TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Се враќаат буквите на Тито на музеј на град Скопје

24 Вести - пред: 1 ден

„Скопје доживеа невидена катастрофа, но Скопје повторно ќе го изградиме со помошта на целата заедница. Тоа ќе стане гордост и симбол на братството и единството, на југословенската и светската солидарност.

Пораката на Тито се враќа на Музејот на Македонија

Телма

На Старата железничка вратени буквите од натписот на Јосип Броз Тито

Сител

Се поставуваат новите букви од изјавата на Тито на фасадата на Музеј на Град Скопје

А1 On

1tv Сител Фокус Локално Стандард Бриф 1tv CivilMedia

23 поврзани вести »

Конкурс за избор на детски песни за „Распеано симитче 2018“

iPortal - пред: 16 часа

Здружението „Центар за аудиовизуелни уметности“ сп поддршка на Општина Крива Паланка, распишува конкурс за избор на детски песни за фестивалот „„Распеано симитче 2018“. Фестивалот ќе се одржи во втората половина на месец октомври и ќе донесе 15 нови ...

Заев: Успехот за НАТО и ЕУ не смее да пропадне зошто на некој така му паднало на памет

Press24 - пред: 19 часа

Дали треба да пропаднат НАТО и ЕУ патот зошто на некој му паднало на памет, праша денеска Заев на прес-конференција по лидерската средба која со часови траеше во Клубот на пратеници. - Должност на претседател, Влада и Парламент е да ги спроведува ...

Врзан со ланци и во вреќа, Јане Петков од Бугарија ќе заплива во Охридското езеро за нов гинисов рекорд

24 Вести - пред: 1 ден

Охридското езеро, непресушна инспирација за необични подвизи. Врзан со синџири и во вреќа, по вторпат човекот - амфибија, 64 годишниот бугарин Јане Петков од Петрич, во вторник ќе плива повеќе од 3,5 км во Охридското езеро за достигнување нов ...

Нов обид за Гинисов рекорд во Охридското Езеро

Сител

Бугаринот Петков со четирифазно дишење ќе руши Гинисов рекорд во Охридското езеро

Сакам да кажам
3 поврзани вести »

Со пари од странски фондови до подобра инфраструктура

Р.С.Европа - пред: 21 часа

За поголемите инфраструктурни проекти во тетовско и државните и локалните институции се потпираат претежно на средства од странските фондови. Парите се добиваат од Европската унија, Светската банка, донатори или установи кои даваат заеми.

Георгиевски: Потребна е итна санација во Скопје за да не се повторат поплавите од 2016

1tv - пред: 19 часа

Општина Гази Баба и тим на професори од Шумарскиот факултет изработија студија за скопскиот плански регион за да се избегнат нови катастрофални поплави како тие во 2016. За ерозивни подрачја се прогласени над 3.400 хектари, објаснува градоначалникот ...

Георгиевски: Потребна е итна санација во Скопје за да не се повторат поплавите од 2016

Либертас
2 поврзани вести »

Македонија 2025: Турција најатрактивна за иселување од Македонија

Сител - пред: 22 часа

Турција е најпривлечна земја за иселување на Македонците, покажува последниот извештај на Обединетите нации за мигранти. Според глобалната мигрантска мапа од 1990-та до лани, во Турција се иселиле 170.000 македонски граѓани.

Адеми додели 24 сертификати за писменост на затвореници и порача дека секој заслужува втора шанса

+инфо - пред: 23 часа

Министерот за образование Арбер Адеми денеска подели 24 сертификати од програмата за јазична и нумерична писменост, реализирана во Казнено-поправниот дом во затворот во Охрид којашто е спроведена од страна на Министерство за образование и наука ...

Уверенија за јазично и нумеричко описменување на 26 лица од КПУ Охрид

Вечер

26 осуденици од КПУ Охрид добија уверенија за јазично и нумеричко описменување

МКД

Врачени уверенија за јазично и нумеричко описменување на 26 лица од КПУ Охрид

Сител

Либертас

5 поврзани вести »