TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Германско обвинителство не сака да ја забрани „Мојата борба“

Факултети - 20.04.2018

Обвинителството од Констанц, Германија, во име на уметничката слобода одби да ја забрани сатиричната театарска претстава „Мојата борба“, во која е предвидено да се делат кукасти крстови и жолти ѕвезди на публиката.

Гоце Цветановски, режисер: Ако еден ден имам ќерка, сакам да биде како Биби

Факултети - 20.04.2018

Биби, заштитниот лик на Деца.мк, кој го нацрта Тхе Мичо, го оживеа режисерот Гоце Цветановски. Тој во моментов работи и на анимирани филмови со Биби. За тоа како течат работите, како ја доживеал Биби, за режирањето проекти за деца, за пинг-понг ...

Меѓународна конференција на библиотекари, иноватори и креативци

Стандард - 20.04.2018

ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ Скопје денеска организира настан за промоција на библиотекарството под наслов „Меѓународна конференција на библиотекари, иноватори и креативци“, како дел од „Годишната програма на проекти и манифестации во ...

Меѓународна конференција на библиотекари, иноватори и креативци

CivilMedia

Меѓународна конференција на библиотекари, иноватори и креативци

А1 On

Меѓународна конференција на библиотекари, иноватори и креативци

Курир

Студенти

5 поврзани вести »

Изложба на принтови од унагрскиот уметник Ерос Иштван во Скопје

А1 On - 19.04.2018

Изложба на принтови од Ерос Иштван, ликовен уметник од Унгарија, вечер во 20 часот ќе биде отворена во Изложбениот салон Империјал 2 во Културно-информативниот Центар – Скопје. Иштван работи во разни жанрови, кои варираат од отпечатоци, преку ...

Принтови од Ерос Иштван од Унгарија

Н.Македонија
2 поврзани вести »

Јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2018“

А1 On - 19.04.2018

Националната установа Центар за култура-Битола ги заврши подготовките за 20. јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2018“. Организаторите на фестивалот најавуваат дека главна акетрска ѕвезда се очекува да биде акетрот ...

Тарик Филиповиќ на 20-то јубилејно издание на Фестивалот на монодрама во Битола

Шеталиште

Јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2018“

Орбис

Тарик Филиповиќ на Фестивалот на монодрама во Битола

Тера

Локално МКД

6 поврзани вести »

1000 песни ВО „Секој ден песна“! (2)

Окно - 19.04.2018

Гане Тодоровски БИОГРАФИЈА Се родив Тоа е совршен факт Живеам доста Тоа е веќе непорекливо Кому му требам Секој е должен сам да знае Пречам ли некому Нека ме одмине Премногу е непожелно Да бидам одбран за враг Вражја е живеачката А јас сум рековме ...

Повреденото дете

Окно - 19.04.2018

Повреденото дете ќе те гризне. Повреденото дете ќе се претвори во страшно суштество и ќе те гризе каде и да си. Повреденото дете ќе си порасне кожа врз раната што си му ја нанел - или не си му ја нанел, оти раната не е подарок, подарокот се прифаќа ...

Споменици на Револуцијата - изложба на Марко Кројач

Окно - 19.04.2018

Од 19 април до 3 мај во градовите Штип, Кочани, Прилеп, Битола, Струга и Крушево ќе биде презентриана изложбата на фотографии „Споменици на револуцијата“ од Марко Кројач (во анаграфот Marc Schneider,1968) кој живее и работи во Берлин и е постариот ...

Споменици на Револуцијата -изложба на Марко Кројач

Антропол

„Споменици на Револуцијата“ на Марко Кројач на пат низ Македонија

Р.С.Европа

Споменици на Револуцијата: Патувачка изложба на Марко Кројач

Stylist

Н.Македонија

5 поврзани вести »

Фатос Лумани избран за директор на Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора

Алсат-М - 19.04.2018

Фатос Лумани е избран за директор на Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора, што денеска и официјално почна со работа, информираат од Министерството за култура. -Оваа институција ќе биде значаен чекор за албанската култура, со зачувување ...

Фатос Лумани избран за директор на Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора

Независен

Фатос Лумани избран за директор на Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора

А1 On

Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора доби нов директор

ТВ21

МКД МКД

6 поврзани вести »