TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Дијана Имери Илкоска и Дино Имери: Музицираме од срце, онака како што Ѓумар диригираше

+инфо - пред: 1 ден

Концертот на Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија ќе се одржи в недела, на 22. април, во Македонската филхармонија, во чест на еден од најголемите македонски диригенти, прерано починатиот маестро Саша Николовски Ѓумар.

Филмскиот фестивал за млади „Џифони“ патува во Берово

Н.Македонија - пред: 23 часа

Филмскиот фестивал за млади „Џифони“ утре и задутре гостува во Берово. Во текот на двата дена во Бизнис-центарот во Берово учениците ќе ги гледаат италијанскиот филм „Девојка во лет“ и холандскиот филм „Малиот гангстер“, ќе дебатираат под ...

Филмскиот фестивал за млади Џифони патува во Берово

CivilMedia

Филмскиот фестивал за млади Џифони патува во Берово

Сител

Филмскиот фестивал за млади Џифони патува во Берово

Курир

Канал5

5 поврзани вести »

Замина последната певица основоположничка на Операта

Н.Македонија - пред: 1 ден

Во длабока старост, на 90-годишна возраст, животната сцена ја напушти Павлина Апостолова, последната од неколкуте вокални уметници: Данка Фирфова, Ана Липша-Тофовиќ, Васка Биџова и Фанка Икономова, членки и основоположнички на Македонската опера.

Тажна вест: Почина познатата македонска првенка на МОБ

Sky
2 поврзани вести »

Промоција на „Улиците што ги нема“ од Оливера Ќорвезироска

Н.Македонија - пред: 23 часа

Книгата „Улиците што ги нема“ од Оливера Ќорвезироска, вечерва, во 20 часот, ќе биде промовирана во „Кино култура“. За книгата ќе зборуваат промоторите Влада Урошевиќ и Владимир Мартиновски, извадоци од книгата ќе чита актерката Симона Димковска, а ...

Професори од Оксфорд на ЕСРА

Н.Македонија - пред: 23 часа

На универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА-Скопје се одржаа две предавања од истакнати професори од универзитетот „Оксфорд“ во Англија. Во големата аула, професорката Ана Јирвуд одржа предавање на тема „Методологија на истражувањето во ...

Книга од Љубен Пауновски за македонската уметност во 20 и 21 век

А1 On - 20.04.2018

„Уметничкиот одговор на егзистенцијалните парадокси – примери од историјата на македонското современо сликарство“ е новата книга на Љубен Пауновски, а ја објави „Кродо“ од Скопје. Темата во книгата е елаборирана на 292 страници и содржи 117 црно ...

Излезе книгата „Уметничкиот одговор на егзистенцијалните парадокси низ примери од македонското сликарство“

Слободен Печат
2 поврзани вести »

Изложба „Традициите и современоста на Татарите – полските муслимани“ во Чифте амам

А1 On - пред: 1 ден

Во галеријата „Чифте амам“ во Скопје отворена е изложба насловена „Традициите и современоста на Татарите – полските муслимани“. Изложбата, која е во реализација на Подласки музеј во Бјалисток и Врховниот муслимански колегиум на Муслиманската верска ...

„Традициите и современоста на Татарите – полските муслимани“ во Чифте Амам

CivilMedia
2 поврзани вести »

„Брилијантин“ - четириесет години подоцна

Оff.net - пред: 23 часа

Tекстов можеби нема ништо да им значи на оние родени после 1980. Но можеби и тие би се навлекле на еден од најсаканите мјузикли на сите времиња, доколку го изгледаат ...

Договорена соработка помеѓу оперските куќи во Франција со МОБ: Амбасадорот Тимоние се сретна со Ќазим Асотиќ

Република - пред: 1 ден

Францускиот амбасадор, неговата екселенција Кристијан Тимоние, денес ја посети Македонската опера и балет и се сретна со в.д. Директорот Ќазим Асотиќ. На работната средба беше разговарано околу соработката помеѓу Македонската опера и балет и ...

Работна посета на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние во МОБ

А1 On
2 поврзани вести »

Танц фест завршува во понеделник со „Тишина, на турнеја сме!“

+инфо - 20.04.2018

Кореографијата е на уметничкиот директор на компанијата Ријад Фгани, а настапуваат шест ексклузивни танчери. Фестивалот Танц фест 2018 својата програма ќе ја заврши на 23 април, во 20 часот во Македонскиот народен театар, со претставата „Тишина, на ...