TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

ЦИВИЛ продолжува со антинационалистичката акција

CivilMedia - пред: 4 часа

Неодамна, ЦИВИЛ ги повика граѓанките и граѓаните да пријавуваат случаи на говор на омраза во медиумите, социјалните мрежи и на улица. Воедно, медиумската платформа на ЦИВИЛ започна со објавување колумни посветени на жешката тема за национализмот во ...

Патриотот не е националист

CivilMedia

Национализмот е најлошиот непријател на мирот

CivilMedia

Патриотот не е националист

Либертас
4 поврзани вести »

Африм Гаши: Да создадеме услови за добар живот за младите

А1 On - пред: 3 часа

Претседателот на Движењето БЕСА, Африм Гаши смета дека граѓаните треба да се гордеат со Македонија, која успеа да стигне пред вратите на ЕУ. Во соопштението до медиумите тој наведува дека сега е време кога граѓаните треба да се погледнат и да видат ...

Движење БЕСА: Во Европа како Европејци

Стандард

Беса: Во Европа да влеземе како Европејци

Макфакс

Африм Гаши: Во Европа како Европејци, а не како дојденци за милост

МКД

Независен Точка

6 поврзани вести »

Tрета измена на Законот за судови – Ќе се определуваат критериуми за истакнат правник за член на Судскиот совет

Макфакс - пред: 3 часа

Следуваат нови, трети по ред, за една година измени и дополнувања на Законот за Судскиот совет. На Единствениот електронски национален регистар на прописи е објавено дека се прибираат мислења за предлог-закон за изменување и дополнување на Законот ...

Какви измени се планираат на Законот за Судскиот совет?

Фактор

Владата го менува законот за судовите, се менуваат критериумите за напредување на судиите

еМагазин

Tрета измена на Законот за судови

А1 On
4 поврзани вести »

Партијата Левица доби случај против МВР пред Уставен суд

ТВ21 - пред: 3 часа

Политичката партија Левица доби случај против МВР пред Уставниот суд. Имено, овој суд донесе одлука со која е утврдена политичка дискриминација и ограничување на слободата на изразување на нивни членови.

Можно ли е дополнително влошување на односите со Русија?

Канал5 - пред: 2 часа

Русија е голема држава и треба внимателно да ги градиме односите, вели политичкиот аналитичар Љупчо Ристовски. Не очекува дополнително влошување на односите со Москва. На оваа тема со Ристовски, разговараше колегата Јован Ѓорговски.

Жител на Калишта бесправно градел и узурпирал дел од Охридското Езеро

Сител - пред: 3 часа

- Криминалистичката полиција од Струга поднесе кривична пријава против С.Р (45) од струшкото село Калишта поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „бесправно градење“ и „узурпација на недвижности“.

Жител на Калишта бесправно градел и узурпирал дел од Охридското Езеро

А1 On

Жител на Калишта бесправно градел и узурпирал дел од Охридското Езеро

ТВ21
3 поврзани вести »

Македонски манифест: Во Македонија е ризично да си Македонец!

Република - пред: 2 часа

Јавно обраќање до Владата и пратениците – Македонци на владеачката коалиција по повод повторното изгласување на геноцидниот договор со Грција и изрекувањето на затворски казни во случајот „Села“.

Во МОН пекол на +35, „паѓаат“ вработените, се вика брза помош...

МКД - пред: 4 часа

Работа на 35 Целзиусови степени, по неколку повици до Брза помош и речиси никакви шанси да се подобрат условите за работа. Вака изгледа состојбата во зградата на поранешна НИП Нова Македонија, во која се сместени министерства, државни институции, ...

Асфалтирање и поплочување улици во Росоман

Сител - пред: 4 часа

Општина Росоман почна со асфалтирање и поплочување улици согласно програмата за уредување и изградба на улици на росоманска територијата. - По завршувањето на тендерската постапка, локалната самоуправа пристапи кон реализација на оваа програма.