TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Публиката можеш да ја насмееш и расплачеш, но не смееш да ја мачиш, вели актерот Ѓокица Лукаревски пред пензионирањето

Сакам да кажам - пред: 5 часа

Ѓокица Лукаревски, доајенот на македонското глумиште, препознатлив актер од голем број претстави, ТВ-драми, ТВ-емисии, радио емисијата „Хихирику“ како и од филмови, на 29 април ќе наполни 67 години и официјално ќе оди во пензија.

Премиера на „Партија реми“ во режија на Виолета Џолева

Н.Македонија

Премиера на „Партија реми“ во драмски театар

Сакам да кажам

Премиера на „Партија реми“

CivilMedia

Локално Курир Канал5 +инфо

8 поврзани вести »

Во Бабино ќе биде одбележан Светскиот ден на книгата

МКД - пред: 5 часа

Светскиот ден на книгата и авторското право денеска ќе биде одбележан во демирхисарското село Бабино, во организација на библиотеката „Ал-Би“. Годинешното одбележување на денот на книгата се совпаѓа и со Европската година на културното наследство, а ...

Во Бабино ќе биде одбележан Светскиот ден на книгата

Сител

Во Бабино ќе биде одбележан Светскиот ден на книгата

А1 On

Во Бабино ќе биде одбележан Светскиот ден на книгата

Локално

Канал 77 Канал5 ТВ21 Студенти

8 поврзани вести »

Сакав бајка во грдиот свет, вели режисерот Блажевски по премиерата на „Година на мајмунот“

Сакам да кажам - пред: 22 часа

Во полна сала на киното Милениум со режисери, професори, актери и студенти, режисерот и професор Владимир Блажевски синоќа го претстави својот четврти филм „Година на мајмунот“. Со премиерата на овој филм, работен по негово сценарио, почна 21.

Овации за „Година на мајмунот“ на отворањето на Скопскиот филмски фестивал

Радио МОФ

Екипата на „Година на мајмунот“ со позитивни впечатоци од премиерата

А1 On

Скопска премиера на „Види ја ти неа“ на СФФ

Република

МКД Стандард Н.Македонија Република Локално 24Инфо 24Инфо А1 On

18 поврзани вести »

„Дух“ – нова премиера во МНТ по текст на Дејан Дуковски

Макфакс - пред: 22 часа

Претставата „Дух“ од Дејан Дуковски, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, во вторник, 24 април, премиерно ќе биде изведена во Македонкиот народен театар. Главната улога на духот ја толкува Гораст Цветковски, а играат и Никола Ацески, Емил Рубен, Тања ...

„Дух“ – нова премиера на МНТ

Стандард

Нова премиера во МНТ – „Дух“ по текст на Дејан Дуковски

Таратур

„Дух“ од Дејан Дуковски – нова премиера на МНТ

+инфо

Скопје24 Курир Нова ТВ Канал5 МКД А1 On Република Сакам да кажам

15 поврзани вести »

Ќе се основа културно-информативен центар на Македонија во Тирана

+инфо - пред: 23 часа

Ова е четврт информативно-културен центар на Република Македонија во странство, по тие во Софија, Њујорк и Истанбул. Владата на 64. седница донесе одлука да склучи спогодба со Советот на министри на Република Албанија за основање ...

Хоџа: Спогодба за основање културно-информативен центар на Македонија во Тирана

А1 On

Хоџа: Владата одлучи да основа културно-информативен центар на Македонија во Тирана

МКД
3 поврзани вести »

Доктори на науки потпросечно платени: Се срамам да кажам колкава ми е платата

Факултети - пред: 6 часа

Имам најголеми обврски и кривични одговорности кон културното наследство, а на хартија се водам на најниската ставка затоа што звањето не ми е признаено. Поразително е да кажеш дека си постигнал сè на релативно млади години, дома и во странство си ...

Жива библиотека – „Прочитај човек, зборувај со книга!“

Радио МОФ - пред: 5 часа

„Сакаш да слушнеш различни животни приказни? Или можеби сакаш искрено да разговараш со личност која се соочува(ла) со слични проблеми како твоите?“. Вака звучи најавата на тимот на Hack the Mental Health Stigma, кој приготвува мал предизвик, настан ...

На сет со режисерката Ана Јакимска: Ме инспирираат вистинити приказни

Независен - пред: 4 часа

Младата режисерка Ана Јакимска стабилно го трасира својот пат во кариерата, а периодов го сними и краткометражниот филм „Неонски срца“. Јакимска изминативе години неколкупати го сврте вниманието кон себе, преку филмовите „Пoлноќен воз“, „Ќе дојдат ...

Јана Куковска, шампионка во уметничко лизгање: Станувам во шест наутро за тренинг, спортот ме прави посилна

Факултети - пред: 6 часа

Дванаесетгодишната Јана Куковска, ученичка во седмо одделение во Основното училиште „Кочо Рацин“ во Скопје, во тек на сезона станува во шест часот наутро за тренинг, па оди на училиште. Попладне, повторно е на мразот.