TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Познатиот археолог Захи Хавас ги посети Стоби и неготинскиот музеј

А1 On - пред: 12 часа

Светски познатиот археолог Захи Хавас попладнево ги посети археолошкиот локалитет Стоби и неготинскиот музеј, во рамки на неговата посета на регионот, по повод празнувањето на 24 јуни, Денот на балканските Египќани.

Министерот Асаф Адеми на работна средба со делегација од Египет

А1 On

Познатиот археолог Захи Хавас ги посети Стоби и неготинскиот музеј

Вечер

Министерот Асаф Адеми на работна средба со делегација од Египет

Сител

Канал5 CivilMedia 1tv МКД Н.Македонија

9 поврзани вести »

Филхармонија утре ќе ги свири хитовите на „Квин“ во парк

Сакам да кажам - пред: 13 часа

Македонска филхармонија, хорот на Македонска опера и балер и бендот „Квин рил трибјут“ од Србија ќе ги свират хитовите на рок групата „Квин“, утре во Градскиот парк во Скопје. Концерот ќе се одржи на Школка со почетокот во 21 часот, со специјални ...

Градскиот летен парк продолжува со проекцијата на Avec l’amour и хитови од „Квин“

Макфакс

Филмот „Avec l’amour“ и „Квин симфони шоу“ во Градскиот парк во Скопје

Стандард

На отворено: „Квин симфони шоу“ во Градски парк

Скопје инфо

еМагазин Независен Точка Кајгана Канал5 Вечер Сител А1 On

17 поврзани вести »

Наградите на ДПМ „Книжевен жезол“ врачени на поетите Видичевски и Добре

А1 On - пред: 17 часа

Со читање на песната „Липа“ од Матеја Матевски, денеска во Друштвото на писателите на Макдонија се одржа манифестацијата „Празник на липите“ на која годинашните награди на ДПМ „Книжевен жезол“ им беа врачени на поетот од Охрид Видое Видичевски и на ...

„Празник на липите“: Врачени наградите „Книжевно жезло“ на Видое Видически и Ѓеорѓе Добре

Република

„Празник на липите“ во ДПМ

Н.Македонија

Наградите на ДПМ „Книжевен жезол“ врачени на поетите Видичевски и Добре

Локално

Република Локално Независен МКД 1tv А1 On Канал5 Сител

17 поврзани вести »

С.А.Р.С – главни ѕвезди на фестивалот Битола отворен град 2018

А1 On - пред: 17 часа

Оваа година главни ѕвезди на големата сцена на Плоштадот Гоце Делчев – Битола во рамките на фестивалот “Битола Отворен град 2018” се култниот белградски алтернативен рок бенд “С.А.Р.С”. На големиот музички концерт ќе настапат и бендовите „THE ...

С.А.Р.С. – главни ѕвезди на фестивалот Битола отворен град 2018

Тера

С.А.Р.С – главни ѕвезди на фестивалот „Битола Отворен град 2018“

Мета

Почнува фестивалот „Битола Отворен град 2018“

Република

Студенти Шеталиште

6 поврзани вести »

Промоција на книгата „Водич за долговечност“

Макфакс - тукушто објавено

Книгата „Водич за долговечност“ на д-р Александар Митов ќе биде промовирана денеска во Битола, во 19 часот, во хотелот „Епинал“. Митов во „Водич за долговечност“ пишува за важноста на здравствената едукација како дел од општата култура на живеење.

Утре изложба од Атанас Атанасоски во Прилеп

Шеталиште - пред: 7 часа

Ликовен проект „Орнаментот како пејзажен знак“ од Атанас Атанасоски, што ќе се реализира од петок 22 јуни 2018 година од 11.00 часот во ЦК„Марко Цепенков“ Прилеп. Проектот, инсталација се одвива во рамките на програмата за ликовна активност на ...

Ликовен проект „Орнаментот како пејзажен знак“ во Прилеп

Макфакс
2 поврзани вести »

Храмот на богот на ветрот пронајден под урбаната џунгла на Мексико Сити (Видео)

1tv - пред: 9 часа

Археолози и членови на Националниот Институт на Археологија и Историја (INAH) го инаугурираа т.н. „археолошки прозорец“ кој им овозможува на посетителите да го видат храмот на Ехекатл (колумбискиот бог на ветрот) храмот во подрумот на шопинг центар ...

Ник Кејв како воинот на коњ

Оff.net - пред: 13 часа

Не знаеме дали ќе му стават плочка, но наскоро во градот Варакнабил во Австралија ќе се издигне статуа на славниот музичар качен на коњ и прекриен само со „прометејски“ чаршаф. Знак дека не сме толку лоши во извезување идеи, кои додуша никој не ...

Ник Кејв добива споменик во родниот град – на коњ

Сакам да кажам
2 поврзани вести »