TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Социјалните мрежи не знаат за црвени линии

Н.Македонија - пред: 5 часа

Кој било поголем настан или случување на домашната општествено-политичка сцена не поминува без рефлексија на социјалните мрежи. По тензичните протести поради потпишувањето на договорот за името, но и неодамнешната смрт на момчето, кое беше претепано ...

Штетниците инфицираат, институциите молчат

+инфо

Штетниците инфицираат, институциите молчат

CivilMedia

Штетниците инфицираат, институциите молчат

Либертас
4 поврзани вести »

Левица го доби МВР пред Уставен: Судот утврди дека МВР дискриминира

Република - пред: 4 часа

Највисоката судска инстанца во земјата, објави дека Гоце Марковски и Гораст Муратовски, двајцата од Скопје, биле жртви на повреда на правото на слобода на мислата и јавното изразување на мислата и забраната на дискриминација по основ на политичка ...

Десет илјади граничари ќе ја чуваат ЕУ од мигранти

Н.Македонија - пред: 5 часа

Со 10.000 полицајци на Фронтекс, ЕУ планира да ги заштити своите граници од надворешно влијание и со тоа да го зголеми нивото на безбедност на државите во Унијата. Ваков заклучок неодамна беше донесен од министрите за внатрешни работи на Европската ...

Носењето закони по брза постапка е ризично и создава тензии

Н.Македонија - пред: 6 часа

Носењето закони по брза постапка, без претходна широка и сеопфатна дебата, е појава што се провлекува со години. На ваквата појава реагирале и власта и опозицијата, секоја во различен момент и од различна позиција во која се наоѓала тогаш.

Кривична пријава за кражба на струја за жител на село Едрениково

А1 On - пред: 6 часа

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против В.С (51) од село Едрениково, поради постоење основано сомневање дека пријавениот сторил кривично дело „Кражба на електрична енергија, ...

Струмичанец крадел струја од бандера за улично осветлување, полицијата поднесе кривична против него

Фокус

Кривична пријава за кражба на струја за жител на село Едрениково

Либертас

Струмичанец крадел струја од бандера

+инфо
4 поврзани вести »

Неформални собирачи собираат над 80 насто од отпадот за рециклирање

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Дел од отпадот од Македонија се извезува директно без поголем третман, а дел поминува подолг процес на третирање и како таков се продава, на пример стакло, хартија и пластика се извезуваат во Хрватска, Бугарија, Романија и други земји и ова ...

Хистерија и страв во владата после неуспешната НАТО забава

Антропол - пред: 6 часа

После фијаското на НАТО-фестот за чија организација, колку што може да се увиди од официјалните бројки, владата потроши дури над 200.000 евра. Домашните НАТО агитатори, на чело со Владата се разбира, почнаа сериозно да стравуваат дека случајно може ...

Ајде да се преброиме, каква Македонија сакате

Либертас

СДСМ: Македонскиот идентитет, јазик и иднина се обезбедени, тоа јасно стои во конечниот Договор!

Либертас

Прво промена на Уставот, а потоа референдум за членство во НАТО!

МКД

Нова ТВ Н.Македонија Независен Фактор +инфо iPortal А1 On Бизнис Вести

20 поврзани вести »

Убавините на Новаци во документарен филм

Вечер - пред: 5 часа

Со документарен филм на македонски, англиски и турски посветен на Новаци ќе го развива руралниот туризам во оваа општина. Целта е да се промовира општината, нејзините карактеристики, културно-историски споменици и можностите за инвестирање.

Стопанска банка го менува начинот на идентификација на клиенти

Бизнис Инфо - пред: 6 часа

Стопанска банка АД – Скопје ги звестува своите корисници дека од 07.07.2018 година воведе промени во работењето, стои во соопштението на банката. Се воспоставува потреба од задолжителнa идентификација на Носител на јавнa функциja поради што сите ...