TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Власта се фали, опозицијата критикува: Жестока дебата за завршната сметка на буџетот за 2017 година

ТВ21 - пред: 22 часа

Завршната сметка за ланскиот буџет се најде пред пратениците. Во матичната комисија жестока дебата. Првиот финансиер Тевдовски вели дека приходите во државната каса се зголемиле за 6,1% во однос на претходната година, а дефицитот бил помал за 27,8 ...

Трајанов: Постоеа индиции за директно странско вмешување во Македонија

24 Вести - пред: 22 часа

Внатрешната безбедност и стабилност во земјава не можат да бидат загрозени, но безбедносните служби мора внимателно да ја следат состојбата – вели еден од поранешните министри за внатрешни работи Павле Трајанов.

Повеќе од 320 грчки интелектуалци го поддржуваат договорот од Преспа

24 Вести - пред: 1 ден

Договорот меѓу Македонија и Грција добива се поголема поддршка. Австрија – земјата која неодамна го презема шестмесечното претседавање со ЕУ со нова порака до земјите од Западен Балкан - австрискиот канцелар Себастијан Курц во интервју за грчки ...

Курц: Топло го поздравуваме Договорот меѓу Скопје и Атина

А1 On

Упорните преговори носат резултат: Што вели Курц за договорот Скопје-Атина?

Фактор

Курц: Балканот приоритет, прекинати се преговорите со Турција

Макфакс

Вечер еМагазин А1 On +инфо Локално Либертас Фактор Независен

28 поврзани вести »

Грчки интелектуалци со поддршка за Договорот од Преспа

Алсат-М - 16.07.2018

Повеќе од 320 личности од грчкиот политички, културен и академски живот потпишаа текст за јавна поддршка на договорот од Преспа. Бројот на поддржувачи се очекува да расте, а главната порака е дека станува збор за „историски и чесен договор“ кој „ја ...

Повеќе од 300 грчки интелектуалци го поддржаа Договорот за името

МКД

Грчки интелектуалци со потпис го бранат Договорот за името

Фокус

Над 320 грчки интелектуалци го поддржуваат Договорот од Преспа

+инфо

А1 On 1tv Стандард Н.Македонија Локално Сител Окно Независен

17 поврзани вести »

Пронајден загубениот француски турист на Пелистер, Спасувачите телефонски стапиле во контакт со него

Сакам да кажам - 16.07.2018

Пронајден е 23-годишниот француски турист кој вчера попладне се загуби на Пелистер. Него го најдоа и го спасија битолските спасувачи од Дирекцијата за заштита и спасување, инаку сите членови на Планинарско-спортскиот клуб „Пелистер“ од Битола.

Пронајден францускиот турист кој се загуби на Пелистер

Макфакс

Пронајден туристот од Франција што вчера се загубил на Баба планина

Либертас

Спасен францускиот турист кој се загуби на Пелистер

Тера

Шеталиште Сакам да кажам Точка +инфо Република Н.Македонија А1 On Фокус

25 поврзани вести »

ТОПЛОТЕН УДАР: Автомобил паркиран на сонце е потенцијална смртоносна машина

Високи Октани - пред: 19 часа

Со опасна температура во возилото се соочуваме веќе по еден час стоење на летното сонце, а паркираниот автомобил во сенка е исто така закана по нашето здравје Секоја година бележиме по неколку смртни случаи на деца или домашни миленичиња заради ...

Денеска сончево и топло, од утре облачно со локални поројни врнежи

МКД

Времето денеска сончево и топло

Мета

Денес жешко со висок УВ индекс-утре и задутре пресврт во временската прогноза

Фактор

Н.Македонија Кумановски м. Локално 24Инфо Таратур А1 On Press24 Независен

25 поврзани вести »

Забрчанец: Успехот што го славиме е историски

1tv - пред: 22 часа

Дебатата за тоа дали Македонија требаше да го слави датумот за членство во НАТО или денот кога ќе влеземе во Алијансата е легитимна, Владата ги слушна различните мислења и ги поддржа дебатите, вели Марјан Забрчанец, советникот за односи со јавност ...

АВМУ ќе распише конкурс за верско радио во општина Струмица

А1 On - 16.07.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) донесе одлука за објавување јавен конкурс за непрофитно радио кое ќе емитува програма со верска содржина за христијанското население на македонски јазик за територијата на Општина Струмица.

Македонија ќе го добие првото верско радио

Мета

АВМУ ќе распише конкурс за верско радио во општина Струмица

Сител
3 поврзани вести »

(Видео) Арсовки: Владата една недела молчи за тоа колку пари потроши за приватната журка

Макфакс - 16.07.2018

Една недела молк од Владата на СДСМ за тоа колку чинеше приватната журка за промена на името што си ја организираше Зоран Заев, изјави Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. „Па почитувана Владо, од 150 луѓе во вашата пиар служба колку што ве има ...

Арсовски: Мора да има одговорност за приватната журка на Заев и СДСМ

Курир

(ВИДЕО) Арсовски: Време е владата да каже колку чинеше дебакл-прославата

А1 On

Арсовки: Владата една недела молчи за тоа колку пари потроши за приватната журка

Точка
4 поврзани вести »