TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Адам Загајевски добитник на „Златен венец“ на СВП 2018

Р.С.Европа - пред: 17 часа

Овогодинешниот добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата е Адам Загајевски од Полска. Високото признание на 73-годишниот поет ќе му биде врачено на 57-то издание на поетскиот фестивал кој се одржува во август.

Адам Загајевски од Полска е добитник на Златен венец

24 Вести

Адам Загајевски – Добитник на „Златен венец“ на СВП за 2018 година

Република

Адам Загајевски од Полска добитник на „Златниот венец“ на СВП 2018

Канал5

МРТ Курир Сител Слободен Печат Курир Нова ТВ Таратур Сакам да кажам

32 поврзани вести »

Традицијата на „Плати со поезија“ продолжи по 4-ти пат на 10 локации

Црнобело - пред: 16 часа

Традиционално Јулиус Мајнл ја организираше акцијата „Плати со поезија“ на 21-ви март, на Денот на поезијата, по 4-ти пат. Илјадници љубители на кафето се вклучија во уживањето на овој ден исполнувајќи ги бело црвените листови со зборови и стихови ...

Светскиот ден на поезијата одбележан во Охрид

ТВМ

Општина Центар годинава се приклучи на одбележувањето на Светскиот ден на поезијата

iPortal

Македонскиот ПЕН центар и НУБ го одбележуваат Светскиот ден на поезијата

МКД

Gostivarpress.mk Либертас Република Бизнис Вести Smartportal А1 On Скопје24 А1 On

22 поврзани вести »

Гран-при наградите на „Остен“ за животно дело за Пјер Сулаж и Хенри Мур

Сакам да кажам - пред: 17 часа

Францускиот уметник Пјер Сулаж е годинашниот добитник на Гран-при наградата за животно остварување, а британскиот автор Хенри Мур на Гран-прито за светско културно наследство на Биеналето на цртеж на галеријата „Остен“.

Сулаж и Мур добитници на наградите на „Остен биеналето на цртеж Скопје 2018“

Алфа

Сулаж и Мур - добитници на наградите на „Остен биенале на цртеж“ ...

Н.Македонија

Сулаж и Мур добитници на наградите на „Остен биеналето на цртеж Скопје 2018“

А1 On

Орбис +инфо Р.С.Европа

7 поврзани вести »

Марио Савовски вечерва во мкц ја открива мистеријата на „Урбанон“

Сакам да кажам - пред: 20 часа

Младиот македонски автор Марио Савовски вечерва во Младински културен центар во Скопје (Клуб ресторан, 19.30 часот) ќе ја промовира својата втора книга, наречена „Урбанон“, која претставува спој на хорор, научна-фантастика и на урбани легенди.

Промоција на „Урбанон“ на Марио Савовски

А1 On

Промоција на „Урбанон“ на Марио Савовски

Сител

Промоција на „Урбанон“ на Марио Савовски

Орбис

+инфо Алфа Либертас

7 поврзани вести »

Гимназијалци од Гевгелија наградени на поетски фестивал во Италија

А1 On - пред: 21 часа

Учениците Сара Цицмиловиќ и Атанас Атанасов од СОУ ,,Јосиф Јосифовски,, од Гевгелија на светскиот поетски празник во Трст, Италија, со збирката песни „Градина на мојата душа“ добија почесно признание во категоријата училишни проекти за ученици до 16 ...

Ученици од гевгелиската гимназија добија почесно признание на поетски фестивал во Трст

Факултети

Гимназијалци од Гевгелија наградени на поетски фестивал во Италија...

Н.Македонија

Награда за гевгелиските гимназијалци на поетски фестивал во Италија

Радио МОФ

Студенти

5 поврзани вести »

Mодерните анимирани филмови носат пораки за возрасните

Факултети - тукушто објавено

( Фото: Wikipedia ) По империјата на „Дизни“, која ја зафати речиси целата втора половина од 20 век, последните десетина години индустријата на анимирани филмови се прошири подалеку од американскиот могул.

Деценијата на неприкосновена Дизни доминација

Оff.net
2 поврзани вести »

Патот, павилјонот

Окно - пред: 6 часа

Беше рано утро кога се спушти од автопатот на магистралата, а потоа зад свиокот здогледа девојка со кренат палец. Стоеше пред некоја крчма, крај патот, која што нудеше јагнешко, паркинг и ноќевање, но сега не беше отворена.

Литературно читање во НУБ „Гоце Делчев“

А1 On - пред: 16 часа

Денеска како дел од активностите поврзани со одбележувањето на обичајот Чет’рсе, се одржа литературно читање во НУБ „Гоце Делчев“ Штип каде што своите творби ги читаа ученици од сите основни училишта во Општина Штип.

Литературно читање за Светскиот ден на поезијата во градската библиотека во Кичево...

Н.Македонија
2 поврзани вести »

Ѕвездена ноќ

Окно - пред: 14 часа

Тоа не ме спречува да осетам страшна потреба за, дали да го изговорам тој збор, религија. Потоа излегувам навечер да ги сликам ѕвездите. Винсент Ван Гог, од писмата до братот Градот не постои освен таму каде што едно црнокосо дрво се искачува како ...