TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Со затоплувањето на времето граѓаните прават повеќе ѓубре

Р.С.Европа - пред: 5 часа

За разлика од зимно време, кога тетовци прават по 150 тони смет дневно, со затоплувањето на времето, се прават и до 300 тони смет дневно. Граѓаните се жалат дека контејнерите се преполни и оти надлежните не се ажурни во собирањето на сметот.

Прилеп се „дави“ во десетина диви депонии формирани од несовесни прилепчани

Сител

Комуналец почна со пролетно чистење на дивите депонии

Курир

Секој жител на Македонија лани созадал по 379 килограми отпад

Бриф

Сител А1 On Канал 77 Стандард Фокус Слободен Печат +инфо CivilMedia

23 поврзани вести »

По дивите свињи, на ред дојдоа зајаците: Градоначалникот на Kумaново, се пофали со застрелани животни

Република - пред: 2 часа

По масакрот на диви свињи во резерватот „Јасен“ во кој Хари Костов заедно со Бранко Бојчевски и Нано Ружин, кој подоцна се иззема од одговорност, и градоачалникот на општина Куманово Максим Димитриевски тргна по нивните стапки, пишува Инфомакс.

Заврши распитот на осомничените за престрелката во Мала Речица

Алсат-М - пред: 9 часа

Заврши распитот на 12-тте осомничени за вмешаност во инцидентот од 5 април во близина на седиштето на ДУИ во Мала Речица, кој заврши со убиство на Наип Реџепи од Куманово. Ранети беа неговиот брат Сабит, како и лицето Флорим Мисими.

Тетово; Рочиште за престрелката пред седиштето на ДУИ

Алсат-М

Заврши распитот на 12-темината за пукотниците и убиството пред седиштето на ДУИ

Фактор

Заврши распитот на осомничените за престрелката во Мала Речица

Локално
4 поврзани вести »

Робертсон: Вистински патриотизам е да се отстранат препреките за напредок и раст

Стандард - пред: 3 часа

Џорџ Робертсон во интервју за МИА вели дека вистински патриотизам за Македонија е да се направи она што е најдобро за идните генерации, а тоа е економски напредок, добри врски со соседните земји и градење на општество засновано на вистински ...

Загадување од фабрика за рудник и вар во Велес

24 Вести - пред: 7 часа

Побелена е реката тополка во последните пет километри до својот влив во Вардар. Испуст за отпадни води кој доаѓа од каменоломот и фабриката за вар, се слева во оваа река кај Велешката населба превалец.

Во Аеродом се гради еден од најголемите станбено деловен комлекс – жителите револтирани

24 Вести - пред: 7 часа

Работниците ги корнеа последните греди од старата барака. Во еден здив со нив и сопственикот на доскорешното маалско дуќанче ги расклопуваше остатоците. Пензионираниот воен старешина Павле Трајаноски го чека модерниот изглед на деловниот простор кој ...

Заради партиско богатење заборавија на изборните ветувања: Аеродромци ќе се гушат, а Кочо хаусмајсторот од општина Центар ќе гради

Курир
2 поврзани вести »

Расте бројот на кучиња заболени од лишманија во Штип

24 Вести - пред: 7 часа

Болеста лишманија од почетокот на годината еутанизираше над 30 кучиња во Штип. Паразитот го пренесуваат посебен тип на песочни мушички карактеристични за тропските и субтропски региони. Кај кучињата се манифестира со промена на кожата посебно околу ...

Случај „Санте плус“ - болницата времено ќе прима пациенти

24 Вести - пред: 7 часа

Случајот со приватната болница Санте плус отвора неколку прашања - велат од партијата Левица. Според нив тоа што судот привремено и ја врати дозволата за работа на болницата, откако Министерството за здравство и ја одзеде, е доказ дека државата не е ...

Нова преговарачка рунда во Виена, ќе присуствува и медијаторот Нимиц

24 Вести - пред: 7 часа

Господинот Мејтју Нимиц, личниот представник на генералниот секретар на Обединетите нации утре ќе се сретне со министрите за надворешн работи Никос Коѕиас и Никола Димитров во Виена за да се најде заедничко прифатливо решение за името се вели во ...

Нова средба меѓу Димитров и Коѕијас во Виена оваа среда

Фокус

ОН ја потврдија новата рунда преговори во Виена

Сител

Официјално потврдена средбата Нимиц-Димитров-Коѕијас за 25 април во Виена

Слободен Печат

Мета Р.С.Европа 24 Вести Независен Нова ТВ Телма Н.Македонија А1 On

50 поврзани вести »