TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Туристичките понуди на Охридско-струшкиот регион далеку зад трендовите

1tv - пред: 15 часа

Туристичките бизниси во регионите на Охрид, Струга, Дебар, Центар Жупа и Вевчани далеку заостануваат зад новитe трендови. Треба сериозно да го преиспитаат својот пазарен пристап и да ги направат понудите попривлечни за современите туристи кои бараат ...

Туристичките понуди на Охридско-струшкиот регион далеку зад трендовите

А1 On

Туристичките понуди на Охридско-струшкиот регион далеку зад трендовите

Сител

Туристичките понуди на Охридско-струшкиот регион далеку зад трендовите

Република
4 поврзани вести »

Почна постапката за објавување јавен оглас за откуп на 12.000 тони домашна пченица

Вечер - пред: 14 часа

Агенцијата за стоковни резерви ја почна постапката за објавување јавен оглас за откуп на 12.000 тони домашна пченица, соопшти Министерството за земјоделство. На овој начин, според МЗШВ, ќе се мотивираат мелничарите да откупуваат домашна пченица која ...

Почна постапката за објавување јавен оглас за откуп на 12.000 тони домашна пченица

Сител

Почна постапката за објавување јавен оглас за откуп на 12.000 тони домашна пченица

CivilMedia

Почна постапката за објавување јавен оглас за откуп на 12.000 тони домашна пченица

А1 On

Бриф 1tv

6 поврзани вести »

Мерцедес стравува за извозот на американски теренци во Кина

Слободен Печат - пред: 15 часа

Германскиот производител на луксузни автомобили и камиони Дајмлер денеска предупреди дека трговските тензии меѓу САД и Европската Унија почнале да се одразуваат на продажбата на автомобилите Мерцедес и другите нивни брендови.

Мерцедес стравува за извозот на американски теренци во Кина

А1 On
2 поврзани вести »

На само два ден пред поаѓањето на одмор, ме известија дека хотелот е пребукиран

Скопје инфо - пред: 20 часа

Во тек е сезоната на летни одмори кога се склучуваат разни договори со туристички агенции и угостители во кои тие и лицата што уплаќаат за летување имаат свои права и обврски. - Имав уплатено за на одмор уште од мај месец, тогаш од агенцијата ме ...

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Фактор

СКТМ: Српските туристички аранжмани не се поевтини од македонските

Локално

Српските туристички аранжмани не се поевтини од македонските

Н.Македонија

Фактор +инфо Вечер Канал5 Скопје инфо А1 On Слободен Печат 1tv

12 поврзани вести »

Кина најави давачки за американскиот јаглен

Стандард - пред: 15 часа

Кинеските власти го ставија јагленот на листата од над 600 производи на кои се очекува да воведат повисоки давачки, како одговор на американските давачки за челик и алуминиум. Кина не увезува големо количество јаглен од САД, претпочитајќи ги ...

Кина најави давачки за американскиот јаглен

Вечер

Кина најави давачки за американскиот јаглен

1tv

Кина најави давачки за американскиот јаглен

А1 On
4 поврзани вести »

Експерт: Сите валути во светот ќе станат дигитални

Денар - пред: 17 часа

Секоја една валута во светот – од американскиот долар до кинескиот јуан, ќе има своја дигитална верзија во форма на криптовалута. Ова го предвидува извршниот директор на компанијата „Circle“, Џереми Олер, пренесува „ CNBC “.

Хакери украдоа 31 милион долари од менувачница за криптовалути

Слободен Печат

Хакерски напад на менувачница за криптовалути- одземени 31 милион долари

Курир

Хакерски напад: Украдени криптовалути во вредност од 31 милион долари

Алсат-М

Денар Локално Банкарство.мк Таратур Либертас Таратур Курир А1 On

20 поврзани вести »

Германија одобри извоз на оружје во вредност од над 6 милијарди евра во 2017-та

Денар - пред: 17 часа

Германија одобри извоз на оружје во вредност од 6,24 милијарди евра (7,23 милијарди долари) во текот на минатата година, што е намалување за 9% во однос на 2016-та година, покажува извештајот одобрен од владата.

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Фактор - пред: 21 часа

„КАМ Маркет“ го симна од „тронот“ долгогодишниот лидер на ранг листата „Тинекс маркети“ во однос на приход од продажба. 1 милијарда денари повеќе е сумата која „КАМ Маркет“ ја оствариле лани во однос на „Тинекс маркети“ покажуваат официјални ...

Кој од големите ланци на супермаркети има најголеми приходи?

Фактор

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?

Фактор
3 поврзани вести »

Индекс на транспарентност: Министерствата и Владата подобри од општините

Мета - пред: 19 часа

Центарот за граѓански комуникации го објави Индексот на активна транспарентност за 2018 година кој содржи рангирање на 97 институции од извршната власт на централно и на локално ниво (министерствата, Владата и општините) според степенот на ...

Истражување: Општото ниво на активната транспарентност и натаму ниско

Сител

Владата и министерствата потранспарентни од општините

еМагазин

Општото ниво на активната транспарентност и натаму ниско

Стандард

Слободен Печат Денар CivilMedia Либертас А1 On Фактор Радио МОФ Р.С.Европа

12 поврзани вести »

Превирања во „Бетон-Штип“: „Ексико“ ги продаде сите акции, Златко Пирузе нов акционер

еМагазин - пред: 15 часа

Друштвото за производство, трговија и услуги „Ексико“ ДООЕЛ Скопје кое поседуваше 8.150 обични акции со право на глас, што претставува 19,49% од основната главнина на друштвото повеќе не е акционер во друштвото ГТД „Бетон-Штип“ а.д.