TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Советот на млади на општина Крива Паланка со ново раководство

iPortal - пред: 6 часа

На 23 април се одржа втората седница на Совет на млади на општина Крива Паланка, избрано е ново раководство, а за претседател е избрана Елеонора Маџовска, која најави проекти за подобрување на состојбата на локално ниво во повеќе области, со цел ...

Спор со името, Димитров: Никој не рече дека ќе биде лесно

Алсат-М - пред: 9 часа

Министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска очекува на следниот самит на НАТО да се потврдат промените и напорите на Македонија за членство во Алијансата. Според неа, Македонија покажала дека е лојален партнер на НАТО.

(ВИДЕО) 360˚ Преговорите за името се кршат на опсегот и Уставот – има ли и кое е „креативното“ решение

Либертас
2 поврзани вести »

Медицинските сестри бараат закон со кој ќе можат да се вратат во јавното здравство

Сител - пред: 8 часа

Матични лекари одат во пензија или во странство, а сестрите остануваат без работа. Од Унијата на здруженија на медицински сестри бараат државата со закон да го заштити овој обучен здравствен кадар и кога ќе им завршат договорите.

Најавени нови вработувања во гостиварската болница

Gostivarpress.mk - пред: 8 часа

Општата болница „Ферид Мурад“ во Гостивар се подновува со медицински кадар. Државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев при својата денешна посета на болницата информира дека се дадени согласности за 20 нови вработувања.

Гостиварската болница доби донација две амбулантни возила

А1 On

Предадени во употреба амбулантните возила, донација од ТИКА за болницата во Гостивар

Gostivarpress.mk

Државниот секретар во МЗ, Милошев во посета на Општата болница во Гостивар

А1 On

Канал5 Сител Либертас

7 поврзани вести »

Раководство на УМС на ВМРО-ДПМНЕ се сретна со претставници на Меѓународниот републикански институт ИРИ

Курир - пред: 6 часа

Раководство на УМС на ВМРО-ДПМНЕ денеска се сретна со преставници на Меѓународниот републикански институт ИРИ International Republican Institute (IRI) во Скопје. На средбата се разменувало идеи и искуства за меѓусебна соработка на двете организации, ...

Во Крива Паланка ќе се одржи Првомајски општински крос 2018

iPortal - пред: 6 часа

Во организација на Училишниот спорт од Крива Паланка, а под покровителство на градоначалникот на Општина Крива Паланка, г.Борјанчо Мицевски, на 30-ти месецов со почеток во 10.00 часот, на Градскиот стадион ќе се одржи Првомајски општинскиот крос ...

Сервер: Можете да исчекорите напред, но Атина ќе остане пречка – сега е момент за решение на спорот со Грција

Сител - пред: 8 часа

Дали ако ги направите сите потребни реформи и ги исполните сите услови, дали Атина се уште ќе биде проблем за вашите евроаталански интеграции? Краткиот одговор е да иако е болно, затоа постигнете решение во спорот со името.

Директорите кои ги спори Стејт департментот, Владата допрва ќе ги разглeдува

Слободен Печат - пред: 9 часа

В.д. директорот на Универзитетската клиника за неврологија како и директорот на Агенција за администрација засега остануваат на своите позиции, бидејќи Владата нема одлучено дали и како ќе постапува по претставките на Стејт департметот во кои овие ...

Секој ентитет го оспорува користењето на јазикот на другиот

Н.Македонија

Македонските власти постапуваат по забелешките на Стејт департментот

Глас на Америка

Спасовски: Oтворивме фронт против корупцијата

ТВ21

Р.С.Европа Локално Мета Фактор +инфо Канал5 Алсат-М CivilMedia

12 поврзани вести »

Се прошируваат мостовите на локалните патишта во Чешиново-Облешево

А1 On - пред: 9 часа

Во општина Чешиново-Облешево во тек се градежни работи за проширување на два моста на патот Чешиново-Соколарци, а се изработуваат и пропусти над каналите на патот Облешево-Спанчево. – Со инвестицијата се градат армирани бетонски плочести носачи со ...

Кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Чешиново-Облешево

Сител

Кривична за градоначалникот на Чешиново

Сител

Кривична пријава за К.Л., поранешен градоначалник на Чешиново-Облешево

Локално

Курир Стандард Бриф 24 Вести А1 On МКД Н.Македонија AKO

19 поврзани вести »

Македонска пошта домаќин на состанок за квалитет на поштенски услуги

А1 On - пред: 9 часа

Македонска пошта денеска и утре е домаќин на Состанок за квалитет на поштенските услуги, што го организира асоцијацијата на европските јавни поштенски оператори „Пост јуроп“. На состанокот 40-ина претставници од европските поштенски управи и ...

Македонска пошта домаќин на состанок за квалитет на поштенски услуги

Канал5
2 поврзани вести »