TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Промовирана книгата „Поглед кон внатре“ од Стево Пендаровски

Нова ТВ - тукушто објавено

Книгата „Поглед кон внатре“ од проф. д-р Стево Пендаровски е промовирана вечерва во киното „Култура“ во Скопје. – Станува збор за издание во кое се поместени 127 колумни кои ги објавував пред една декада во периодот од 2009 до 2011 година во тогашен ...

Промоција на книгата „Поглед кон внатре“ од Стево Пендаровски

А1 On

Промовирана книгата „Поглед кон внатре“ од Стево Пендаровски

Слободен Печат

Промоција на книгата „Поглед кон внатре“ од Стево Пендаровски

MTM

24Инфо +инфо

6 поврзани вести »

Песни кои молчат и слики што ги зборуваат

МКД - пред: 7 часа

Без оглед на фактот што од постоењето на уметноста постои и теорија и приказна за тоа, уметничкиот процес останува крајно неразбирлив. Постојат милиони причини за ова, а основната веројатно е тоа што секоја уметност, ако е валидна, поседува ...

Филипова-китановска изложува во МКЦ

Сакам да кажам

“Додека не беше тука“- изложба на Симонида Филипова-Китановска

Вечер

Самостојна изложба на Симонида Филипова Китановска

Н.Македонија
4 поврзани вести »

„Духовите на Африка“ – најпосетена изложба во Музејот на Македонија

Н.Македонија - пред: 7 часа

Изложбата „Духовите на Африка: ритуална западноафриканска уметност“, која во средината на октомври беше отворена во Музејот на Македонија како резултат на неговата соработка со Музејот на африканската уметност во Белград, ќе биде затворена вечерва ...

Со предавање на Никос Чаусидис, вечерва се затвора изложбата „Духовите на Африка“

Сакам да кажам

Изложбата „Духовите на Африка“ се затвора со предавање на проф. Никос Чаусидис

Слободен Печат

Се затвора изложбата „Духовите на Африка“

+инфо

Студенти Макфакс Радио МОФ Вечер

8 поврзани вести »

Утре Мултимедијален настан во Гостивар – поезија, уметност, моден перформанс

Gostivarpress.mk - пред: 3 часа

Гостивар утре (18 декември) ќе биде домаќин наМултимедијалниот караван, што го организира Центарот за културолошки студии во рамки на проектот Млади Европејци, поддржан од Министерството за култура.

Македонската дијаспора со замерки за документарецот на Морган Фримен (ВИДЕО)

365 - пред: 4 часа

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) реагира на документарниот филм „Selling lies“ („Продавање лаги“), во кој како продуцент се јавува холивудската ѕвезда Морган Фримен, а кој се бави со проблемот со лажни вести со посебен фокус на велешките ...

Македонската дијаспора тргна против Морган Фримен

Независен
2 поврзани вести »

„Алтернативна Струмица“ – место за секој уметник и артист од 18 до 20 декември

Радио МОФ - пред: 4 часа

Во „Sub Club“ во Струмица од 18 до 20 декември ќе се одржува „Алтернативна Струмица“, дел од манифестацијата „Млади Европејци 2018“. Се работи за проект низ кој во три денови ќе се одржат свирки, изложби и говори, со цел да се промовира ...

„Правда“ е збор на годината според Меријам-Вебстер

Оff.net - пред: 2 часа

Изминатата година овој збор бил во првите 20-30 пребарувања на сајтот на издавачот на познатите речници на англиски јазик. Расна, социјална, економска - сите овие биле во центарот на американската (и не само американската) ...

„Правда“ е зборот на годината според речникот Мериам-Вебстер

Радио МОФ
2 поврзани вести »