TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Mодерните анимирани филмови носат пораки за возрасните

Факултети - 22.03.2018

( Фото: Wikipedia ) По империјата на „Дизни“, која ја зафати речиси целата втора половина од 20 век, последните десетина години индустријата на анимирани филмови се прошири подалеку од американскиот могул.

(ФОТО) Репертоар на Македонски народен театар од 22.  до 29. март

Екран - 22.03.2018

22. март „Разговори во четири очи“ Ако овој Бергманов роман мора да се дефинира како еден клучен мотив, тогаш тоа би било — соочување. Во претставата Разговори во четири очи главниот лик во приказната, Ана Бергман, се соочува сопствените избори и ...

Изложба со дела од современи хрватски автори во Куманово

Независен - 22.03.2018

Во изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово вечерва во 19:30 часот ќе биде отворена изложбата на дела од 23 современи ликовни уметници од Хрватска насловена - Ликовен круг „Похижек“.

Современи хрватски автори на изложба во Куманово...

Н.Македонија
2 поврзани вести »

Проекција на филмот „North Face“ и дискусија за (не)одговорното планинарење

Радио МОФ - 22.03.2018

Дебатно кино Контра кадар од Битола, вечерва во Maлата сала од Домот на културата-Битола најавува проекција на филмот „North Face“ и дискусија за (не)одговорното планинарење. Филмот „North Face“ ја раскажува приказната од 1936 година, за Ајгер, ...

Вечерва во Битола: Дискусија за (не)одговорното планинарење и проекција на филмот „North Face“

Шеталиште
2 поврзани вести »

Прилеп: Изложба на уметнички фотографии од млади автори

МРТ - 22.03.2018

По петти пат прилепскиот Фото- кино клуб ја отвори изложбата на уметнички фотографии која го носи името на покојниот истакнат прилепски автор „Јордан Зазоски- Зазо“. Овој пат, изложбата им е посветена на младите творци кои го усовршуваат занаетот за ...

(ВИДЕО) Репертоар на Синеплекс од 21. до 27. март

Екран - 22.03.2018

„Зајакот Петре“ – анимиран (Сала 9 -11:20, 13:10, 15:00, Сала 8 – 12:20, 14:20,16:15,18:20, Сала 5 – 13:40, Сала 1 – 17:20) Содржина: Кога на наследената фарма ќе дојде младиот господин Том Грегор, бистар и остроумен, за Петре тоа ќе значи ...

Добра финта на шпански издавачи: како да објавиш книга кога таа е забранета?

Оff.net - 22.03.2018

Витезот од Ла Манча се бореше против ветерници. А Здружението на книжари на Мадрид сега го користи 400 години старото дело на Сервантес за да го надмудри шпанскиот судски ...

Режисерот Лордан Зафрановиќ ќе гостува во Кинотеката на Македонија

Независен - 22.03.2018

Познатиот чешко-хрватски режисер Лордан Зафрановиќ ќе гостува во Кинотеката на Македонија во рамките на филмскиот циклус „Уредник со причина“, кој годинава почна да се практикува. Овој пат презентацијата на филмовите на Зафрановиќ и неговото ...

Учениците и младите поети од Битола читаа поезија – се одбележа Светскиот ден на поезијата

Шеталиште - 22.03.2018

Секоја година, 21-ви март е резервиран за одбележување на три големи настани. Освен што ќе и кажеме големо “Добредојде” на пролетта, на екологијата исто така го одбележуваме и Светскиот ден на поезијата.

5 видови тетоважи за љубителите на архитектурата

Среќа.mk - 22.03.2018

Кога се работи архитектонски дизајн, нема простор за грешки. Исклучително е важна прецизноста, од мостови до висококатници, стари катедрали и историски обележја, ова се интересни тетоважи кои ќе ги инспирираат сите љубители на арххитектурата.