: 15 часа

Податоците на Евростат покажуваат дека од земјите-членки на Европската Унија, храната е најевтина во Полска, а најскапа во Данска. Во Данска цените на производите и услугите се 42 отсто над просекот во Унијата.

ЕУ: Храната е најевтина во Полска, а најскапа во Данска

Точка

ЕУ: Храната е најевтина во Полска, а најскапа во Данска

Денар

Евростат: Храната е најевтина во Полска, а најскапа во Данска

1tv
4 поврзани вести »

Македонците немаат пари ниту за еднонеделни патувања

Н.Македонија - пред: 16 часа

Помалку од една третина македонски граѓани можат да си дозволат еднаш годишно да заминат некаде на патување, што е податок особено интересен во екот на сезоната на летните одмори, кога постојано се поставува прашањето кој каде ќе патува.

Министерот Бектеши во Виена на Форум за енергетска одржливост

А1 On - пред: 16 часа

Министерот за економија Крешник Бектеши на 22 јуни ќе учествува на Форумот за одржливост во Виена, на кој како претседавач со Енергетската заедница за 2018 година ќе ги даде завршните забелешки од панел дискусијата за енергија и климатска политика ...

Наскоро нова фабрика во Кичево- најавени 800 нови вработувања

Н.Македонија - пред: 14 часа

Покрај претходно изградениот капацитет од областа на автомибилската индустрија на американската компанија за воздушни перничиња КСС, сега под новото име ЏОЈСОН, во ТИРЗ Кичево, наскоро ќе почне изградбата на уште еден стопански капацитет, во кој ...

Саудиска Арабија повика на зголемена екстракција на нафта

Денар - пред: 13 часа

Лидерот на ОПЕК, Саудиска Арабија ги повика 14-те земји-членки на организацијата на извознички на нафта и нејзините партнери да го зголемат производството на нафта со 1 милион барели на ден.

Македонски производи на саемот на ФУЕН во Холандија

Сител - пред: 18 часа

Во холандскиот град Леуварден почна со работа 63. Конгрес на Федералната унија на европските националности (ФУЕН), на кој учествува и македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана. Пред официјалниот почеток на Конгресот отворен беше саем на ...

Македонски производи на саемот на ФУЕН во Холандија

Вечер

Македонски производи на саемот на ФУЕН во Холандија

А1 On
3 поврзани вести »

Манчевски од Мароко: Дигитализацијата на администрацијата приоритет

Стандард - пред: 14 часа

Јакнење на капацитетите, воведување иновации и дигитализација за поквалитетни услуги, е целта на реформите во македонските државни институции, рече денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на меѓународниот форум ...

Манчевски на форум во Мароко: Дигитализацијата на администрацијата приоритет

Слободен Печат

Манчевски на форум во Мароко: Дигитализацијата на администрацијата приоритет

А1 On

Манчевски на форум во Мароко: Дигитализацијата на администрацијата приоритет

Press24

Сител +инфо Канал5

7 поврзани вести »

Топ 50 најдобри ресторани во светот за 2018-та

Денар - пред: 15 часа

Најдобрите 50 ресторани во светот за 2018-та година веќе се познати, а италијанскиот „Osteria Francescana“ го зазема првото место. Претставниците на топ рестораните од пет континенти се собраа во шпанскиот град Билбао за церемонијата на доделувањето ...