TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Heineken ќе ги спасува британските пабови

Денар - пред: 22 часа

Heineken – втората најголема пивара во светот, објави инвестициски план во вредност од 44 милиони фунти (50,2 милиони евра), кој има за цел да им помогне на британските пабови. Британската единица на холандската компанија ќе ги инвестира парите во ...

Најголема инфо-тура за претставување на туристичките атракции на земјата

Макфакс - 18.06.2018

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија заедно со „ЈСП турс“ ја организира досега најголемата инфо-тура со новинарски екипи од регионот. Повеќе од десет медиумски куќи од Хрватска, Србија, Црна Гора и Босна и ...

Најголема инфо-тура за претставување на туристичките атракции на Македонија

Скопје24

Инфо тура за претставување на туристичките атракции на Македонија

А1 On

Инфо тура за претставување на туристичките атракции на Македонија

Н.Македонија

Канал5 Бизнис Инфо Денар

7 поврзани вести »

Калининград откри 17 тони македонски домат со штетник

Фактор - пред: 23 часа

Земјоделската инспеција на руската енклава Калининград при фито-санитарна контрола пронајде 17 тони свеж домат по потекло од Македонија. Како резултат на инспекцијата на карантински производи, бил откриен јужноамериканскиот доматен молец.

Злоупотреби во градежништвото ?!?

24 Вести - 18.06.2018

Дел од градежните фирми со малверзации добиваат лиценци за изградба на објекти од Б-категорија, обвинуваат од Независниот синдикат на градежните работници инженери и трговци во градежништвото.

Трајковски: Градежници вработуваат инженери додека да добијат лиценца

Фактор
2 поврзани вести »

Брзите и “лесни”кредити, брзо и лесно ги привлекуваат Македонците

Скопје инфо - 18.06.2018

Немате пари за одмор? Немате пари за убавите пар чевли? Сакате нов автомобил? Белата техника во домот ви е пред расипување? Станот ви станува се потесен? Не се секирајте, постои спас и за вас...

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Фактор
2 поврзани вести »

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Фактор - 18.06.2018

Во три трансакции во петокот беа истргувани вкупно 8.225 акции со право на глас во штипски „Бетон“ за 15,5 милиони денари. Официјалните податоци од тргувањето на Македонската берза покажуваат дека една од четирите фирми кои поседуваат по или над ...

Колку акционери има во штипски „Бетон“ ?

Фактор

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Фактор
3 поврзани вести »

Која македонска компанија може да се пофали со просечна плата од 1.867 евра?

Фактор - 18.06.2018

Единствената компанија која има овластување да врши дејност давање на услуги во воздухопловната навигација на територијата на Република Македонија може да се пофали со просечна нето плата по вработен од 115.397 денари.

Која фирма во Македонија дава просечна плата од 1.867 евра?

Фактор

Во која македонска фирма просечната плата е 1.867 евра?

Фактор

Македонска компанија во која просечната плата е 115.937 денари нето, месечно

Факултети

Скопје инфо Скопје24 Студенти

7 поврзани вести »

Извозот на Јапонија расте со брзо темпо од пред 4 месеци

Денар - 18.06.2018

Извозот на Јапонија расте во мај со брзо темпо од пред четири месеци благодарение на зголемените испораки на автомобили, делови за автомобили и полупроводници, што покажува дека глобалната побарувачка се засилува, објави „CNBC“.

Еве колку фирми „настрадаа“ од инспекторите на УЈП

Скопје инфо - 18.06.2018

Вкупно 1.085 даночни контроли направила Управата за јавни приходи (УЈП) во првиот квартал годинава. Од нив при 493 инспекции биле откриени неправилности во работата на фирмите, што е високи 45 отсто од вкупно извршените даночни контроли, пренесува ...