TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

АНАЛИЗА: Без политичка волја – нема реформи во администрацијата!

+инфо - пред: 15 часа

Без силна политичка волја, нема професионална администрација. Оваа порака испорачана во новиот Извештај на Европската комисја е упатен во пакет со препораката за зголемување на капацитетот на Министерството за информатичко општество, наделжно за ...

АНАЛИЗА: Без политичка волја – нема реформи во администрацијата!

А1 On

Без политичка волја – нема реформи во администрацијата

Нова ТВ

АНАЛИЗА: Без политичка волја – нема реформи во администрацијата !

Слободен Печат

Бизнис Вести Радио МОФ Либертас

7 поврзани вести »

Вирлпул го продаде бразилски Ембрако на јапонскиот Нидек

А1 On - пред: 13 часа

Американскиот производител на уреди за домаќинството Вирлпул постигна договор со јапонскиот Нидек да му ја продаде својата компанија Ембрако во Бразил за 1,08 милијарди долари. Ембрако е производител на компресори кои се користат пред се во ...

Највредните 10 пара на патики за првиот квартал од 2018

Friday.mk - пред: 12 часа

Највредните патики во светот од Јануари до Март, според податоците на StockX. Пазарот на патики станува се поголем и поголем, и борбата помеѓу брендовите е стварно интересна за следење. Првиот квартал од 2018 го доби моделот на Virgil Abloh – Jordan ...

Македонија очекува дозвола за извоз на пастрмка во ЕУ

+инфо - пред: 15 часа

Oткако Македонија ќе ја добие дозволата за извоз на пастрмка во ЕУ, производителите или одгледувачите ќе може да аплицираат за извоз и да планираат долгорочни инвестиции во тој правец. Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Зоран ...

Македонија ја очекува дозволата за извоз на пастрмка во ЕУ

Курир

Македонија ја очекува дозволата за извоз на пастрмка во ЕУ

Канал5

Македонија ја очекува дозволата за извоз на пастрмка во ЕУ

А1 On

Сител Либертас

6 поврзани вести »

Toshiba размислува за нови опции за својот бизнис со чипови

Денар - пред: 13 часа

Јапонскиот технолошки концерн, „Toshiba Corp.“, може да го пропушти рокот од 1-ви мај, кога мора да го продаде својот бизнис со мемориски чипови на група предводена од финансискиот инвеститор „Bain Capital“, известува „Bloomberg“.

Разрешувањето на директорот на Еурокомпозит ги смири штрајковите

Фактор - пред: 16 часа

Откако Александар Кузески повеќе не е директор на прилепски Еурокомпозит, вработените привремено ги ставија штрајковите и протестите во мирување, но нивните рокови кои се поставени за владата да им ги исполни барањата за исплата на преостанатите ...

Еурокомпозит доби нов В.Д директор, вработените го прекинаа штрајкот

Сител

„Еуркомпозит“ со в.д. директор, а протестите во мирување

А1 On

„Еурокомпозит“ доби ВД директор-ако нема плата до четврток следат нови блокади и протести

Канал 77

Слободен Печат Стандард Н.Македонија Бриф +инфо Либертас Кајгана Курир

13 поврзани вести »

Производителите НА бетон самостојно ќе вршат контрола НА квалитетот и својствата НА БЕТОНОТ

Фактор - пред: 15 часа

Законот за градежните производи предвидува поголема одговорност за производителите на градежните производи Со Законот за градежните производи од 24 јуни 2015 година се предвидоа повеќе промени особено во однос на начинот на контролата на ...

Производителите на бетон сами ќе вршат контрола на квалитетот

+инфо
2 поврзани вести »

АНКЕТА: Како патниците ги оценија македонските возови?

Фактор - пред: 18 часа

Климава двојка, или попрецизно 2,62 на скала од 1 до 5, е оценката што ја дадоа патниците за квалитетот на услугите кои ги добиваат во возовите на „Македонски железници- Транспорт“. Ова го покажува анкетата за почитување на правата на патниците во ...

Зголемен транспортот на стока со камиони, железничкиот во голем пад

Фактор
2 поврзани вести »

Патуваа со 42 години стара Лада: Еве каде се успеаа да стигнат

Бизнис Вести - пред: 17 часа

Авантуристите Филип Вогел и Петар Јавурек од населбата Честице во Краловеградецкиот крај на Чешка во четвртокот му го подарија на музејот на фабриката „Автоваз“ во Толјати својот автомобил ВАЗ-2101 (познат во Русија под прекарот „копејка“) ...